statystyki

Niejasny zakres podmiotowy regulacji CFC

autor: KaJ09.02.2015, 07:25; Aktualizacja: 09.02.2015, 08:33

Duże wątpliwości budzi to, jakich dokładnie jednostek dotyczą nowe przepisy wprowadzające opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych.

W pierwszej kolejności należy ustalić, czy podmiot powiązany z polskim rezydentem jest nie tyle zagraniczną spółką kontrolowaną, ile w ogóle zagraniczną spółką.

W myśl art. 24a ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT jest nią podmiot nieposiadający siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w którym podatnik (polski rezydent) posiada udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych bądź stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku.

Należy zauważyć, że ustawodawca, ilekroć posługuje się pojęciem posiadania udziałów w kapitale, ma na myśli posiadanie bezpośrednie. Możliwość (warunek) pośredniego posiadania jest bowiem każdorazowo wyraźnie wskazywana (por. np. art. 11 ust. 5a czy art. 16 ust. 1 pkt 60–61). Konsekwentnie trzeba więc przyjąć, że za zagraniczną spółkę powinna być uznawana wyłącznie spółka córka polskiego podatnika (ale już nie spółka wnuczka).


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane