statystyki

Poradnia podatkowa: Czy ubezpieczenie od utraty dochodów jest kosztem uzyskania przychodów

18.03.2016, 07:32; Aktualizacja: 18.03.2016, 08:03
Podatki

Czy koszty dobrowolnego ubezpieczenia, które zabezpiecza na wypadek całkowitej okresowej niezdolności do pracy na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?źródło: ShutterStock

 Czy ubezpieczenie od utraty dochodów jest kosztem uzyskania przychodów?

reklama


reklama


Podatnik prowadzi działalność, wykonując zawód lekarza. Czy koszty dobrowolnego ubezpieczenia, które zabezpiecza na wypadek całkowitej okresowej niezdolności do pracy na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Nie. Wydatki ponoszone na takie ubezpieczenie nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w art. 23 ustawy o PIT. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia ich do kosztów prowadzonej działalności. Konieczne jest bowiem zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a osiągniętym przychodem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Tych warunków nie spełnia dodatkowe ubezpieczenie. Ma ono bowiem na celu dodatkowe (poza zasiłkiem chorobowym otrzymywanym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej) finansowe zabezpieczenie osobiste podatnika w związku z niemożnością wykonywania przez niego pracy zarówno na skutek okresowej, jak i pełnej niezdolności w wyniku choroby lub wypadku. Potwierdzają to liczne interpretacje indywidualne, np. dyrektora Izby Skarbowej Katowicach w z 17 lutego 2015 r. (nr IBPBI/1/415-1395/14/ZK) i z 22 kwietnia 2015 r. (nr IBPBI/1/4511-94/15/ESZ).

Organy podatkowe wskazują, że celem poniesienia takiego wydatku jest przede wszystkim zabezpieczenie bytu podatnika na wypadek niezdolności do pracy wskutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby. Należy zatem zaliczyć go do wydatków o charakterze osobistym - twierdzi fiskus. Wyjaśnia, że konieczność opłacania polisy z tytułu tego typu ubezpieczenia jest niezależna od tego, czy ubezpieczony prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie. Z założenia ma ono na celu niepogorszenie sytuacji materialnej podatnika. Otrzymane odszkodowanie – w sytuacji zaistnienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem – nie będzie przychodem z działalności gospodarczej, a omawiany wydatek bezspornie poniesiony został w celu potencjalnego otrzymania takiego odszkodowania - twierdzą organy.


Pozostało jeszcze 66% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

reklama