statystyki

NSA broni podatników przed błędami ich pełnomocników

autor: Patrycja Dudek30.10.2015, 07:22; Aktualizacja: 30.10.2015, 08:14
Podatki

Wymóg sporządzenia skargi kasacyjnej przez profesjonalnego pełnomocnika wynika z prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270, ze zm.).źródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny postanowił zawiadomić Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu o naruszeniach prawa przy sporządzaniu skargi kasacyjnej przez radcę prawnego reprezentującego swojego klienta.

Reklama


W innym wyroku – z 21 października br. (sygn. akt II FSK 2034/13) – NSA zauważył, że problemem jest też niewycofywanie skarg kasacyjnych w sprawach, które są już dawno przesądzone.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • StAAbrA(2015-10-30 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    NSA też jest do likwidacji .
    Tyle , że Prezes jeszcze o tym nie wie .
    Prezydent też .

    Odpowiedz
  • Lokopodium(2015-10-30 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli sprawa była tak prosta i przesądzona to dlaczego uzasadnienie WSA w Poznaniu jest takie długie?
    A może chodzi o coś zupełnie innego? Może po prostu sędziowie NSA kolejkę chcą skrócić, bo widzę, że teraz na rozpoznanie skargi kasacyjnej czeka się już 2,5 roku. I to jest rzeczywisty problem dla podatników. Niech sędziowie skupią się na własnej pracy i jej jakości, bo ta - jak pokazuje polska rzeczywistość - jest taka, że w zależności jaki pogląd na dany problem prezentuje sędzia sprawozdawca taki będzie wyrok, a że inni sędziowie prezentują zgoła odmienny pogląd na ten sam problem, to już go nie interesuje. No bo sąd jest niezawisły. A że przez takie działanie pewność prawa jest zerowa, to już ich to nie interesuje, bo nie dotyka to ich interesów.

    Odpowiedz
  • podatnik(2015-10-30 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    Ja czekałem na rozpoznanie sprawy w NSA od 2010r. do 2015r.

    Odpowiedz
  • podatnik(2015-10-30 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    WSA orzekł że dopłaty do spółki jako wierzytelności nie są kosztem uzyskania przychodów, mimo że dzień wcześniej inny skład w tym samym sądzie orzekł, że jest. To jest sąd niezawisły? "NIEPRZEWIDYWALNY !!!".

    Odpowiedz
  • alek(2015-10-30 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    Sądy administracyjne to pole do koniecnzje reformy.
    Po co 3 sedziow orzeka w WSA? Trybem podstawowym powinien byc tryb urposzczony - 1 sedzia orzeka, a tylko w sprawach skomlikowanych 3 sedziow.
    Po co dwie instancje kasacyjne??? Wystarczyłoby aby WSA orzekał merytorycznie a NSA był jak SN sądem kasacyjnym.
    Wprowadzic powyzsze i liczba spraw w sadach adm. naturalnie sie zmniejszy o 50%,bo sprawy nie beda po pare razy wracac!

    Odpowiedz
  • podatnik(2015-10-30 15:02) Zgłoś naruszenie 00

    Oto jak sądy orzekają:
    założyłeś spółkę za 1 zł. wniosłeś dopłaty zwrotnie 1 mln zł. Wartość rynkowa spółki 1.000.001zł. Sprzedajesz udziały za ile? logiczne, że za 1.000.001zł. Sąd stwierdza, że dopłaty zwrotne nie są kosztem uzyskania przychodów. Masz zatem zysk ze sprzedaży 1 mln zł. Podatek 19%, czyli 190.000zł. Ja coś nie kumam. Czyżby w cenie sprzedaży nie uwzględniono dopłaty? czy nie jest kalkulacją ceny sprzedaży? Czy po sprzedaży udziałów dopłata zwrotna dalej jest dopłatą zwrotną, czy wierzytelnością, która była ujęta w cenie sprzedaży? A że kiedyś była to dopłata zwrotna, to nadal nią jest? Czy 190 tys. podatku to jest podatek dochodowy? czy może podatek od głupoty sędziów, którzy potwierdzają pomysłowość inspektorów skarbowych?

    Odpowiedz
  • podatnik(2015-10-30 17:22) Zgłoś naruszenie 00

    proste i jasne, oraz logiczne prawo podatkowe i spraw w sądach będzie o 80% mniej

    Odpowiedz