statystyki

Każde wydanie towaru to odrębna transakcja

autor: Patrycja Dudek, Jakub Pawłowski14.11.2016, 07:37; Aktualizacja: 14.11.2016, 09:35
magazyn

magazynźródło: ShutterStock

To, że dostawy są stałe i powtarzające się, nie znaczy jeszcze, że mamy do czynienia z usługami ciągłymi. Na pewno nie decyduje o tym wola kontrahentów – orzekł NSA w niedawnych wyrokach.

Obie sprawy dotyczyły różnych stanów faktycznych, ale wnioski z nich płynące są te same. W pierwszej nabywcy płacili za udostępniony im towar dopiero po jego pobraniu z magazynu, w drugiej wpłacali na poczet przyszłych dostaw. W obu NSA uznał, że sprzedający muszą rozliczać VAT odrębnie dla każdej transakcji, a nie pod koniec okresu rozliczeniowego. Ustalenia z kontrahentem nie mogą mieć bowiem wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego – orzekł sąd.

Pobierane z magazynu

W pierwszej sprawie chodziło o spółkę handlującą farbami i lakierami drukarskimi. Działała ona w ten sposób, że u każdego klienta wynajmowała magazyn konsygnacyjny, w którym składowała swoje towary. Dzięki temu klient mógł pobrać potrzebny mu produkt w dowolnym momencie. Do czasu pobrania towar pozostawał własnością spółki, a po pobraniu stawał się własnością kontrahenta.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane