statystyki

Zapłata zaległych składek ZUS nie jest w całości kosztem

autor: Agnieszka Pokojska03.01.2017, 07:17; Aktualizacja: 03.01.2017, 08:16
ZUS

Z pytaniem wystąpiła uczelnia, która musiała zapłacić zaległe składki ZUS wraz z odsetkami za zwłokę.źródło: ShutterStock

Składki ZUS, które pracodawca powinien potrącić z wynagrodzenia, ale uregulował z własnych środków, nie są dla niego kosztem podatkowym – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Z pytaniem wystąpiła uczelnia, która musiała zapłacić zaległe składki ZUS wraz z odsetkami za zwłokę. Uregulowała je zarówno w części, którą powinna uiścić jako pracodawca, jak i w części, którą powinna potrącić jako płatnik z wynagrodzenia. Chciała się upewnić, że całość może ująć w kosztach uzyskania przychodów w dacie wpłaty.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach tylko częściowo się z nią zgodził. Stwierdził, że uczelnia może pomniejszyć przychody w dacie zapłaty, ale tylko w części należnej od niej samej jako płatnika. Natomiast część należna od pracownika w ogóle nie może być kosztem podatkowym pracodawcy.

Organ uzasadnił to tym, że w odniesieniu do tej drugiej części na uczelni ciążył wyłącznie obowiązek jej pobrania, a nie sfinansowania z własnych środków. Trudno więc uznać, że przyjęcie na siebie ciężaru finansowania składek, będące wynikiem wcześniejszych nieprawidłowości, służy uzyskiwaniu przez płatnika jakichkolwiek przysporzeń – stwierdził.


Pozostało jeszcze 20% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane