statystyki

Od przejęcia długu wspólnika przez spółkę jest podatek

autor: Patrycja Dudek23.01.2017, 18:00
dług pieniądze

W związku z tym, skoro nieodpłatne przeniesienie długu ze wspólnika na spółkę osobową powoduje dla tego pierwszego zwolnienie z długu, nie można mówić, że przychód nie powstajeźródło: ShutterStock

Wspólnik spółki jawnej ma przychód, gdy ta nieodpłatnie przejmie jego dług. Nie zmienia tego fakt, że wciąż może za niego odpowiadać – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o udziałowców spółki z.o.o., którzy pożyczyli od niej pieniądze. Mieli je oddać, ale po pewnym czasie postanowili przenieść dług na innego udziałowca spółki z o.o. – spółkę jawną, której byli jedynymi wspólnikami. Spółka jawna miała 90 proc. udziałów w spółce z o.o. i „zgodziła się” przejąć dług bez żadnego wynagrodzenia.

W związku z tym udziałowcy spytali fiskusa, czy takie darmowe przejęcie przez spółkę ich zobowiązań nie jest aby darowizną na ich rzecz, od której musieliby zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Sami uważali, że o darowiźnie nie może być mowy, bo mimo że ich dług zostanie przejęty, to i tak nadal będą za niego odpowiedzialni. Są bowiem jedynymi wspólnikami spółki jawnej, która dług przejmie, i odpowiadają za jej zobowiązania całym swoim majątkiem. W związku z tym – jak twierdzili – przejęcie długu przez spółkę nie przyniesie im żadnego przysporzenia: nie zmniejszy ich pasywów ani nie zwiększy aktywów.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane