statystyki

Wydatki na edukację trzeba dobrze uzasadnić

autor: Agnieszka Pokojska18.03.2016, 07:32; Aktualizacja: 18.03.2016, 08:09
Wydatki na pokrycie kosztów nauki nie zawsze mogą być ujęte w kosztach uzyskania przychodów.

Wydatki na pokrycie kosztów nauki nie zawsze mogą być ujęte w kosztach uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Ostatnio dużo zamieszania wywołuje rozliczanie wydatków na edukację w działalności gospodarczej. Fiskus w wielu przypadkach odmawiał ich uwzględnienia jako kosztów podatkowych. Minister finansów zapowiedział jednak przegląd takich interpretacji i ich ewentualną weryfikację.

PYTANIA DO EKSPERTA

Są już tego pierwsze efekty. W interpretacji zmieniającej DD9.8220.2.147.2015.BRT minister pozwolił prawnikowi zaliczyć wydatki na studia podyplomowe do kosztów. Zastrzegł jednak, że za każdym razem decydować będzie stan faktyczny. Czy są więc jakieś uniwersalne reguły, co można odliczyć i w jakim przypadku?

Wydatki na pokrycie kosztów nauki nie zawsze mogą być ujęte w kosztach uzyskania przychodów. Trzeba odróżnić, kiedy ten wydatek ma cel osobisty, a kiedy faktycznie służy działalności gospodarczej przedsiębiorcy.

Decydują tu ogólne zasady kwalifikowania wydatków do kosztów. Zgodnie z ustawową definicją kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych enumeratywnie w przepisach (art. 23 ust. 1 ustawy o PIT lub art. 16 ust. 1 ustawy o CIT). Wydatki na naukę nie zostały wymienione w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, co jednak nie uzasadnia jeszcze możliwości ich ujęcia w tych kosztach. Konieczne jest bowiem istnienie związku między ponoszonym wydatkiem a prowadzoną działalnością gospodarczą.

Możemy to pokazać na przykładzie?


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane