Kolejna stawka daniny, rezygnacja z wyższego opodatkowania sprzedaży w dni wolne od pracy oraz zmiany w przepisach dotyczących sieci franczyzowych – to postulowany przez środowisko kupieckie oraz posłów kierunek zmian w przygotowanym dopiero co projekcie
Z nieoficjalnych informacji DGP wynika, że jest też szansa na wykreślenie zapisów o opodatkowaniu zagranicznych sklepów. Pojawiają się też informacje o możliwej podwyżce kwoty wolnej od podatku. Przypomnijmy, w pierwotnej wersji miało to być 1,5 mln zł przychodów netto miesięcznie.
– Część dotychczasowych zapisów budzi wiele wątpliwości – przyznaje Adam Abramowicz, przewodniczący parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Wymienia zwłaszcza opodatkowanie handlu w soboty i niedziele osobną stawką oraz wyznaczenie progresji podatku dla pojedynczego zrzeszonego sklepu według obrotu w całej grupie franczyzowej. Poseł potwierdza, że wywołało to w całym środowisku kupieckim ogromne wzburzenie. – Dlatego należy przemyśleć, czy warto się przy nich upierać, zwłaszcza że można osiągnąć wyznaczone cele (założone wpływy do budżetu oraz pomoc małym i średnim sklepom) w inny, mniej kontrowersyjny sposób – wskazuje poseł.