statystyki

VAT: Fiskus nie wyda interpretacji w sprawie należytej staranności

autor: Łukasz Zalewski03.01.2017, 07:32; Aktualizacja: 03.01.2017, 08:34
Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się skupem granulatu, wlewek i blach złota, która następnie sprzedaje je spółce zależnej, a ta przerabia je na złoto inwestycyjne (próba 999), po czym również je zbywa.

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się skupem granulatu, wlewek i blach złota, która następnie sprzedaje je spółce zależnej, a ta przerabia je na złoto inwestycyjne (próba 999), po czym również je zbywa.źródło: ShutterStock

Organy podatkowe mogą badać przesłanki wyłączające solidarną odpowiedzialność za VAT nabywcy jedynie w toku kontroli lub postępowania podatkowego – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się skupem granulatu, wlewek i blach złota, która następnie sprzedaje je spółce zależnej, a ta przerabia je na złoto inwestycyjne (próba 999), po czym również je zbywa. Jest to więc jeden z tzw. towarów wrażliwych, w odniesieniu do których zastosowanie ma solidarna odpowiedzialności nabywcy za zaległości w VAT powstałe u sprzedawcy (na podstawie art. 105a ustawy o VAT).

Wartość złota kupionego od poszczególnych dostawców zwykle przekracza miesięcznie 50 tys. zł. Z częścią dostawców spółka podpisuje umowy, w których zobowiązują się oni do przesłania jej w terminie 60 dni od zawarcia transakcji pisemnych oświadczeń o rozliczeniu VAT od sprzedaży złota. Obowiązek rozliczenia VAT ciąży też na dostawcach, z którymi spółka nie podpisuje umów. Ponadto kontrahenci muszą raz w roku – na żądanie spółki – przedstawić zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.

Spółka chciała się upewnić, że wszystkie te działania zmierzające do weryfikacji kontrahentów wystarczą, aby uznać, że dochowała ona należytej staranności i że w efekcie nie będzie ponosić solidarnej odpowiedzialności za ewentualne zaległości w VAT u dostawców.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sputnick(2017-01-03 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    Nie może podlegać interpretacji indywidualnej na przyszłość coś, co zależy od oceny dowodowej zaistniałego stanu faktycznego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane