statystyki

Potrącenie wzajemnych zobowiązań między firmami będzie kosztem uzyskania przychodu

autor: Paweł Mazurkiewicz22.10.2016, 07:30
kalkulator, tabela, podatki

Sankcja za odstąpienie od obowiązku korzystania z pośrednictwa rachunków płatniczych w rozliczeniach między przedsiębiorcami jest zabiegiem kontrowersyjnym, ale rozwiązania tego typu (wprowadzające sankcje podatkowe za nieprzestrzeganie przepisów innych niż podatkowe) nie są noweźródło: ShutterStock

Podatnik regulujący zobowiązania w formie innej niż płatność, a w szczególności w drodze kompensaty, nie będzie narażony na sankcje.

Podatnicy od 1 stycznia 2017 r. nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodu tej części wydatku, w jakiej płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Tak wynika z nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.; dalej: ustawa o CIT) zawierającej nowy art. 15d.

Analogiczny przepis – art. 22p – znalazł się także w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.; dalej: ustawa o PIT).

Sankcja za odstąpienie od obowiązku korzystania z pośrednictwa rachunków płatniczych w rozliczeniach między przedsiębiorcami jest zabiegiem kontrowersyjnym, ale rozwiązania tego typu (wprowadzające sankcje podatkowe za nieprzestrzeganie przepisów innych niż podatkowe) nie są nowe. Podobne przesłanki przyświecały przecież ustawodawcy, gdy w 2013 r. wprowadzono do ustawy o CIT art. 15b, zgodnie z którym poprzez sankcję podatkową próbowano dyscyplinować podmioty niewywiązujące się na czas ze swoich zobowiązań płatniczych. O tym, jak nieudany był to pomysł, świadczy choćby usunięcie art. 15b z ustawy o CIT już w 2015 r. Tym bardziej dziwić musi powrót do pomysłu legislacyjnego, który okazał się porażką.

Niezależnie jednak od wątpliwości dotyczących przedmiotowej regulacji wprowadzenie do ustawy o CIT potężnej sankcji (wyłączenie całej kwoty „wadliwie” uregulowanego zobowiązania z KUP) musi budzić obawy podatników, zwłaszcza w kontekście możliwych prób rozszerzającej interpretację nowych przepisów przez organy podatkowe. W te obawy wpisuje się opublikowany 5 września w tygodniku „Podatki i Księgowość” artykuł Artura Cmocha „Potrącenie zobowiązań nie będzie kosztem”. Autor prezentuje w nim pogląd, iż nowe przepisy nie powinny odnosić się do kompensat. Wskazuje jednocześnie, że na stronie Krajowej Izby Podatkowej podano informację, iż „zmiana przepisów w praktyce spowoduje, że kompensaty nie będą występować w obrocie gospodarczym”.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2016-10-23 17:04) Zgłoś naruszenie 00

    JEŻELI to ma być przejaw nowoczesności i nowatorskich rozwiązań to śpieszę wyjaśnić, że za tzw komuny (PRL-u) to nie tylko było już odkryte ale i stosowane. znaczy z tego niusa że komuna była nowoczesna

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane