statystyki

Wygaszenie jednej firmy nie gwarantuje zysku drugiej

autor: Jakub Pawłowski12.04.2016, 07:34; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:55
Prawo

Spór toczył się o to, czy taka rekompensata za wygaszenie produkcji może być kosztem podatkowym dla polskiej spółki.źródło: ShutterStock

Kosztem uzyskania przychodów nie są wydatki, które spółka płaci powiązanemu z nią podmiotowi za to, że zaprzestanie on prowadzenia swojej działalności – orzekł NSA.

Reklama


Chodziło o dwie powiązane ze sobą spółki – jedną belgijską i drugą polską (spółka z o.o.). W wyniku przeprowadzonej reorganizacji firma zagraniczna sprzedała wszystkie swoje maszyny spółce polskiej, bo zamierzała skupić się od tej pory wyłącznie na handlu. Polska spółka zobowiązała się natomiast zapłacić jej wynagrodzenie za zaprzestanie działalności produkcyjnej w Belgii.

Spór toczył się o to, czy taka rekompensata za wygaszenie produkcji może być kosztem podatkowym dla polskiej spółki.

Firma twierdziła, że pomiędzy wypłatą rekompensaty a przewidywanym zwiększeniem zysków istnieje bezpośredni związek, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Rozmontowanie belgijskich fabryk wywindowało ją bowiem na pozycję monopolisty, dzięki czemu będzie sprzedawać więcej towarów z wyższą marżą, a tym samym wzrosną jej dochody.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane