statystyki

Podatek handlowy poprawiony, ale nieznacznie

autor: Mariusz Szulc04.02.2016, 07:18; Aktualizacja: 08.02.2016, 20:19
sklep, market, hipermarket, zakupy, handel

Nadal utrzymane byłyby trzy stawki: 0,7 proc., 1,3 proc. i 1,9 proc., ale zmieniłyby się zasady opodatkowania sprzedaży weekendowejźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów zmieniło nieco założenia nowej daniny od handlu. Projekt został już opublikowany, za tydzień zajmie się nim specjalny zespół parlamentarny.

Resort finansów zdecydował się na bardzo niewielkie zmiany w porównaniu do ogólnych założeń przedstawionych w komunikacie z 27 stycznia 2016 r. Opublikowany projekt nie zawiera rozwiązań, których domagają się handlowcy i posłowie. Oczekiwania Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego przedstawił we wczorajszym DGP przewodniczący tego zespołu poseł PiS Adam Abramowicz (DGP 22/2016).

Projekt trafił teraz do uzgodnień międzyresortowych. Mają się one zakończyć do 5 lutego 2016 r. Potem zapozna się z nim Stały Komitet Rady Ministrów, a później cały rząd.

Niezależnie od tego – jak przyznało MF w odpowiedzi na pytanie DGP – projekt będzie omawiany 10 lutego na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Resort poinformował wczoraj, że w 2016 r. budżet ma zyskać na nowym podatku około 2 mld zł. Co innego jednak wynika z załączonego do projektu dokumentu „Oceny skutków regulacji”. Ministerstwo zapisało w nim, że szacowane dochody wyniosą ok. 1,5 mld zł.

Ustawa miałaby wejść w życie już po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane