statystyki

Zapłata zaległych składek ZUS nie jest w całości kosztem

autor: Agnieszka Pokojska03.01.2017, 07:17; Aktualizacja: 03.01.2017, 08:16
ZUS

Z pytaniem wystąpiła uczelnia, która musiała zapłacić zaległe składki ZUS wraz z odsetkami za zwłokę.źródło: ShutterStock

Składki ZUS, które pracodawca powinien potrącić z wynagrodzenia, ale uregulował z własnych środków, nie są dla niego kosztem podatkowym – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Z pytaniem wystąpiła uczelnia, która musiała zapłacić zaległe składki ZUS wraz z odsetkami za zwłokę. Uregulowała je zarówno w części, którą powinna uiścić jako pracodawca, jak i w części, którą powinna potrącić jako płatnik z wynagrodzenia. Chciała się upewnić, że całość może ująć w kosztach uzyskania przychodów w dacie wpłaty.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach tylko częściowo się z nią zgodził. Stwierdził, że uczelnia może pomniejszyć przychody w dacie zapłaty, ale tylko w części należnej od niej samej jako płatnika. Natomiast część należna od pracownika w ogóle nie może być kosztem podatkowym pracodawcy.

Organ uzasadnił to tym, że w odniesieniu do tej drugiej części na uczelni ciążył wyłącznie obowiązek jej pobrania, a nie sfinansowania z własnych środków. Trudno więc uznać, że przyjęcie na siebie ciężaru finansowania składek, będące wynikiem wcześniejszych nieprawidłowości, służy uzyskiwaniu przez płatnika jakichkolwiek przysporzeń – stwierdził.


Pozostało 20% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane