statystyki

Jaki VAT, CIT i PIT przy zakupie i przekazaniu odzieży ochronnej dla pracownika

autor: Marcin Szymankiewicz13.12.2019, 19:00
Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (dalej: zakłady pracy) są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej (art. 31 ustawy o PIT).

Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (dalej: zakłady pracy) są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej (art. 31 ustawy o PIT).źródło: ShutterStock

Jak spółka Y powinna rozliczyć zakup i przekazanie odzieży i obuwia roboczego pracownikowi na gruncie CIT, VAT i PIT (obowiązki płatnika)? Spółka Y rozlicza VAT i zaliczki CIT za okresy miesięczne, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

Y sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) nabyła 6 grudnia 2019 r. dla nowo zatrudnionego pracownika odzież i obuwie ochronne za łączną kwotę 246 zł, w tym VAT. Tego dnia spółka Y odebrała także nabytą odzież i obuwie robocze. Zakup został udokumentowany fakturą sprzedawcy, tj. firmy X (podatnik VAT czynny), wystawioną i otrzymaną 9 grudnia 2019 r. Zadaniem zatrudnionego pracownika będzie bieżąca konserwacja budynku spółki i utrzymanie terenów zielonych wokół niego. Odzież i buty zostały mu przekazane 9 grudnia 2019 r. Przewidywany okres ich używania to 10–11 miesięcy. Spółka Y pozostaje właścicielem odzieży i obuwia. Zajmuje się ona wyłącznie czynnościami opodatkowanymi VAT (m.in. wynajem lokali użytkowych). Jak spółka Y powinna rozliczyć zakup i przekazanie odzieży i obuwia roboczego temu pracownikowi na gruncie CIT, VAT i PIT (obowiązki płatnika)? Spółka Y rozlicza VAT i zaliczki CIT za okresy miesięczne, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. 

Prawo pracy

Obowiązek dostarczenia pracownikom odzieży ochronnej wynika z przepisów prawa pracy i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Stosownie do art. 237 7 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane