statystyki

Nieudowodniona strata nie jest kosztem podatkowym

autor: Mariusz Szulc20.05.2015, 07:20; Aktualizacja: 20.05.2015, 08:18
Chodziło o spółkę, która w lutym 2009 r. otworzyła zamiejscową filię i zatrudniła w niej dwie pracownice.

Chodziło o spółkę, która w lutym 2009 r. otworzyła zamiejscową filię i zatrudniła w niej dwie pracownice.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który na podstawie ustnych ustaleń powierzył mienie pracownikom i nigdy go potem nie odzyskał, nie zrekompensuje sobie tego niższym podatkiem.

Chodziło o spółkę, która w lutym 2009 r. otworzyła zamiejscową filię i zatrudniła w niej dwie pracownice. Prowadziła ją w pomieszczeniu wynajętym od jednej z zatrudnionych. Filia obsługiwała 69 klientów.

W listopadzie 2008 r. obie zatrudnione złożyły wymówienia umów o pracę, a jedna z nich – także umowę najmu lokalu. Zaraz potem do spółki trafiły także wypowiedzenia porozumień z większością kontrahentów oraz niepodpisany raport kasowy za listopad 2008 r. W związku z tym spółka postanowiła rozwiązać filię i wystąpiła o zwrot pieniędzy do pracownicy odpowiedzialnej za rozliczenia. Kobieta zignorowała prośbę byłego pracodawcy, więc sprawa trafiła do sądu powszechnego. Spółka wygrała w pierwszej instancji, ale przegrała w apelacji. Z kolei Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia jej skargi kasacyjnej. Argumentował, że spółka w żaden sposób nie udokumentowała powierzenia majątku pracownicy, a SN nie może badać ponownie materiału dowodowego.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-05-20 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    A nieudowodnione posiadanie nieruchomości nie jest podstawą do opodatkowania - mówi to łańcuchowym przebierańcom coś ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane