statystyki

Jaki VAT, CIT i PIT przy zakupie i przekazaniu odzieży ochronnej dla pracownika

autor: Marcin Szymankiewicz13.12.2019, 19:00
Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (dalej: zakłady pracy) są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej (art. 31 ustawy o PIT).

Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (dalej: zakłady pracy) są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej (art. 31 ustawy o PIT).źródło: ShutterStock

Jak spółka Y powinna rozliczyć zakup i przekazanie odzieży i obuwia roboczego pracownikowi na gruncie CIT, VAT i PIT (obowiązki płatnika)? Spółka Y rozlicza VAT i zaliczki CIT za okresy miesięczne, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

Y sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) nabyła 6 grudnia 2019 r. dla nowo zatrudnionego pracownika odzież i obuwie ochronne za łączną kwotę 246 zł, w tym VAT. Tego dnia spółka Y odebrała także nabytą odzież i obuwie robocze. Zakup został udokumentowany fakturą sprzedawcy, tj. firmy X (podatnik VAT czynny), wystawioną i otrzymaną 9 grudnia 2019 r. Zadaniem zatrudnionego pracownika będzie bieżąca konserwacja budynku spółki i utrzymanie terenów zielonych wokół niego. Odzież i buty zostały mu przekazane 9 grudnia 2019 r. Przewidywany okres ich używania to 10–11 miesięcy. Spółka Y pozostaje właścicielem odzieży i obuwia. Zajmuje się ona wyłącznie czynnościami opodatkowanymi VAT (m.in. wynajem lokali użytkowych). Jak spółka Y powinna rozliczyć zakup i przekazanie odzieży i obuwia roboczego temu pracownikowi na gruncie CIT, VAT i PIT (obowiązki płatnika)? Spółka Y rozlicza VAT i zaliczki CIT za okresy miesięczne, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. 

Prawo pracy

Obowiązek dostarczenia pracownikom odzieży ochronnej wynika z przepisów prawa pracy i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Stosownie do art. 237 7 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane