statystyki

Prywatny lot poza kosztami podatkowymi

autor: Patrycja Dudek07.06.2018, 08:11; Aktualizacja: 07.06.2018, 08:17
Zagraniczny gość miał bardzo napięty harmonogram i postawił warunek, że weźmie udział w spotkaniu, jeśli kancelaria zapewni mu szybki powrót do USA.

Zagraniczny gość miał bardzo napięty harmonogram i postawił warunek, że weźmie udział w spotkaniu, jeśli kancelaria zapewni mu szybki powrót do USA.źródło: ShutterStock

Firma, która wynajęła samolot, aby umożliwić amerykańskiemu gościowi z napiętym harmonogramem powrót na czas do Stanów Zjednoczonych, nie ujmie wydatków w kosztach podatkowych. – To reprezentacja – orzekł WSA w Warszawie.

Spór w tej sprawie toczyła kancelaria prawnicza, która zaprosiła na jedno ze spotkań biznesowych amerykańskiego prawnika z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i jednocześnie znanego polityka. Liczyła, że jego udział w spotkaniu przyczyni się do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, a w efekcie do zwiększenia przychodów ze świadczonych usług prawnych.

Zagraniczny gość miał bardzo napięty harmonogram i postawił warunek, że weźmie udział w spotkaniu, jeśli kancelaria zapewni mu szybki powrót do USA. Rejsowe loty na to nie pozwalały, więc firma zdecydowała się na wynajęcie prywatnego samolotu. Wątpliwości dotyczyły tego, czy wolno jej będzie ująć wydatki na ten cel w kosztach podatkowych. Kancelaria uważała, że ma taką możliwość, bo zaprosiła gościa po to, by nawiązać nowe kontakty i zwiększyć zyski ze świadczonych usług prawnych. Innego zdania był dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Jego zdaniem wynajem samolotu był wydatkiem na reprezentację, który jest wyłączony z kosztów uzyskania przychodu (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT). Miał on wykreować jak najlepsze wyobrażenie o kancelarii. Zaproszenie zagranicznego gościa nie było zaś warunkiem, bez którego spotkanie biznesowe nie mogłoby się odbyć.


Pozostało 15% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane