statystyki

Urząd skarbowy myli zysk wypracowany przez wspólników z ich wkładem do spółki osobowej

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski17.11.2016, 07:13; Aktualizacja: 17.11.2016, 08:44
Fiskus zażądał podatku od czynności cywilnoprawnych, bo wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę o przesunięciu wypracowanego w ciągu roku zysku na kapitał zapasowy

Fiskus zażądał podatku od czynności cywilnoprawnych, bo wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę o przesunięciu wypracowanego w ciągu roku zysku na kapitał zapasowyźródło: ShutterStock

Przeniesienie zysku wypracowanego przez spółkę jawną na jej kapitał zapasowy nie oznacza, że automatycznie powstaje obowiązek zapłaty PCC – wynika z wyroku NSA.

W takiej sytuacji natomiast – jak dodał sąd – należy ustalić, czy nie była to pożyczka udzielona spółce przez wspólnika, dopłata lub oddanie rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Jest uchwała, jest PCC

Fiskus zażądał podatku od czynności cywilnoprawnych, bo wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę o przesunięciu wypracowanego w ciągu roku zysku na kapitał zapasowy. Zasadniczo spółki osobowe (a do takich należy m.in. spółka jawna) nie mają obowiązku tworzenia takiego kapitału, ale mogą to robić. Dzięki temu mogą gromadzić na nim środki np. na pokrycie ewentualnych strat, które mogłyby się pojawić w kolejnym roku.

Dotychczas fiskus uznawał, że przeksięgowanie zysku wypracowanego przez spółkę osobową na jej kapitał zapasowy nie powoduje obowiązku zapłaty PCC (tak np. w interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 grudnia 2014 r., nr IPTPB2/436-140/ 14-2/AK).

W sprawie rozstrzygniętej przez NSA fiskus uznał jednak inaczej. Stwierdził, że przeniesienie zysku na kapitał zapasowy to de facto podwyższenie wkładów wspólników. Zażądał więc podatku. Taką wykładnię przepisów podważył dopiero NSA. Orzekł, że pozostawienie zysku w spółce osobowej to nie to samo co podwyższenie wkładów jej wspólników.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane