statystyki

Od przejęcia długu wspólnika przez spółkę jest podatek

autor: Patrycja Dudek23.01.2017, 18:00
dług pieniądze

W związku z tym, skoro nieodpłatne przeniesienie długu ze wspólnika na spółkę osobową powoduje dla tego pierwszego zwolnienie z długu, nie można mówić, że przychód nie powstajeźródło: ShutterStock

Wspólnik spółki jawnej ma przychód, gdy ta nieodpłatnie przejmie jego dług. Nie zmienia tego fakt, że wciąż może za niego odpowiadać – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o udziałowców spółki z.o.o., którzy pożyczyli od niej pieniądze. Mieli je oddać, ale po pewnym czasie postanowili przenieść dług na innego udziałowca spółki z o.o. – spółkę jawną, której byli jedynymi wspólnikami. Spółka jawna miała 90 proc. udziałów w spółce z o.o. i „zgodziła się” przejąć dług bez żadnego wynagrodzenia.

W związku z tym udziałowcy spytali fiskusa, czy takie darmowe przejęcie przez spółkę ich zobowiązań nie jest aby darowizną na ich rzecz, od której musieliby zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Sami uważali, że o darowiźnie nie może być mowy, bo mimo że ich dług zostanie przejęty, to i tak nadal będą za niego odpowiedzialni. Są bowiem jedynymi wspólnikami spółki jawnej, która dług przejmie, i odpowiadają za jej zobowiązania całym swoim majątkiem. W związku z tym – jak twierdzili – przejęcie długu przez spółkę nie przyniesie im żadnego przysporzenia: nie zmniejszy ich pasywów ani nie zwiększy aktywów.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane