statystyki

VAT: Fiskus nie wyda interpretacji w sprawie należytej staranności

autor: Łukasz Zalewski03.01.2017, 07:32; Aktualizacja: 03.01.2017, 08:34
Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się skupem granulatu, wlewek i blach złota, która następnie sprzedaje je spółce zależnej, a ta przerabia je na złoto inwestycyjne (próba 999), po czym również je zbywa.

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się skupem granulatu, wlewek i blach złota, która następnie sprzedaje je spółce zależnej, a ta przerabia je na złoto inwestycyjne (próba 999), po czym również je zbywa.źródło: ShutterStock

Organy podatkowe mogą badać przesłanki wyłączające solidarną odpowiedzialność za VAT nabywcy jedynie w toku kontroli lub postępowania podatkowego – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się skupem granulatu, wlewek i blach złota, która następnie sprzedaje je spółce zależnej, a ta przerabia je na złoto inwestycyjne (próba 999), po czym również je zbywa. Jest to więc jeden z tzw. towarów wrażliwych, w odniesieniu do których zastosowanie ma solidarna odpowiedzialności nabywcy za zaległości w VAT powstałe u sprzedawcy (na podstawie art. 105a ustawy o VAT).

Wartość złota kupionego od poszczególnych dostawców zwykle przekracza miesięcznie 50 tys. zł. Z częścią dostawców spółka podpisuje umowy, w których zobowiązują się oni do przesłania jej w terminie 60 dni od zawarcia transakcji pisemnych oświadczeń o rozliczeniu VAT od sprzedaży złota. Obowiązek rozliczenia VAT ciąży też na dostawcach, z którymi spółka nie podpisuje umów. Ponadto kontrahenci muszą raz w roku – na żądanie spółki – przedstawić zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.

Spółka chciała się upewnić, że wszystkie te działania zmierzające do weryfikacji kontrahentów wystarczą, aby uznać, że dochowała ona należytej staranności i że w efekcie nie będzie ponosić solidarnej odpowiedzialności za ewentualne zaległości w VAT u dostawców.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sputnick(2017-01-03 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    Nie może podlegać interpretacji indywidualnej na przyszłość coś, co zależy od oceny dowodowej zaistniałego stanu faktycznego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane