statystyki

Odszkodowanie to przychód, ale nie do dyspozycji jednostki budżetowej

autor: Magdalena Rypińska10.10.2016, 09:49; Aktualizacja: 10.10.2016, 09:59
Jednym z podstawowych obowiązków kierownika jednostki budżetowej jest zabezpieczenie jej mienia.

Jednym z podstawowych obowiązków kierownika jednostki budżetowej jest zabezpieczenie jej mienia.źródło: ShutterStock

Dlatego nie może zostać wykorzystane na odtworzenie mienia bądź naprawę szkód. Choć tak czasem myślą kierownicy i dziwią się, że trzeba te pieniądze odprowadzić do budżetu.

Reklama


Jednym z podstawowych obowiązków kierownika jednostki budżetowej jest zabezpieczenie jej mienia. Jednostki te dysponują bowiem majątkiem publicznym, który musi być chroniony przed zniszczeniem i utratą. Podstawową formą zabezpieczenia majątku jest jego ubezpieczenie od kradzieży i zdarzeń losowych.

W przypadku ich wystąpienia jednostka budżetowa otrzyma odszkodowanie. Często jednak zdziwienie wywołuje fakt, że odszkodowanie to musi zostać odprowadzone do budżetu i nie może zostać wykorzystane na odtworzenie mienia bądź naprawę szkód. Dlaczego tak jest? Bo zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt 6 ustawy o finansach publicznych odszkodowania należne jednostkom sektora finansów publicznych są dochodami publicznymi w rozumieniu tej ustawy.

Oznacza to, że również odszkodowanie od ubezpieczyciela za utracone lub uszkodzone mienie stanowi dochód budżetowy jednostki budżetowej i jako takie powinno zostać odprowadzone odpowiednio do budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Ewentualne wydatki na odtworzenie lub naprawę mienia jednostka musi sfinansować ze środków na wydatki budżetowe określone w jej rocznym planie finansowym, ponieważ przeznaczenie na ten cel środków otrzymanych od ubezpieczyciela byłoby przeznaczeniem osiągniętych przez jednostkę dochodów na własne wydatki, co jest elementarnym naruszeniem zasady finansowania brutto i dyscypliny finansów publicznych.

Może to stanowić problem w przypadku znacznych szkód lub też bardzo ograniczonego budżetu. Jednostka może mieć bowiem problem z wygospodarowaniem środków z wydatków na usunięcie szkody mimo otrzymanego odszkodowania, ponieważ nie może go bezpośrednio wykorzystać.

Oczywiście w takiej sytuacji kierownik jednostki powinien zawnioskować o zwiększenie planu finansowego jednostki.

Alternatywne rozwiązanie czy obejście przepisów


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama