ikona lupy />
Rafał Kowalski partner w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO / Dziennik Gazeta Prawna
ikona lupy />
Paulina Bąk młodszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO / Dziennik Gazeta Prawna
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
Ubiegły rok był wyjątkowo trudny dla podatników CIT, i to ze względu nie tylko na kontrowersje, które wzbudzają uchwalone zmiany, lecz także na sposób ich wprowadzenia. Zapewne długo w pamięci podatników pozostanie wręcz heroiczna walka ustawodawcy o wprowadzenie przed 1 stycznia 2015 r. nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz osób fizycznych, czyli tzw. ustawy o rajach podatkowych.
Wprowadza ona wiele zmian, lecz najważniejsze i najbardziej kontrowersyjne z nich dotyczą opodatkowania dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych (ang. Controlled Foreign Corporation – CFC) oraz cienkiej kapitalizacji.
Regulacje w zakresie CFC nie są pomysłem polskiego ustawodawcy. Instytucja ta – jak wskazywano w czasie prac legislacyjnych – jest powszechnie akceptowanym na arenie międzynarodowej mechanizmem zwalczania nadużyć podatkowych polegających na wykazywaniu dochodu generowanego z działalności prowadzonej w danym kraju jako dochodu podmiotów podlegających jurysdykcji podatkowej państw stosujących preferencyjne zasady opodatkowania. Z lepszym lub gorszym efektem funkcjonuje w takich krajach jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Dania, Finlandia, Portugalia, Hiszpania, Węgry, Włochy, Estonia, ale również w państwach pozaeuropejskich, takich jak: USA, Kanada, Japonia, Nowa Zelandia, Indonezja, Meksyk, RPA, Korea Południowa, Argentyna, Brazylia, Izrael, Turcja, Chiny.
Przepisy o CFC przewidziała również Komisja Europejska w projekcie dyrektywy w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania przedsiębiorstw. Istota tego rozwiązania sprowadza się do obowiązku dodania do podstawy opodatkowania polskiego podatnika dochodów uzyskanych z kontrolowanych podmiotów zagranicznych mających siedzibę lub zarząd w kraju o niskim poziomie opodatkowania.
Na komentarz zasługują również zmiany w zakresie cienkiej kapitalizacji. W 2015 roku przepisami w zakresie niedostatecznej kapitalizacji objęte zostały nie tylko podmioty powiązane ze sobą w sposób bezpośredni, lecz także powiązane w sposób pośredni, tj. podmioty posiadające w kapitale podatnika oraz w kapitale podmiotu udzielającego podatnikowi pożyczki udział pośredni wynoszący minimum 25 proc. udziałów (akcji). Odstąpiono od kryterium kapitału zakładowego i zastąpiono go kryterium wysokości kapitałów własnych podatnika. Wprowadzono nowy sposób kalkulacji odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych.
W bieżącym roku podatnicy będą też mogli wybrać alternatywną metodę obliczania cienkiej kapitalizacji. Pozwala ona na zaliczenie do kosztów podatkowych odsetek do określonego limitu, bez weryfikowania, od jakich podmiotów pochodzą udzielane pożyczki. Korzystanie z tej metody będzie możliwe po złożeniu pisemnego zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego. Decydując się na korzystanie z alternatywnej metody, podatnicy będą musieli pamiętać, że wartość odsetek od pożyczek podlegająca zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym nie może być wyższa niż wartość odpowiadająca 50 proc. zysku z działalności operacyjnej ustalonego za dany rok podatkowy zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Uwaga: Pogrubioną czcionką zaznaczyliśmy nowe i zmienione przepisy oraz informacje o uchylonych. Zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2015 r., oprócz art. 26 ust. 1i, 1j,1k i 1l, które weszły w życie 4 stycznia 2015 r.
Przepis Tak było do końca 2014 r. Tak jest w 2015 r. Komentarz Podstawa prawna zmiany
Rozdział 1Podmiot i przedmiot opodatkowania
Art. 1a. Podatkowe grupy kapitałowe (...)2. Podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:1) podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:a) przeciętny kapitał zakładowy, określony w sposób, o którym mowa w art. 16 ust. 7, przypadający na każdą z tych spółek, jest nie niższy niż 1 000 000 zł,(...) (...)2. Podatkowa grupa kapitałowa jest podatnikiem, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:1) podatkową grupę kapitałową mogą tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli:a) przeciętny kapitał zakładowy, określony w sposób, o którym mowa w ust. 2b, przypadający na każdą z tych spółek, jest nie niższy niż 1 000 000 zł,(...) Zmiana ust. 2 pkt 1 lit. a ma charakter redakcyjny i związana jest z wykreśleniem ust. 7 w art. 16 ustawy CIT wskazującego sposób określania wartości kapitału zakładowego i przeniesieniem istoty tej regulacji do dodanego w art. 1a ust. 2b ustawy CIT. Art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. a w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1328; ostatnia zmiana: Dz.U. poz. 1478 – dalej: ustawa z 29 sierpnia 2014 r.).
2b. Wartość kapitału zakładowego, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a, określa się bez uwzględnienia tej części tego kapitału, jaka nie została na ten kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów), przysługującymi udziałowcom (akcjonariuszom) wobec tej spółki, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a–16m.(...) Sposób ten precyzuje, czego nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu przeciętnego kapitału zakładowego przypadającego na każdą ze spółek z grupy kapitałowej. Zmiana redakcyjna (przeniesienie z art. 16 ust. 7). Art. 1a ust. 2b dodany przez art. 1 pkt 2 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Art. 4a. Definicje Ilekroć w ustawie jest mowa o:(...) Ilekroć w ustawie jest mowa o:(...)22) pochodnych instrumentach finansowych – oznacza to instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyłączeniem tytułów uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania oraz instrumentów rynku pieniężnego;(...) Zmiana polega na przeniesieniu do słowniczka ustawy o CIT definicji „pochodnych instrumentów finansowych”, które zostały zdefiniowane jako instrumenty finansowe zgodnie z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi, z katalogu instrumentów finansowych wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowym. Z tej grupy wyłączono tytuły uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania oraz instrumenty rynku pieniężnego, które nie są pochodnymi instrumentami finansowymi. Przed nowelizacją definicje zawierał art. 16 ust. 1b ustawy o CIT. Art. 4a pkt 22 dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Art. 6. Zwolnienia od podatku 1. Zwalnia się od podatku:(...) 1. Zwalnia się od podatku:(...)16) Narodowy Fundusz Zdrowia, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.(...) Zmiana art. 6 wprowadza zwolnienie podmiotowe dla Narodowego Funduszu Zdrowia, który w 2015 r. jest zwolniony jako podmiot od podatku dochodowego.W 2014 r. osiągane przez Narodowy Fundusz Zdrowia dochody podlegały przedmiotowemu zwolnieniu z podatku.Niemniej jednak powodowało to znaczne obciążenie pracą związaną z prowadzoną rachunkowością i sprawozdawczością, mimo że NFZ nie odprowadzał podatku. W 2015 r. nie jest obciążony kosztami prowadzenia rachunkowości. Art. 6 ust. 1 pkt 16 dodany przez art. 2 pkt 1 ustawy z 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1138).
Art. 7. Przedmiot opodatkowania (...)2. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.(...) (...)2. Dochodem, z zastrzeżeniem art. 10, art. 11 i art. 24a, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.(...) Zmiana związana z wprowadzeniem opodatkowania dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych. Art. 7 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Art. 9a. Dokumentacja podatkowa transakcji 1. Podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami – w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 – lub transakcji, w związku z którymi zapłata należności wynikających z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej (takich) transakcji, obejmującej:(...) 1. Podatnicy dokonujący transakcji, w tym zawierający umowy spółki niebędącej osobą prawną, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub umowy o podobnym charakterze, z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami – w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 – lub transakcji, w związku z którymi zapłata należności wynikających z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, w tym zawierający umowy spółki niebędącej osobą prawną, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub umowy o podobnym charakterze, jeżeli jedną ze stron takiej umowy jest podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej (takich) transakcji, obejmującej:(...) Art. 9a nakłada obowiązek dokumentowania transakcji zawieranych przez tych podatników z podmiotami z nimi powiązanymi.Z literalnego brzemienia przepisów obowiązujących do końca 2014 r. wynikało, iż poza działaniem przepisów pozostawały tym samym jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej – przede wszystkim spółki osobowe.W wyniku nowelizacji doprecyzowano, iż obowiązek dokumentacji podatkowej podatników zawierających transakcje z podmiotami powiązanymi dotyczy również transakcji zawarcia umowy spółki niebędącej osobą prawną (w rozumieniu art. 4a pkt 14 ustawy o CIT) oraz wszelkiego rodzaju wspólnych przedsięwzięć.Zmiana została wprowadzona ze względu na to, że Ministerstwo Finansów zaobserwowało wzrost liczby podmiotów gospodarczych prowadzących działalność w formie spółki osobowej prawa handlowego, a także w formie różnego rodzaju wspólnych przedsięwzięć. Art. 9a ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 5 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
5) wskazanie innych czynników – w przypadku gdy w celu określenia wartości przedmiotu transakcji przez podmioty uczestniczące w transakcji uwzględnione zostały te inne czynniki;(...) 5) wskazanie innych czynników – w przypadku gdy w celu określenia wartości przedmiotu transakcji przez podmioty uczestniczące w transakcji zostały uwzględnione te inne czynniki, a w przypadku zawarcia umowy spółki niebędącej osobą prawną, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub umowy o podobnym charakterze – w szczególności przyjętych w umowie zasad dotyczących praw wspólników (stron umowy) do udziału w zysku oraz uczestnictwa w stratach;(...) Art. 9a ust. 1 pkt 5 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 5 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
2a. W przypadku umowy spółki niebędącej osobą prawną obowiązek, o którym mowa w ust. 1, obejmuje umowy, w których łączna wartość wniesionych przez wspólników wkładów przekracza równowartość 50 000 euro. W przypadku umowy wspólnego przedsięwzięcia lub innej umowy o podobnym charakterze limit ten odnosi się do wartości wspólnego przedsięwzięcia określonego w tej umowie, a w przypadku braku określenia w umowie tej wartości – do przewidywanej na dzień zawarcia umowy wartości wspólnie realizowanego przedsięwzięcia.(...) Zmiana ma na celu doprecyzowanie sposobu liczenia wielkości limitu dla sporządzenia dokumentacji umów spółki niebędącej osobą prawną i wspólnego przedsięwzięcia. Umowa spółki niebędącej osobą prawną podlega obowiązkowi dokumentowania, jeżeli łączna wartość wniesionych przez wspólników wkładów przekracza równowartość 50 000 euro. W przypadku umowy wspólnego przedsięwzięcia lub innej umowy o podobnym charakterze umowa podlega obowiązkowi dokumentowania, gdy wartość wspólnego przedsięwzięcia nie przekracza 50 000 euro. Jeżeli natomiast wartość wspólnego przedsięwzięcia nie została określona w umowie, limit ten odnosi się do przewidywanej na dzień zawarcia umowy wartości wspólnie realizowanego przedsięwzięcia. Art. 9a ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 5 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
3a. W przypadku umowy spółki niebędącej osobą prawną, jeżeli jedną ze stron umowy jest podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, obowiązek, o którym mowa w ust. 1, obejmuje umowy, w których łączna wartość wniesionych przez wspólników wkładów przekracza równowartość 20 000 euro. W przypadku umowy wspólnego przedsięwzięcia lub innej umowy o podobnym charakterze limit ten odnosi się do wartości wspólnego przedsięwzięcia określonego w tej umowie, a w przypadku braku określenia w umowie tej wartości – do przewidywanej na dzień zawarcia umowy wartości wspólnie realizowanego przedsięwzięcia. Niezależnie od powyższych limitów, zarówno dla umowy spółki niebędącej osobą prawną, jak i umowy wspólnego przedsięwzięcia lub o podobnym charakterze sporządzić trzeba dokumentację podatkową, jeżeli jedną ze stron będzie podmiot mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w raju podatkowym oraz jednocześnie przekroczony zostanie próg w wysokości 20 000 euro. Limit ten dla umów spółek dotyczy łącznej wartości wniesionych przez wspólników wkładów, natomiast w przypadku umów wspólnego przedsięwzięcia lub innych umów o podobnym charakterze odnosi się on do wartości tego przedsięwzięcia określonego w umowie, a jeśli umowa nie wskazuje wartości – do wartości przedsięwzięcia przewidywanej na dzień zawarcia umowy. Art. 9a ust. 3a dodany przez art. 1 pkt 5 lit. c ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
3b. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do transakcji między grupą producentów rolnych wpisaną do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983, z późn. zm.), a jej członkami, dotyczących:1) odpłatnego zbycia na rzecz grupy producentów rolnych produktów lub grup produktów wyprodukowanych w gospodarstwach członków takiej grupy;2) odpłatnego zbycia przez grupę producentów rolnych na rzecz jej członków towarów wykorzystywanych przez członka do produkcji produktów lub grup produktów, o których mowa w pkt 1, oraz świadczenia usług związanych z tą produkcją. Art. 9a ust. 3b i 3d wprowadza zwolnienie z obowiązku sporządzania dokumentacji transakcji dla grup producentów rolnych i ich członków oraz organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno oraz członków tych grup. Art. 9a ust. 3b dodany przez art. 1 pkt 5 lit. c ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
3c. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do transakcji między wstępnie uznaną grupą producentów owoców i warzyw lub uznaną organizacją producentów owoców i warzyw, działających na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno (Dz. U. z 2011 r. Nr 145, poz. 868 oraz z 2012 r. poz. 243 i 1258), a jej członkami, dotyczących:1) odpłatnego zbycia na rzecz takiej grupy lub organizacji produktów lub grup produktów wyprodukowanych w gospodarstwach członków takiej grupy lub organizacji;2) odpłatnego zbycia przez taką grupę lub organizację na rzecz jej członków, towarów wykorzystywanych przez członka do produkcji produktów lub grup produktów, o których mowa w pkt 1, oraz świadczenia usług związanych z tą produkcją. Art. 9a ust. 3c dodany przez art. 1 pkt 5 lit. c ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
4. Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnicy są obowiązani do przedłożenia dokumentacji, o której mowa w ust. 1–3, w terminie 7 dni od dnia doręczenia żądania tej dokumentacji przez te organy. 4. Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnicy są obowiązani do przedłożenia dokumentacji, o której mowa w ust. 1–3a, w terminie 7 dni od dnia doręczenia żądania tej dokumentacji przez te organy. Tak jak do końca 2014 r., organy podatkowe i organy kontroli skarbowej są uprawnione do żądania przedłożenia dokumentacji w ciągu 7 dni dnia od doręczenia żądania. Art. 9a ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 5 lit. d ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
5. Wyrażone w euro wielkości, o których mowa w ust. 2 i 3, przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym została zawarta transakcja objęta obowiązkiem, o którym mowa w ust. 1. 5. Wyrażone w euro wielkości, o których mowa w ust. 2, 2a, 3 i 3a, przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym została zawarta transakcja (umowa) objęta obowiązkiem, o którym mowa w ust. 1. Art. 9a ust. 5 reguluje sposób przeliczania limitu, od którego istnieje obowiązek dokumentowania transakcji, jeżeli wartość ta jest wyrażona w euro na walutę polską. Przeliczenia dokonuje się na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym została zawarta transakcja (umowa) objęta obowiązkiem dokumentowania. Art. 9a ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 5 lit. d ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
5a. Przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio do podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład. 5a. Przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio do podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, prowadzących działalność przez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, w tym także w zakresie transakcji pomiędzy tymi podatnikami a ich zagranicznym zakładem położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przypisanych do tego zagranicznego zakładu. Zgodnie z tym przepisem szacowanie dochodów na podstawie przepisów ustawy oraz obowiązki dokumentacyjne dotyczą również podatników posiadających w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy, którzy prowadzą na terytorium Polski zagraniczny zakład. Art. 9a ust. 5a w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 5 lit. d ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
5b. Przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio do podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1, prowadzących działalność przez zagraniczny zakład położony poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie transakcji pomiędzy tymi podatnikami a ich zagranicznym zakładem, przypisanych do tego zagranicznego zakładu.(...) Szacowanie dochodów na podstawie przepisów ustawy oraz obowiązki dokumentacyjne dotyczą również podatników posiadających w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, w części podlegającej przypisaniu do zagranicznego zakładu tych podatników. Art. 9a ust. 5b dodany przez art. 1 pkt 5 lit. e ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Art. 10.Udział w zyskach 1. Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:(...) 1. Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:(...) Zmiana art. 10 ust. 1 polega na wykreśleniu słowa „akcji”. Tym samym w 2015 r. dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie związany z udziałem w tym zysku, a nie tylko z udziałem w podmiocie wypłacającym zysk związanym z uprawnieniami korporacyjnymi. W efekcie rozwiane zostały wątpliwości interpretacyjne, które powstawały w odniesieniu do świadectw użytkowych, pożyczek partycypacyjnych. Art. 10 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 6 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
8) wartość niepodzielonych zysków w spółce w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia;(...) 8) wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia;(...) Zmiana dopracowała, że w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną przychodem jest każdy zysk faktycznie niewypłacony wspólnikom.Dotychczas toczyły się spory dotyczące tego, czy niepodzielonym zyskiem są również środki przekazane na inne cele niż kapitał zakładowy. W wydawanych interpretacjach organy podatkowe uznawały, że pod pojęciem „niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych” należy rozumieć wartości niepodzielonych między udziałowców wszelkich zysków spółki kapitałowej. Wprowadzając bowiem zapis o niepodzielonych zyskach, ustawodawca objął nim cały zbiór zysków wypracowanych przez spółki kapitałowe, lecz niewypłaconych wspólnikom przed datą przekształcenia w spółki osobowe. Do zbioru tego zaliczyć należy także zyski wypracowane przez spółkę kapitałową, a nierozdzielone między wspólników, lecz przekazane na kapitał rezerwowy i zapasowy. Odmienne podejście prezentowały jednak sądy administracyjne, które uznawały, że przekazanie zysków na kapitał zapasowy spółki spełnia definicję „podzielenia zysku” i w konsekwencji art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT nie powinien mieć zastosowania. Tak stwierdził przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 kwietnia 2012 r., sygn. akt II FSK 1935/10.W efekcie część zysków pozostawała nieopodatkowana. W 2015 r. zyski wypracowane przez spółkę kapitałową, a nierozdzielone między wspólników, lecz przekazane na kapitał rezerwowy i zapasowy bezdyskusyjnie podlegają opodatkowaniu. Art. 10 ust. 1 pkt 8 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 6 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Art. 11. Powiązania 1. Jeżeli:1) podatnik podatku dochodowego mający siedzibę (zarząd) lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwany dalej „podmiotem krajowym”, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym za granicą lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo2) osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania albo siedzibę (zarząd) za granicą, zwana dalej „podmiotem zagranicznym”, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego, albo3) te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów– i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały – dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.(...) 1. Jeżeli:1) osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, mająca miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej „podmiotem krajowym”, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo2) osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, mająca miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej „podmiotem zagranicznym”, bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale tego podmiotu krajowego, albo3) ta sama osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej równocześnie bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiada udział w kapitale tych podmiotów– i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podatnik nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały – dochody danego podatnika oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.(...) Zmiana doprecyzowała katalog podmiotów powiązanych.Uściślenie dotyczy też wyodrębnienia jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej jako szczególnej formy organizacyjnej, wobec której również należy rozważać możliwość wystąpienia powiązań z innymi podmiotami. Dodatkowo dokonano zmiany redakcyjnej polegającej na zamianie pojęcia „podmiot” na pojęcie „podatnik” w części przepisu regulującego drugi warunek do dokonania oszacowania, dotyczący niewykazywania dochodów lub wykazywania niższych dochodów przez podmiot. Po zmianie warunek ten dotyczy podatnika. Art. 11 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 7 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
4. Przepisy ust. 1–3a stosuje się odpowiednio, gdy:(...)2) te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów. 4. Przepisy ust. 1–3a stosuje się odpowiednio, gdy:(...)2) ta sama osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej równocześnie bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiada udział w kapitale tych podmiotów. Zmiana ta doprecyzowała katalog podmiotów powiązanych, w przypadku powiązań krajowych, oraz dokonała zmian redakcyjnych dotyczących pojęcia „podmiot”.Uszczegółowiono również, że norma zawarta w tym przepisie dotyczy także przypadków, w których tylko jedna osoba zarządza lub kontroluje inny podmiot albo posiada udział w kapitale tego podmiotu. Art. 11 ust. 4 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 7 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
4a. W przypadku gdy podmiot krajowy dokonuje transakcji z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionym w rozporządzeniu, o którym mowa w art. 9a ust. 6, a warunki ustalone w takiej transakcji odbiegają od warunków, jakie ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot krajowy nie wykazuje dochodów lub wykazuje dochody w zaniżonej wysokości – dochody podmiotu krajowego określa się w drodze oszacowania stosując metody wskazane w ust. 2 i 3 lub stosuje się odpowiednio art. 14.(...) 4a. W przypadku gdy podmiot krajowy dokonuje transakcji z podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionym w rozporządzeniu, o którym mowa w art. 9a ust. 6, a warunki ustalone w takiej transakcji odbiegają od warunków, jakie ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podatnik nie wykazuje dochodów lub wykazuje dochody w zaniżonej wysokości – dochody podatnika określa się w drodze oszacowania, stosując metody wskazane w ust. 2 i 3, albo stosuje się odpowiednio art. 14.(...) W tym przypadku ustawodawca dokonał zmian redakcyjnych dotyczących zamiany pojęcia „podmiot” na pojęcie „podatnik”, adekwatnie do zmian zaproponowanych w ust. 1 i ust. 4a, w przypadku transakcji dokonywanych z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. rajach podatkowych. Art. 11 ust. 4a w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 7 lit. c ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
8. Przepisy ust. 4 nie mają zastosowania w przypadku świadczeń między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową. 8. Przepisy ust. 4 nie mają zastosowania:1) w przypadku świadczeń między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową;2) w przypadku transakcji między grupą producentów rolnych wpisaną do rejestru, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw, a jej członkami, dotyczących odpłatnego zbycia na rzecz grupy producentów rolnych produktów lub grup produktów wyprodukowanych w gospodarstwach członków takiej grupy;3) w przypadku transakcji między wstępnie uznaną grupą producentów owoców i warzyw lub uznaną organizacją producentów owoców i warzyw, działających na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno, a ich członkami, dotyczących odpłatnego zbycia na rzecz takiej grupy lub takiej organizacji produktów lub grup produktów wyprodukowanych w gospodarstwach członków takiej grupy lub organizacji. Wprowadzona zmiana ma na celu wyłączenie stosowania art. 11 ust. 4 ustawy o CIT do transakcji dokonywanych pomiędzy członkami grupy producentów rolnych a tą grupą w zakresie odpłatnego zbycia na rzecz grupy producentów rolnych produktów lub grup produktów wyprodukowanych w gospodarstwach członków takiej grupy. Nowe przepisy nie będą miały zastosowania także do transakcji dokonywanych między wstępnie uznaną grupą producentów owoców i warzyw lub uznaną organizacją producentów owoców i warzyw, działającą na podstawie ustawy z 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 145, poz. 868, ze zm.), a ich członkami dotyczących odpłatnego zbycia na rzecz grupy producentów owoców i warzyw lub organizacji producentów owoców i warzyw produktów lub grup produktów wyprodukowanych w gospodarstwach członków takiej grupy lub organizacji. Art. 11 ust. 8 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 7 lit. d ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
8a. Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio przy określaniu części dochodu podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2, prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, podlegającej przypisaniu temu zakładowi.(...) 8a. (uchylony)(...) Zmiana ma charakter porządkowy. Art. 11 ust. 8a uchylony przez art. 1 pkt 7 lit. e ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
8d. Przepisy ust. 8b i 8c stosuje się odpowiednio do podmiotu zagranicznego posiadającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, w zakresie dochodów uzyskanych za pośrednictwem tego zakładu i uwzględnionych w jego dochodach. 8d. Przepisy ust. 1–3a, 8b i 8c stosuje się odpowiednio przy określaniu dochodu podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2, prowadzącego działalność przez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, lub podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, prowadzącego działalność przez zagraniczny zakład położony poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie dochodów podlegających przypisaniu do tego zagranicznego. zakładu. Przepis daje możliwość szacowania dochodu wobec podatników posiadających nieograniczony obowiązek podatkowy, w zakresie prawidłowości określenia dochodów podlegających przypisaniu do dochodu osiągniętego na terytorium RP w przypadku posiadania zagranicznego zakładu.Do końca 2014 r. prawo takie przysługiwało organom podatkowym na podstawie art. 11 ust. 1 pkt 1 w stosunku do podatników posiadających nieograniczony obowiązek podatkowy, zarządzających przedsiębiorstwem położonym za granicą lub w jego kontroli.Ponadto dokonano zmiany redakcyjnej polegającej na połączeniu regulacji ust. 8a odnoszącego się do zagranicznego zakładu w zakresie możliwości szacowania dochodu i ust. 8d regulującego możliwość dokonania korekty, o której mowa w ust. 8b i 8c, w przypadku oszacowania dochodu w związku działalnością zagranicznego zakładu.Zmiana redakcyjna polega na dodaniu w zdaniu wstępnym przepisu ust. 8d odniesienia do ust. 1–3a (regulujących prawo do szacowania dochodu) oraz 8b i 8c. W konsekwencji dotychczasowy przepis ust. 8a został uchylony.Dodatkowo w zdaniu wstępnym przepisu ust. 8d dodano odniesienie do ust. 3a, doprecyzowując obowiązek zastosowania przez organ podatkowy metody przy określaniu dochodu podlegającego przypisaniu do zagranicznego zakładu, która to metoda została wskazana w wydanej przez właściwy organ podatkowy decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej. Zgodnie bowiem z art. 20a w związku z art. 3 pkt 11 ordynacji podatkowej, wnioskodawcą, a tym samym i stroną decyzji, może być zagraniczny zakład położony na terytorium RP. Art. 11 ust. 8d w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 7 lit. f ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
8e. Przepisy ust. 8b i 8c stosuje się odpowiednio w przypadkach, w których:1) organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określił dochody podatnika w związku z ustaleniem lub narzuceniem pomiędzy podmiotami krajowymi warunków, o których mowa w ust. 1, lub2) podatnik po zakończeniu kontroli podatkowej skorzystał z uprawnienia do skorygowania zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym w przypadku ujawnienia przez kontrolę nieprawidłowości w związku z ustaleniem lub narzuceniem pomiędzy podmiotami krajowymi warunków, o których mowa w ust. 1, lub3) podatnik skorzystał z uprawnienia do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji, zgodnie z art. 14c ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2011 r. Nr 41, poz. 214, z późn. zm.), w przypadku ujawnienia przez kontrolę nieprawidłowości w związku z ustaleniem lub narzuceniem pomiędzy podmiotami krajowymi warunków, o których mowa w ust. 1.(...) Dodano przepis zapewniający eliminowanie podwójnego ekonomicznego opodatkowania w przypadku podmiotów krajowych. Art. 11 ust. 8e dodany przez art. 1 pkt 7 lit. g ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Rozdział 2Przychody
Art. 12. Definicja i powstanie przychodu 1. Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:(...)2) wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie; 1. Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:(...)2) wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie; Ustawodawca jednoznacznie rozstrzygnął, że katalog przychodów obejmuje również przychody w naturze, tzn. za przychód uważa się również wartość rzeczy, praw lub innych świadczeń otrzymanych w naturze.Do końca 2014 r. brak było jednolitego podejścia do skutków podatkowych występujących po stronie spółki w związku z regulowaniem w formie rzeczowej zobowiązań wobec wspólnika z tytułu należnej dywidendy, umorzenia udziałów, likwidacji spółki. W części orzeczeń sądy administracyjne przyjmowały, iż w przypadku wypłaty dywidendy forma wypłacanej dywidendy (pieniężna lub niepieniężna) pozostawała bez wpływu na skutki podatkowe, jakie po stronie spółki wypłacającej występowały w następstwie przekazania tych świadczeń. Oznacza to, że zarówno w przypadku dywidendy wypłacanej w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej nie można było uznać, że po stronie spółki wypłacającej dywidendę powstanie jakiekolwiek przysporzenie, a rozróżnianie skutków podatkowych w zależności od formy wypłaty świadczenia jest nieuprawnione. W efekcie dochodziło do nieopodatkowania uzyskanego przez spółkę wypłacającą dywidendę dochodu z tytułu przyrostu wartości majątku zbywanego innemu podmiotowi (tzw. ciche rezerwy).To zdaniem ministra finansów bez uzasadnionej ekonomicznie i prawnie przyczyny różnicowało skutki podatkowe, jakie u podatników podatku dochodowego związane były z odpłatnym zbyciem posiadanych składników majątkowych.W 2015 r. wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze stanowi przychód. Art. 12 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
1b. Przychód określony w ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:1) zarejestrowania spółki albo(...) 1b. Przychód określony w ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:1) zarejestrowania spółki, spółdzielni albo(...) Zmiana doprecyzowała moment uzyskania przychodu z tytułu wnoszenia wkładów do spółdzielni.Jeżeli wkład wnoszony jest do nowo utworzonej spółdzielni, momentem powstania przychodu jest dzień zarejestrowania spółdzielni. Wówczas, gdy wkłady wnoszone są do spółdzielni już istniejącej, przychód powstaje w dniu wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego albo podjęcia uchwały o przyjęciu w poczet członków spółdzielni. Art. 12 ust. 1b pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
3) wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego,(...) 3) wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego, albo(...) Art. 12 ust. 1b pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
4) podjęcia uchwały o przyjęciu w poczet członków spółdzielni, albo(...) Art. 12 ust. 1b pkt 4 dodany przez art. 1 pkt 8 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
3a. Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c–3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:(...) 3a. Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c–3g, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:(...) Zmiana redakcyjna związana z dodaniem ust. 3f. Art. 12 ust. 3a w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 lit. c ustawy z 29 sierpnia 2014 r. i art. 4 pkt 1 ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1662; dalej: ustawa z 7 listopada 2014 r.).
3e. W przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty. 3e. W przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c, 3d i 3f, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty. Zmiana redakcyjna związana z dodaniem ust. 3f. Art. 12 ust. 3e w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 lit. d ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
3f. Za datę powstania przychodu z tytułu realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych uważa się moment realizacji tych praw. Doprecyzowano, że za datę powstania przychodu z tytułu realizacji pochodnych instrumentów finansowych uważa się, podobnie jak na gruncie ustawy o PIT, moment realizacji tych praw. W zależności od konkretnego instrumentu pochodnego moment ten może, lecz nie musi być tożsamy z faktycznym przepływem środków pieniężnych w wyniku rozliczenia transakcji. W efekcie przychód z części instrumentów podatkowych będzie ujmowany memoriałowo. Art. 12 ust. 3f dodany przez art. 1 pkt 8 lit. e ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
3g. W przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty, jeżeli podatnicy w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej, zawiadomią właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu ustalania daty powstania przychodu. Od 2015 r. podatnicy otrzymali możliwość dokonania wyboru innej formy rozliczania wpłat dokonanych na poczet dostawy towarów i świadczenia usług, które zostaną wykonane w kolejnych okresach sprawozdawczych.Ma to znaczenie w przypadku zaliczek zarejestrowanych za pomocą kasy fiskalnej. W przypadku zaliczek rejestrowanych za pomocą kasy fiskalnej podatnik ma możliwość wyboru rozwiązania, na podstawie którego za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.Taka możliwość powoduje dla wielu podatników, którzy przyjmują zaliczki na kasie fiskalnej duże ułatwienie. Nie ma już potrzeby korygowania obrotu kasowego dla celów podatku dochodowego ani późniejsze korygowanie ewidencji zaliczek.Wybór tej alternatywnej formy rozliczania podatku z zaliczek zarejestrowanych na kasie fiskalnej trzeba zgłosić do właściwego podatnikowi urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego, czyli w przypadku większości podatników do 20 stycznia 2015 r. Oczywiście takiego wyboru będzie można też dokonać w latach następnych.Podatnicy rozpoczynający ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej muszą złożyć takie zawiadomienie w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie. Art. 12 ust. 3g dodany przez art. 4 pkt 2 ustawy z 7 listopada 2014 r.
3h. Wybór sposobu ustalania daty powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3g, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego następującego po roku podatkowym, w którym korzystał z tego sposobu ustalania daty powstania przychodu, zawiadomi właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze stosowania tego sposobu ustalania daty powstania przychodu. Ustawodawca wprowadził rozwiązanie polegające na tym, że raz złożone zawiadomienie obowiązywać będzie również w latach kolejnych, chyba że podatnik rezygnuje z tej formy rozliczania podatku dochodowego – może to zrobić poprzez złożenie odpowiedniego zawiadomienia w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym korzystał z tego sposobu ustalania daty powstania przychodu. Art. 12 ust. 3h dodany przez art. 4 pkt 2 ustawy z 7 listopada 2014 r.
3i. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki niebędącej osobą prawną obowiązek zawiadomienia, o którym mowa w ust. 3g i 3h, dotyczy wszystkich wspólników. Jeśli wyboru alternatywnej formy rozliczania podatku dokona spółka niebędąca osobą prawną, obowiązek złożenia zawiadomienia do urzędu dotyczyć będzie wszystkich wspólników. Art. 12 ust. 3i dodany przez art. 4 pkt 2 ustawy z 7 listopada 2014 r.
4. Do przychodów nie zalicza się:1) pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów);(...) 4. Do przychodów nie zalicza się:1) pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów);(...) W 2015 r. nie ma już wątpliwości, że do przychodów nie zalicza się również pożyczek (kredytów) w formie niepieniężnej (w naturze). Art. 12 ust. 4 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 lit. f ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
3) zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki – w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami – w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia; 3) zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz takiej spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) – w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia; W 2015 r. do przychodów nie zalicza się również zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz takiej spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) – w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia.Z przepisu wykreślono fragment dotyczący zwróconych wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami – w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia. Zmiana ma charakter porządkowy związany z wprowadzeniem pkt. 22. Art. 12 ust. 4 pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 lit. f ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
3a) środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu:a) likwidacji takiej spółki,b) wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce i uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 5, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w takiej spółce; 3a) środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu:a) likwidacji takiej spółki,b) wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce i uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 5, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w takiej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów; W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną kwota środków pieniężnych niezaliczona do przychodów powinna być dodatkowo (w porównaniu z regulacją obowiązującą do końca 2014 r.) pomniejszona o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Art. 12 ust. 4 pkt 3a w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 lit. f ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
3b) wartości innych niż wymienione w pkt 3a składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji; przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa – art. 14 ust. 1–3 stosuje się odpowiednio; 3b) wartości innych niż wymienione w pkt 3a składników majątku, w tym wierzytelności, otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji; przychodem jest jednak w przypadku:a) odpłatnego zbycia tych składników majątku – ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa; przepisy art. 14 ust. 1–3 stosuje się odpowiednio,b) spłaty otrzymanej wierzytelności – przychód uzyskany z tej spłaty;(...) W 2015 r. doprecyzowano, że jeśli wspólnik spółki osobowej otrzyma w wyniku jej likwidacji wierzytelność, to przychód powstanie dopiero przy otrzymaniu spłaty tej wierzytelności. Art. 12 ust. 4 pkt 3b w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 lit. f ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
21) zwróconych wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami – w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia; Zmiana porządkująca, która ma na celu poprawę redakcji przepisu poprzez wyodrębnienie z dotychczasowej jednostki redakcyjnej (pkt 3) dwóch dodatkowych przepisów (pkt 21 i 22). Art. 12 ust. 4 pkt 21 dodany przez art. 1 pkt 8 lit. f ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
22) wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki – w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej.(...) Zmiana porządkująca, która ma na celu poprawę redakcji przepisu poprzez wyodrębnienie z dotychczasowej jednostki redakcyjnej (pkt 3) dwóch dodatkowych przepisów (pkt 21 i 22). Art. 12 ust. 4 pkt 22 dodany przez art. 1 pkt 8 lit. f ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
4d. Jeżeli spółka nabywa od wspólników innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej – wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:1) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo2) spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce– do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikom tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).(...) 4d. Jeżeli spółka nabywa od wspólnika innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje jej wspólnikowi własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikowi tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej – wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:1) spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo2) spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce– do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).(...) Zmiana ma charakter redakcyjny i polega na zastąpieniu liczby mnogiej „wspólników” liczbą pojedynczą „wspólnika”. Art. 12 ust. 4d w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 lit. g ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
4g. Przez środki pieniężne, o których mowa w ust. 4 pkt 3a, rozumie się również wartość wierzytelności uprzednio zarachowanej jako przychód należny, pomniejszonej o należny podatek od towarów i usług, oraz wierzytelności z tytułu udzielonej przez spółkę niebędącą osobą prawną pożyczki – z wyjątkiem wierzytelności z tytułu odsetek od opóźnionej zapłaty oraz wierzytelności z tytułu odsetek od takiej pożyczki, jeżeli wierzytelności te zostały spłacone na rzecz otrzymującego je wspólnika. Dodana jednostka redakcyjna, na potrzeby regulacji zawartej w ust. 4 pkt 3a, rozszerza pojęcie „środków pieniężnych” o określone w przepisie wierzytelności. Art. 12 ust. 4g dodany przez art. 1 pkt 8 lit. h ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
4h. Przepisu ust. 4 pkt 1 nie stosuje się do przychodów, o których mowa w ust. 3g. Przepis stanowi, że ograniczenia wynikającego z niezaliczania do przychodów pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), w tym również uregulowanych w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) nie stosuje się w przypadku kiedy podatnik rozlicza pobrane zaliczki za dostawę towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach, a które będą zarejestrowane za pomocą metody kasowej, o której mowa w ust. 3g, czyli w momencie otrzymania. Art. 12 ust. 4h dodany przez art. 4 pkt 3 ustawy z 7 listopada 2014 r.
5. Wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. 5. Wartość otrzymanych rzeczy lub praw, w tym otrzymanych nieodpłatnie, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Uzupełnienie przepisów o sposób ustalania wartości przychodów w naturze. Zmiana ma na celu dostosowanie do terminologii zastosowanej w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Art. 12 ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 lit. i ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
6. Wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się:(...) 6. Wartość świadczeń w naturze, w tym nieodpłatnych świadczeń, ustala się:(...) Zmiana redakcyjna. Dostosowuje przepisy o sposób ustalania wartości przychodów w naturze. Ma na celu dostosowanie do terminologii zastosowanej w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Art. 12 ust. 6 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 lit. j ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
11. Przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy, lub spółkami mającymi siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 11. Przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli:1) spółka nabywająca oraz spółka, której udziały (akcje) są nabywane, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy lub są spółkami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz2) wspólnik jest podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) stanowią wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej. Przepis precyzuje kwestię zakresu podmiotowego stosowania przepisów o wymianie udziałów. Dodano warunek dotyczący wspólnika, który od 2014 r. musi być podatnikiem podatku dochodowego i wnoszone przez niego udziały (akcje) muszą stanowić wkład niepieniężny przeznaczony w całości lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego spółki nabywającej. Art. 12 ust. 11 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 8 lit. k ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
12. Przepis ust. 4d stosuje się również w przypadku dokonania więcej niż jednej transakcji nabycia udziałów (akcji), przeprowadzonych w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze ich nabycie, jeżeli w wyniku tych transakcji są spełnione warunki określone w tym przepisie. W 2015 r. podatnikom przyznano prawo do stosowania zwolnienia przewidzianego w ust. 4d, również gdy warunki określone tym przepisem będą spełnione w wyniku dokonania więcej niż jednej transakcji nabycia udziałów (akcji), przeprowadzonych w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło pierwsze ich nabycie. Art. 12 ust. 12 dodany przez art. 1 pkt 8 lit. l ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Art. 14. Sprzedaż nieruchomości i praw majątkowych 1. Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. 1. Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Zmiana redakcyjna. Art. 14 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Art. 14a. Przychód w przypadku uregulowania zobowiązania przez wykonanie świadczenia niepieniężnego 1. W przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Przepisy art. 14 ust. 1–3 stosuje się odpowiednio.2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku wykonania świadczenia niepieniężnego przez spółkę niebędącą osobą prawną. Nowo dodany przepis reguluje tryb postępowania w sytuacji, kiedy zobowiązanie zostało uregulowane przez dłużnika w formie niepieniężnej.Jeśli podatnik ureguluje swoje zobowiązania rzeczowo zamiast pieniężnie, to przychodem dłużnika jest wartość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Przepis ma zastosowanie także wtedy, gdy podatnik ureguluje swoje zobowiązanie z tytułu: zaciągniętej pożyczki (kredytu), należnej wspólnikom dywidendy, podziału zysku spółki niebędącej osobą prawną, wynagrodzenia za umorzenie akcji lub udziałów albo nabycie ich w celu umorzenia.Wartość tak określonego przychodu powinna odpowiadać wartości rynkowej zrealizowanego świadczenia niepieniężnego. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio w przypadku wykonania świadczenia niepieniężnego przez spółkę niebędącą osobą prawną. Art. 14a dodany przez art. 1 pkt 10 ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Rozdział 3Koszty uzyskania przychodów
Art. 15.Koszty (...)1i. W przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi, stosownie do art. 12 ust. 5–6a, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji zgodnie z odrębnymi przepisami, jest:1) wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5 i 6 albo2) wartość przychodu, określonego w art. 12 ust. 5a i 6a, powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń– pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1. (...)1i. W przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w związku z którymi, zgodnie z art. 12 ust. 5–6a, został określony przychód, a także w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, praw lub innych świadczeń będących przedmiotem wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w art. 14a, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji dokonanej zgodnie z odrębnymi przepisami, jest odpowiednio:1) wartość przychodu określonego na podstawie art. 12 ust. 5 i 6 albo2) wartość przychodu określonego na podstawie art. 12 ust. 5a i 6a powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń, albo3) równowartość wierzytelności (należności) uregulowanej przez wykonanie świadczenia niepieniężnego (w naturze), o którym mowa w art. 14a, pomniejszonej o naliczony w związku z przekazaniem tego świadczenia niepieniężnego podatek od towarów i usług– pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1. Przepis precyzuje sposób określania kosztów uzyskania przychodów u podatnika, na rzecz którego dłużnik wykonał świadczenie niepieniężne.W przypadku, w którym podatnik zbędzie odpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy, prawa i inne świadczenia, które otrzymał w naturze, kosztem uzyskania przychodu jest równowartość uregulowanej w naturze wierzytelności pomniejszonej o naliczony podatek od towarów i usług.Dodatkowo koszt ten podlega zmniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne. Warto zauważyć, że w związku ze świadczeniem w naturze u dłużnika podatnika należy rozpoznać przychód. Art. 15 ust. 1i w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 11 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
1ia. W przypadku, o którym mowa w ust. 1i pkt 3, przepis art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a stosuje się odpowiednio.(...) Dodana jednostka redakcyjna przewiduje odpowiednie stosowanie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów w przypadku, o którym mowa w art. 15 ust. 1i pkt 3. Art. 15 ust. 1ia dodany przez art. 1 pkt 11 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
1j. W przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni – ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a, w wysokości:(...)3) faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika – jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki;(...) 1j. W przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni – ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a, w wysokości:(...)3) faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie lub wytworzenie, innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika – jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są te inne składniki;(...) W celu wyeliminowania problemów interpretacyjnych w przypadku, gdy przedmiotem wkładu niepieniężnego są składniki majątku powstałe w inny sposób niż poprzez ich nabycie (tj. wytworzenie składnika majątku), uzupełniono art. 15 ust. 1j pkt 3. Art. 15 ust. 1j pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 11 lit. c ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r.Na podstawie art. 12 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1328; ostatnia zmiana: Dz.U. poz. 1478), podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2015 r. i zakończy się po 31 grudnia 2014 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego art. 15 ust. 1j pkt 3 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.
1l. W przypadku gdy udziały (akcje) w spółce zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny, do ustalenia kosztu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 i 3d, przepisy ust. 1k stosuje się odpowiednio. 1l. W przypadku gdy udziały (akcje) w spółce zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny, do ustalenia kosztu, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3, 3d i 22, przepisy ust. 1k stosuje się odpowiednio.(...) Zmiana dostosowująca treść ust. 1l do rozszerzonego katalogu włączeń od przychodów wymienionych w art. 12 ust. 4 pkt 3, 3d i 22 ustawy CIT. Art. 15 ust. 1l w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 11 lit. e ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
1y. W przypadku prowadzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2, działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczny zakład wartość poszczególnych składników majątku wchodzących w skład zagranicznego zakładu ustala się, z zastrzeżeniem ust. 1, w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych tego podatnika, niezaliczonej do kosztów w jakiejkolwiek formie; przepis ust. 1u stosuje się odpowiednio. Zmiana ta jednoznacznie uregulowała zasady ustalania wartości składników majątkowych stanowiących „wyposażenie” zakładu zagranicznego prowadzonego przez zagranicznego przedsiębiorcę w Polsce. W 2015 r. wartości te odpowiadają wartości podatkowej tych składników majątkowych, tj. wartości ich nabycia z uwzględnieniem dotychczasowych odpisów podatkowych. Te same reguły odnoszą się do spółki europejskiej i spółdzielni europejskiej w przypadku przeniesienia do Polski ich siedziby lub zarządu. Art. 15 ust. 1y dodany przez art. 1 pkt 11 lit. h ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
1z. Przepis ust. 1y stosuje się odpowiednio do spółek zawiązanych na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251) i spółdzielni zawiązanych na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 1435/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. w sprawie statutu spółdzielni europejskiej (SCE) (Dz. Urz. WE L 207 z 18.08.2003, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 17, t. 1, str. 280), w związku z przeniesieniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ich siedziby lub zarządu.(...) Art. 15 ust. 1z dodany przez art. 1 pkt 11 lit. h ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Art. 15c. Odsetki od pożyczek 1. Spółki i spółdzielnie, które otrzymały pożyczkę w rozumieniu art. 16 ust. 7b od podmiotów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61, mogą nie stosować wynikających z tych przepisów ograniczeń w zaliczaniu odsetek od takiej pożyczki do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli zdecydują o stosowaniu zasad określonych w niniejszym artykule. O wyborze stosowania tych zasad spółki i spółdzielnie są obowiązane zawiadomić, w formie pisemnej, właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego.2. Zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym mogą podlegać odsetki od pożyczek, w tym udzielonych przez podmioty niepowiązane, w wysokości nieprzekraczającej wartości odpowiadającej iloczynowi wartości stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego obowiązującej w ostatnim dniu roku poprzedzającego rok podatkowy powiększonej o 1,25 punktu procentowego i wartości podatkowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, w tym ujętych zgodnie z wartością nominalną kwot udzielonych pożyczek, z wyjątkiem wartości niematerialnych i prawnych. Wartość tych aktywów określa się według stanu na ostatni dzień danego roku podatkowego.3. Jeżeli w trakcie roku podatkowego zmianie uległa stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego, kwotę limitu zaliczenia odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w ust. 2, oblicza się sumując limity dla poszczególnych miesięcy tego roku podatkowego wyliczone jako iloczyn wartości stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego obowiązującej w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego dany miesiąc powiększonej o 1,25 punktu procentowego i 1/12 wartości podatkowej aktywów, o których mowa w ust. 2.4. Jeżeli dany rok podatkowy podatnika, o którym mowa w ust. 1, jest dłuższy albo krótszy niż 12 miesięcy, kwotę limitu zaliczenia odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w ust. 2, oblicza się mnożąc 1/12 wartości tego limitu przez liczbę pełnych miesięcy danego roku podatkowego. Za pełny miesiąc roku podatkowego uważa się każdy rozpoczęty miesiąc. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.5. Wartość odsetek od pożyczek podlegająca, zgodnie z ust. 2–4, zaliczeniu w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów nie może być wyższa niż wartość odpowiadająca 50% zysku z działalności operacyjnej, ustalonego za dany rok podatkowy zgodnie z ustawą o rachunkowości. Warunku tego nie stosuje się do:1) banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz instytucji kredytowych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe;2) podatników będących instytucją finansową, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 7 lit. c i d ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, jeżeli:a) co najmniej 80% przychodów uzyskanych w roku podatkowym przez podatników udostępniających składniki majątkowe na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1, stanowią przychody z tej działalności, w tym przychody ze sprzedaży przedmiotu umowy leasingu, oraz z działalności polegającej na udzielaniu pożyczek na potrzeby współfinansowania inwestycji w ramach Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej lub Wspólnej Polityki Rybołówstwa,b) co najmniej 90% przychodów uzyskanych w roku podatkowym przez podatników świadczących usługi w zakresie nabywania i zbywania wierzytelności stanowią przychody z tej działalności.6. Dla celów obliczania zaliczek na podatek dochodowy, o których mowa w art. 25 ust. 1, 1b i 2a, w trakcie przyjętego roku podatkowego podatnicy, o których mowa w ust. 1, mogą:1) przyjąć wartości, o których mowa w ust. 2 i 5, na podstawie sprawozdań finansowych za poprzedni rok podatkowy albo2) dokonać oceny, według wiarygodnych danych, przewidywanej na dany rok podatkowy wysokości zysku z działalności operacyjnej oraz oceny co do przewidywanej na dany rok podatkowy wartości podatkowej aktywów, o której mowa w ust. 2, albo3) przyjąć uzyskaną w okresie rozliczeniowym wysokość zysku z działalności operacyjnej oraz uzyskaną w okresie rozliczeniowym wartość podatkową aktywów, o której mowa w ust. 2– jednakże dla celów obliczenia podatku dochodowego należnego za dany rok podatkowy podatnicy są obowiązani do określenia kosztów uzyskania przychodów na podstawie faktycznych wartości, o których mowa w ust. 2 i 5.7. Odsetki od pożyczek niezaliczone na podstawie ust. 2–5 w danym roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów podlegają zaliczeniu do kosztów w następnych, kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, zgodnie z zasadami i w ramach limitów określonych w tych przepisach. Przepisu tego nie stosuje się w przypadku:1) podatników, o których mowa w ust. 1, którzy zrezygnują po okresie wskazanym w ust. 9 z zaliczania odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów według zasad określonych w niniejszym artykule, począwszy od roku podatkowego, w którym zrezygnowali z takich zasad;2) podmiotów, które w związku z przekształceniem formy prawnej, łączeniem lub podziałem podatników, o których mowa w ust. 1, zaliczających odsetki od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów według zasad określonych w niniejszym artykule wstępują w prawa tych podatników, z wyjątkiem spółek powstałych z przekształcenia spółek.8. Przez odsetki od pożyczki, o których mowa w niniejszym artykule oraz w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61, rozumie się wszelkie poniesione na rzecz pożyczkodawcy koszty związane z uzyskaniem i korzystaniem z pożyczki, o której mowa art. 16 ust. 7b (odsetki, opłaty, prowizje, premie), a także opłaty z tytułu opóźnionej zapłaty zobowiązań.9. W przypadku dokonania wyboru sposobu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek według zasad, o których mowa w niniejszym artykule, podatnik jest obowiązany stosować te zasady przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe, liczony łącznie z rokiem podatkowym, w którym rozpoczął ich stosowanie.10. Jeżeli po upływie okresu wskazanego w ust. 9 podatnik, o którym mowa w ust. 1, zrezygnuje z zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek według zasad, o których mowa w niniejszym artykule, jest on obowiązany zawiadomić o takiej rezygnacji w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym zamierza zrezygnować ze stosowania tych zasad. W razie niezłożenia zawiadomienia w tym terminie uznaje się, że podatnik w dalszym ciągu stosuje zasady określone w niniejszym artykule.11. Podatnik, o którym mowa w ust. 1, może ponownie wybrać sposób zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek według zasad, o których mowa w niniejszym artykule, nie wcześniej niż po upływie trzech lat podatkowych następujących po roku podatkowym, w którym zawiadomił o rezygnacji z ich stosowania.12. Podatnik, który do dnia otrzymania pożyczki, o której mowa w ust. 1, nie stosował w roku podatkowym ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 albo 61, może wybrać sposób zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek według zasad, o których mowa w niniejszym artykule, pod warunkiem zawiadomienia, w formie pisemnej, właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy takiej pożyczki. W przypadku zaistnienia tych okoliczności w trakcie roku podatkowego, podatnik stosuje zasady określone w niniejszym artykule od początku roku podatkowego. Nowy art. 15c daje podatnikom możliwość wyboru zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek płaconych przez podatnika w związku z otrzymanym finansowaniem dłużnym uzyskanym od podmiotów powiązanych.Spółki i spółdzielnie, które otrzymały pożyczkę w rozumieniu art. 16 ust. 7b od podmiotów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 (czyli od podmiotów powiązanych) mogą nie stosować wynikających z tych przepisów ograniczeń w zaliczaniu odsetek od takiej pożyczki do kosztów uzyskania przychodów. Innymi słowy mogą nie stosować ograniczeń z tytułu „niedostatecznej kapitalizacji”, pod warunkiem złożenia do naczelnika urzędu skarbowego pisemnego zawiadomienia o wyborze stosowania zasad rozliczania odsetek według przepisu art. 15c ustawy o CIT.Zawiadomienie takie należy złożyć w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego. Oznacza to, że te podmioty, które mają rok podatkowy tożsamy z rokiem kalendarzowym, zawiadomienie powinny złożyć do 31 stycznia 2015 r. Natomiast podatnik, który do dnia otrzymania pożyczki nie stosował w roku podatkowym ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 60 albo 61, może wybrać sposób zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek według zasad, o których mowa w art. 15c pod warunkiem zawiadomienia, w formie pisemnej, właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy takiej pożyczki. W przypadku zaistnienia tych okoliczności w trakcie roku podatkowego, podatnik stosuje zasady z art. 15c od początku roku podatkowego.Możliwość zaliczania do podatkowych kosztów odsetek płaconych przez podatnika w związku z finansowaniem zewnętrznym jest jednak ograniczone poprzez odwołanie do wartości podatkowej aktywów podatnika, w rozumieniu przepisów o rachunkowości oraz stopy referencyjnej NBP obowiązującej w ostatnim dniu roku poprzedzającego dany rok podatkowy, powiększonej o 1,25 punktów procentowych.W dodatku nawet ograniczona wedle powyższych zasad wartość odsetek od pożyczek podlegająca zaliczeniu w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów nie może być wyższa niż wartość odpowiadająca 50 proc. zysku z działalności operacyjnej, ustalonego za dany rok podatkowy zgodnie z ustawą o rachunkowości.Powyższego warunku dotyczącego nieprzekroczenia połowy zysku, nie stosuje się do:1) banków, instytucji kredytowych2) podatników będących instytucją finansową, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 7 lit. c i d ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe, jeżeli:a) co najmniej 80 proc. przychodów uzyskanych w roku podatkowym przez podatników udostępniających składniki majątkowe na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1, stanowią przychody z tej działalności, w tym przychody ze sprzedaży przedmiotu umowy leasingu, oraz z działalności polegającej na udzielaniu pożyczek na potrzeby współfinansowania inwestycji w ramach Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej lub Wspólnej Polityki Rybołówstwa,b) co najmniej 90 proc. przychodów uzyskanych w roku podatkowym przez podatników świadczących usługi w zakresie nabywania i zbywania wierzytelności stanowią przychody z tej działalności.Część, która nie może być rozliczona z powodu przekroczenia limitów, może być rozliczona w późniejszym czasie. Odsetki od pożyczek niezaliczone, wskutek wskazanych powyżej ograniczeń w danym roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów, podlegają zaliczeniu do kosztów w następnych, kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, zgodnie z zasadami i w ramach limitów opisanych powyżej. Jednak należy pamiętać, że z rozliczenia w kolejnych pięciu latach nie mogą skorzystać ci podatnicy, którzy:● korzystają z pożyczek od podmiotów powiązanych i którzy najpierw dokonali wyboru podatkowego rozliczenia odsetek według przepisu art. 15c (a nie art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61), a następnie zrezygnują po okresie wskazanym w ust. 9 art. 15c (czyli po okresie trzech lat podatkowych) z zaliczania odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów według zasad z art. 15c,● w związku z przekształceniem formy prawnej, łączeniem lub podziałem podatników korzystających z pożyczek od podmiotów powiązanych, zaliczających odsetki od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów według zasad określonych w art. 15c wstępują w prawa tych podatników, z wyjątkiem spółek powstałych z przekształcenia spółek.Ponadto art. 15 c definiuje pojęcia „pożyczka” i „odsetki od pożyczek”. Zgodnie z nimi pożyczka oznacza każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę tę rozumieć się będzie także kredyt, emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę. W celu uniknięcia wątpliwości w definicji z pojęcia „pożyczka” wyłączono pochodne instrumenty finansowe. Z kolei pojęcie „odsetki od pożyczek” obejmuje wszystkie koszty związane z uzyskaniem pożyczki poniesione na rzecz pożyczkodawcy, a więc poza odsetkami również płacone w związku z zaciągnięciem pożyczki prowizje i opłaty.Podatnicy, którzy dokonają wyboru metody odliczania odsetek wskazanej w art. 15c ustawy CIT, zobowiązani są do stosowania tej metody przez okres minimum trzech lat podatkowych.W przypadkach, gdy podatnik podejmie decyzję o rezygnacji ze stosowania określonej w art. 15c ust. 1 pkt 2 ustawy metody zaliczania do kosztów odsetek, jest zobowiązany do zawiadomienia o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego do końca roku podatkowego poprzedzającego rok, w którym zamierza zrezygnować ze stosowania art. 15c ustawy CIT.Ponownego wyboru stosowania art. 15c ustawy CIT podatnik może dokonać nie wcześniej niż po upływie trzech lat podatkowych następujących po roku, w którym zrezygnował z ich stosowania. Art. 15c dodany przez art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Art. 16. Wyłączenia 1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:(...)8d) wydatków poniesionych przez wspólnika na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów;wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k;(...) 1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:(...)8d) wydatków poniesionych przez wspólnika na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów;wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia lub umorzenia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k;(...) Od 2015 r. możliwe jest zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce w drodze wymiany udziałów także w przypadku umorzenia udziałów (akcji) spółki nabywającej. Art. 16 ust. 1 pkt 8d w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 13 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
13c) u podatnika będącego wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną – wartości pracy własnej będących osobami fizycznymi innych wspólników tej spółki; przepis stosuje się odpowiednio do wartości pracy małżonków i małoletnich dzieci wspólników spółki niebędącej osobą prawną;(...) Od 2015 r. jednoznacznie przesądzono, że wartość pracy własnej wspólnika będącego osobą fizyczną nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu nie tylko u wspólnika będącego osobą fizyczną, ale również – uwzględniając treść art. 5 ustawy CIT – u wspólnika będącego podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Art. 16 ust. 1 pkt 13c dodany przez art. 1 pkt 13 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
60) odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej wspólnika posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo wspólników posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec wspólników tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego wspólnika osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki – w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni; 60) odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez podmiot posiadający bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udzielonych łącznie przez podmioty posiadające łącznie bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, uwzględniającego również zadłużenie z tytułu pożyczek, przekroczy łącznie wartość kapitału własnego spółki – w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia wobec tych podmiotów, określonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu własnego takiej spółdzielni; Do 31 grudnia 2014 r. możliwość zaliczania do kosztów uzyskana przychodu odsetek od pożyczek udzielonych podatnikom uzależniona była od stopnia, w jakim zadłużenie tych podatników przekraczało trzykrotną wartość kapitału zakładowego spółki.Nie było to rozwiązanie najbardziej fortunne ze względu na fakt, że wysokość kapitału zakładowego nie jest wartością oddającą rzeczywistą wartość posiadanego przez spółkę majątku. Z tego powodu ustawodawca odstąpił od kryterium „kapitału zakładowego” i zastąpił go kryterium wysokości kapitałów własnych podatnika, jednak z pewnymi włączeniami.Z uwagi na fakt, że kapitał zakładowy jest tylko jednym z kapitałów uwzględnianych w „kapitałach własnych”, przyjęty do końca 2014 r. w ustawie wskaźnik kapitału do zadłużenia wynoszący 1:3 zastąpiono wskaźnikiem 1:1.Nowe przepisy odnoszą się do wszystkich spółek, będących podatnikami podatku dochodowego, a także do spółdzielni.Ograniczeniem art. 16 ust. 60 objęte zostały pożyczki udzielane podatnikom (spółkom i spółdzielniom) przez podmioty z podatnikami powiązane również w sposób pośredni, tj.:a) pożyczki udzielane podatnikowi przez podmioty posiadające pośrednio minimum 25 proc. udziałów (akcji) tego podatnika, orazb) pożyczki udzielane podatnikowi przez podmioty, w których inny podmiot posiadający bezpośrednio lub pośrednio minimum 25 proc. udziałów (akcji) podatnika również posiada udział bezpośredni lub pośredni wynoszący minimum 25 proc. udziałów (akcji).Tak jak do końca 2014 r., normą wynikającą z tego przepisu objęte są także pożyczki łącznie udzielane przez podmioty powiązane z pożyczkobiorcą, jeżeli suma posiadanych przez te podmioty udziałów podatnika wynosiłaby minimum 25 proc. Art. 16 ust. 1 pkt 60 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 13 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
61) odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam wspólnik posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec wspólników tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych wspólników oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki – w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni;(...) 61) odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez inną spółkę, jeżeli w obu tych spółkach ten sam podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę wobec spółki udzielającej pożyczki oraz wobec podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) spółki otrzymującej pożyczkę, uwzględniającego również zadłużenie z tytułu pożyczek, przekroczy łącznie wartość kapitału własnego spółki otrzymującej pożyczkę – w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia, określonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu własnego takiej spółdzielni;(...) Art. 16 ust. 1 pkt 61 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 13 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
1b. Ilekroć w ustawie jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych, rozumie się przez to prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny towarów, walut obcych, waluty polskiej, złota dewizowego, platyny dewizowej lub papierów wartościowych, albo od wysokości stóp procentowych lub indeksów, a w szczególności opcje i kontrakty terminowe. 1b. (uchylony)(...) Zmiana porządkowa. Art. 16 ust. 1b uchylony przez art. 1 pkt 13 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
6. Wskaźnik procentowy, o którym mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, posiadanych udziałów (akcji) w spółce określa się na podstawie liczby praw głosu, jakie w związku z posiadanymi udziałami (akcjami) przysługują danemu podmiotowi. W przypadku wspólnika spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, niebędącego akcjonariuszem, przyjmuje się, że warunek odnoszący się do wskaźnika procentowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, jest spełniony bez względu na wielkość jego udziału w tej spółce. 6. Wskaźnik procentowy, o którym mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, posiadanych udziałów (akcji) w spółce określa się na podstawie liczby praw głosu, jakie w związku z posiadanymi udziałami (akcjami) przysługują danemu podmiotowi; przepis art. 11 ust. 5b stosuje się odpowiednio.W przypadku wspólnika spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, niebędącego akcjonariuszem uważa się, że ten wskaźnik procentowy pozostaje spełniony bez względu na wielkość jego udziału w tej spółce. Przepis wskazuje, że do wyliczenia wysokości „udziału pośredniego”, czyli wskaźnika procentowego udziałów (akcji) zastosowanie mają zasady określone w przepisach art. 11 ust. 5b ustawy o CIT. Art. 16 ust. 6 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 13 lit. c ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
7. Wartość, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, funduszu udziałowego w spółdzielni lub kapitału zakładowego spółki określa się bez uwzględnienia tej części tego funduszu lub kapitału, jaka nie została na ten fundusz lub kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek (kredytów), przysługującymi członkom wobec tej spółdzielni lub wspólnikom wobec tej spółki, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a–16m.(...) 7. (uchylony)(...) Zmiana porządkowa. Art. 16 ust. 7 uchylony przez art. 1 pkt 13 lit. d ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
7b. Przez pożyczkę, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61 oraz w ust. 7, rozumie się każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę tę rozumie się także emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę.(...) 7b. Przez pożyczkę, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61 oraz art. 15c, rozumie się każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę tę rozumie się także kredyt, emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę; pochodnych instrumentów finansowych nie uważa się za pożyczkę w rozumieniu tego przepisu.(...) Zmiana ma charakter doprecyzowujący w związku ze zmianami art. 15c. Art. 16 ust. 7b w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 13 lit. e ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
7g. Wartość zadłużenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, pomniejsza się o wartość pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym, wskazanym w tych przepisach. Zgodnie z nowym art. 16 ust. 7g ustawy całkowite zadłużenie pomniejsza się o wartość pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym. Zatem w przypadku podmiotów zaciągających pożyczki w celu udzielenia dalszej pożyczki kolejnym podmiotom, skutki cienkiej kapitalizacji będą niwelowane. Art. 16 ust. 7g dodany przez art. 1 pkt 13 lit. f ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
7h. Wartość kapitału własnego, o której mowa w ust. 1 pkt 60 i 61, określa się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek, o których mowa w tych przepisach, bez uwzględnienia kapitałów z aktualizacji wyceny oraz części kapitału własnego pochodzącego z otrzymanych pożyczek podporządkowanych. Wartość tę pomniejsza się o wartość kapitału zakładowego spółki lub funduszu udziałowego w spółdzielni, jaka nie została na ten kapitał lub fundusz faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek, przysługującymi wspólnikom wobec tej spółki lub członkom wobec tej spółdzielni, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a–16m. W 2015 r. odsetki nie mogą być zaliczone do kosztów, jeżeli całkowite zadłużenie przekroczy wartość kapitału własnego spółki. Po spełnieniu tego warunku, odsetki nie mogą zostać zaliczone do kosztów w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia wobec tych znaczących udziałowców, na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek.Nowa ustawa nie wskazuje definicji „kapitału własnego”. Natomiast na mocy art. 16 ust. 7h ustawy o CIT wyłączono z zakresu tego pojęcia:● kapitały z aktualizacji wyceny,● kapitał własny pochodzący z otrzymanych pożyczek podporządkowanych,● wartość kapitału zakładowego spółki, która nie została na ten kapitał przekazana lub została pokryta wierzytelnościami przysługującymi wspólnikom wobec spółki z tytułu pożyczek oraz odsetek od tych pożyczek,● wartości niematerialne i prawne, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a – 16m ustawy o CIT. Art. 16 ust. 7h dodany przez art. 1 pkt 13 lit. f ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Art. 16g. Wartość początkowa 1. Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2–14, uważa się:(...) 1. Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2–14, uważa się:(...)6) w razie nabycia, w następstwie wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w art. 14a – wartość wierzytelności (należności) uregulowanej w wyniku wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w tym przepisie; przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio; Przepis reguluje sposób ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, otrzymanych w naturze, odpowiednio, w ramach zakładu zagranicznego, spółdzielni i spółki europejskiej. Art. 16g ust. 1 pkt 6 dodany przez art. 1 pkt 14 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
7) w przypadku prowadzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2, działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczny zakład lub przeniesienia przez spółki zawiązane na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) i spółdzielnie zawiązane na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 1435/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. w sprawie statutu spółdzielni europejskiej (SCE) ich siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – wartość, o której mowa w art. 15 ust. 1y, nie wyższą jednak od wartości rynkowej składnika majątku. Art. 16g ust. 1 pkt 7 dodany przez art. 1 pkt 14 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Art. 16k. Odpisy amortyzacyjne (...)13. W przypadku spółki niebędącej osobą prawną kwota limitu odpisów amortyzacyjnych, o której mowa w ust. 7, dotyczy tej spółki. (...)13. W przypadku spółki niebędącej osobą prawną kwota limitu odpisów amortyzacyjnych, o której mowa w ust. 7, odnosi się do łącznej wartości odpisów przypadających zgodnie z art. 5 na wspólników tej spółki. Zmiana wynika z wprowadzenia przepisu przewidującego odroczenie opodatkowania w przypadku wniesienia do spółki komercjalizowanej własności intelektualnej oraz dostosowaniem przepisu do wykorzystywanej w ustawie siatki pojęć. Art. 16k ust. 13 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 16 ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Rozdział 4 Zwolnienia przedmiotowe
Art. 17.Zwolnienia 1.Wolne od podatku są:(...)4p) dochody Narodowego Funduszu Zdrowia w części przeznaczonej na cele statutowe;(...) 1. Wolne od podatku są:(...)4p) (uchylony);(...) Zmiana związana z wprowadzeniem zwolnienia podmiotowego dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Art. 17 ust. 1 pkt 4p uchylony przez art. 2 pkt 2 ustawy z 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1138).
Rozdział 4a Opodatkowanie stron umowy leasingu
Art. 17a.Definicje Ilekroć w rozdziale jest mowa o:(...)6) hipotetycznej wartości netto – rozumie się przez to wartość początkową określoną zgodnie z art. 16g pomniejszoną o:(...)b) odpisy amortyzacyjne obliczone przy zastosowaniu trzykrotnie skróconych okresów amortyzowania, o których mowa w pkt 4b – w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych;(...) Ilekroć w rozdziale jest mowa o:(...)6) hipotetycznej wartości netto – rozumie się przez to wartość początkową określoną zgodnie z art. 16g pomniejszoną o:(...)b) odpisy amortyzacyjne obliczone przy zastosowaniu trzykrotnie skróconych okresów amortyzowania, o których mowa w pkt 4 lit. b – w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych;(...) Zmiana doprecyzowująca. Art. 17a pkt 6 lit. b w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 17 ustawy z 29 sierpnia 2014 r.Na podstawie art. 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2015 r. i zakończy się po 31 grudnia 2014 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego art. 17a pkt 6 lit. b w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.
Rozdział 5 Podstawa opodatkowania i wysokość podatku
Art. 18.Podstawa opodatkowania 1. Podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1, po odliczeniu:(...) 1. Podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22 i art. 24a, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo art. 7a ust. 1, po odliczeniu:(...) Zmiana jest związana z wprowadzeniem opodatkowania dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych. Art. 18 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 18 ustawy z 29 sierpnia 2014 r.Na podstawie art. 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2015 r. i zakończy się po 31 grudnia 2014 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego art. 18 ust. 1 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.
Art. 18b.Odliczenia od podstawy opodatkowania 2a. Przez nabycie nowej technologii rozumie się nabycie praw do wiedzy technologicznej, o której mowa w ust. 2, w drodze umowy o ich przeniesienie, oraz korzystanie z tych praw.(...) 2a. Przez nabycie nowej technologii rozumie się nabycie praw do wiedzy technologicznej, o której mowa w ust. 2, w drodze umowy o ich przeniesienie, oraz korzystanie z tych praw, z wyjątkiem nabycia w drodze wkładu niepieniężnego.(...) Przepis doprecyzowuje, że w przypadku nabycia nowych technologii w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) nie można dokonać odliczenia wydatków od podstawy opodatkowania, czyli skorzystać z ulgi na nowe technologie. Art. 18b ust. 2a w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 19 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r.Na podstawie art. 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2015 r. i zakończy się po 31 grudnia 2014 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego art. 18b ust. 2a w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.
Art. 19.Stawka podstawowa 1. Podatek, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, wynosi 19% podstawy opodatkowania.(...) 1. Podatek, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22 i art. 24a, wynosi 19% podstawy opodatkowania.(...) Zmiana związana jest z wprowadzeniem opodatkowania dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych. Art. 19 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 20 ustawy z 29 sierpnia 2014 r.Na podstawie art. 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2015 r. i zakończy się po 31 grudnia 2014 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego art. 19 ust. 1 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.
Art. 20.Kumulacja dochodów 16. Przepisu ust. 3 nie stosuje się do dywidend i innych dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w części, w jakiej w państwie spółki, o której mowa w ust. 3 pkt 1, wypłacane z tego tytułu kwoty w jakiejkolwiek formie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, odliczeniu od dochodu, podstawy opodatkowania lub od podatku spółki wypłacającej. Pod pewnymi warunkami zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) uzyskiwane przez podatników, z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.W 2015 r. z powyższego zwolnienia wyłączone są dywidendy i inne dochody (przychody) z udziału w zyskach osób prawnych (przewidzianego w ust. 3), w części, w jakiej świadczenie wypłacane z tytułu dywidendy i innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlega (w jakiejkolwiek formie):● zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów,● odliczeniu od dochodu,● odliczeniu od podstawy opodatkowania lub podatku zgodnie z przepisami państwa spółki wypłacającej, o której mowa w art. 20 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT. Art. 20 ust. 16 dodany przez art. 1 pkt 21 ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Art. 24a.Podatek od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej 1. Podatek od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej uzyskanych przez podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, wynosi 19% podstawy opodatkowania.2. Użyte w niniejszym artykule określenie:1) zagraniczna spółka – oznacza:a) osobę prawną,b) spółkę kapitałową w organizacji,c) jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej inną niż spółka niemająca osobowości prawnej,d) spółkę niemającą osobowości prawnej, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2– nieposiadającą siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, posiada udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku;2) instrumenty finansowe – oznacza instrumenty finansowe wymienione w art. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;3) jednostka zależna – oznacza podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 1, albo zagraniczną spółkę niespełniającą warunków określonych w ust. 3 pkt 3 lit. b i c, w których podatnik posiada, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 25% udziałów w kapitale lub 25% praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących, lub 25% udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w zyskach.3. Zagraniczną spółką kontrolowaną jest:1) zagraniczna spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionym w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 9a ust. 6 albo2) zagraniczna spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium państwa innego niż wskazane w pkt 1, z którym:a) Rzeczpospolita Polska nie zawarła umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albob) Unia Europejska nie zawarła umowy międzynarodowej– stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych, albo3) zagraniczna spółka spełniająca łącznie następujące warunki:a) w spółce tej podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, posiada nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 30 dni, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 25% udziałów w kapitale lub 25% praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub 25% udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w zyskach,b) co najmniej 50% przychodów tej spółki osiągniętych w roku podatkowym, o którym mowa w ust. 6, pochodzi z dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, przychodów ze zbycia udziałów (akcji), wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, poręczeń i gwarancji, a także przychodów z praw autorskich, praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw, a także zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,c) co najmniej jeden rodzaj przychodów, o których mowa w lit. b, uzyskiwanych przez tę spółkę, podlega w państwie jej siedziby lub zarządu opodatkowaniu według stawki podatku dochodowego obowiązującej w tym państwie niższej o co najmniej 25% od stawki, o której mowa w art. 19 ust. 1, lub zwolnieniu lub wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym w tym państwie, chyba że przychody te podlegają zwolnieniu od opodatkowania w państwie siedziby lub zarządu spółki je otrzymującej na podstawie przepisów dyrektywy Rady 2011/96/UE z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich (Dz. Urz. UE L 345 z 29.12.2011, str. 8, z późn. zm.).4. Podstawę opodatkowania, o której mowa w ust. 1, stanowi dochód zagranicznej spółki kontrolowanej przypadający na okres, w którym został spełniony warunek wymieniony w ust. 3 pkt 3 lit. a, albo na okres, o którym mowa w ust. 8 albo 9, w takiej części, jaka odpowiada posiadanym udziałom związanym z prawem do uczestnictwa w zyskach tej spółki, po odliczeniu kwot:1) dywidendy otrzymanej przez podatnika od zagranicznej spółki kontrolowanej;2) z odpłatnego zbycia przez podatnika udziału w zagranicznej spółce kontrolowanej.5. Kwoty nieodliczone zgodnie z ust. 4 w danym roku podatkowym podlegają odliczeniu w następnych, kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.6. Dochodem, o którym mowa w ust. 4, jest uzyskana w roku podatkowym nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, ustalonymi zgodnie z przepisami ustawy, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, ustalona na ostatni dzień roku podatkowego zagranicznej spółki kontrolowanej. Jeżeli zagraniczna spółka kontrolowana nie ma ustalonego roku podatkowego albo rok ten przekracza okres kolejnych, następujących po sobie 12 miesięcy, przyjmuje się, że rokiem podatkowym zagranicznej spółki kontrolowanej jest rok podatkowy podatnika. Dochód zagranicznej spółki kontrolowanej nie podlega pomniejszeniu o straty poniesione w latach poprzednich.7. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie udziału podatnika związanego z prawem do uczestnictwa w zyskach zagranicznej spółki kontrolowanej albo nastąpiło wyłączenie lub ograniczenie tego prawa, dla ustalenia udziału związanego z prawem do uczestnictwa w zyskach zagranicznej spółki kontrolowanej przyjmuje się najwyższy, określony procentowo, udział podatnika w kapitale, prawie głosu w organach kontrolnych albo prawie głosu w organach stanowiących tej spółki.8. W przypadku zagranicznej spółki kontrolowanej, o której mowa w ust. 3 pkt 1, dla ustalenia udziału związanego z prawem do uczestnictwa w zyskach zagranicznej spółki kontrolowanej przyjmuje się, że podatnikowi lub podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, przysługiwały, przez cały rok podatkowy, o którym mowa w ust. 6, wszystkie prawa do uczestnictwa w zyskach tej spółki. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1, związane z prawem do uczestnictwa w zyskach są równe.9. Przepisy ust. 8 stosuje się odpowiednio do ustalenia udziału związanego z prawem do uczestnictwa w zyskach zagranicznej spółki kontrolowanej, o której mowa w ust. 3 pkt 2, chyba że podatnik wykaże, iż faktycznie przysługujący podatnikowi udział w zagranicznej spółce kontrolowanej lub okres jego posiadania jest inny.10. W przypadku zagranicznej spółki kontrolowanej, o której mowa w ust. 3 pkt 2, przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże, że nie jest spełniony co najmniej jeden z warunków określonych w ust. 3 pkt 3. Przepis ust. 13 stosuje się.11. Udział podatnika w zagranicznej spółce kontrolowanej, o którym mowa w ust. 3 pkt 3 lit. a, pomniejsza się o udział jego jednostki zależnej, związany z prawem do udziału w zyskach tej zagranicznej spółki kontrolowanej, przysługujący przez ten sam okres, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:1) jednostka zależna posiada bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25% udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w zyskach w tej zagranicznej spółce kontrolowanej;2) jednostka zależna uwzględnia w podstawie opodatkowania dochody tej zagranicznej spółki kontrolowanej, na podstawie przepisów dotyczących zagranicznej spółki kontrolowanej obowiązujących w państwie, w którym podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów;3) jednostka zależna jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, albo istnieje podstawa prawna, wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, innej ratyfikowanej umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub innej umowy międzynarodowej, której stroną jest Unia Europejska, do uzyskania przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym jednostka zależna będąca zagraniczną spółką podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów.12. Od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z ust. 1 odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu przez zagraniczną spółkę kontrolowaną w proporcji, w jakiej pozostaje dochód ustalony zgodnie z ust. 4 do dochodu tej spółki ustalonego zgodnie z ust. 6. Przepisy art. 20 ust. 8 i art. 22b stosuje się odpowiednio.13. Podatnicy są obowiązani do prowadzenia rejestru zagranicznych spółek, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2 oraz pkt 3 lit. a, a po zakończeniu roku podatkowego, o którym mowa w ust. 6, nie później niż przed upływem terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej osiągniętego w roku podatkowym, są obowiązani do zaewidencjonowania zdarzeń zaistniałych w zagranicznej spółce kontrolowanej w ewidencji odrębnej od ewidencji rachunkowej wskazanej w art. 9 ust. 1 i 1a, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do określenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a–16m.14. Na żądanie organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany udostępnić, w terminie 7 dni od dnia otrzymania żądania, prowadzone zgodnie z ust. 13 ewidencje i rejestr. Jeżeli podatnik nie udostępni tych ewidencji lub rejestru albo ustalenie dochodu na podstawie prowadzonych ewidencji nie jest możliwe, dochód określa się w drodze oszacowania, przy uwzględnieniu przedmiotu działalności (transakcji), z której dochód został osiągnięty. Do określenia dochodu w drodze oszacowania stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.15. W celu obliczenia udziału pośredniego, o którym mowa w ust. 3 pkt 3 lit. a i ust. 11 pkt 1, przepis art. 11 ust. 5b stosuje się odpowiednio.16. Przepisów ust. 1, 13 i 14 nie stosuje się, jeżeli zagraniczna spółka kontrolowana, podlegająca opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzi w tym państwie rzeczywistą działalność gospodarczą.17. Przepisu ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 13, nie stosuje się, jeżeli:1) przychody zagranicznej spółki kontrolowanej nie przekraczają w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 250 000 euro, przeliczonej na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, o którym mowa w ust. 6, albo2) zagraniczna spółka kontrolowana prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą na terytorium państwa innego niż państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w którym podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów, i jej dochód nie przekracza 10% przychodów osiągniętych z tytułu prowadzonej rzeczywistej działalności gospodarczej w tym państwie – pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, innej ratyfikowanej umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub innej umowy międzynarodowej, której stroną jest Unia Europejska, do uzyskania informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym zagraniczna spółka kontrolowana podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów.18. Przy ocenie, czy zagraniczna spółka kontrolowana prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, bierze się pod uwagę w szczególności czy:1) zarejestrowanie zagranicznej spółki kontrolowanej wiąże się z istnieniem przedsiębiorstwa, w ramach którego ta spółka wykonuje faktycznie czynności stanowiące działalność gospodarczą, w tym w szczególności czy spółka ta posiada lokal, wykwalifikowany personel oraz wyposażenie wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej;2) zagraniczna spółka kontrolowana nie tworzy struktury funkcjonującej w oderwaniu od przyczyn ekonomicznych;3) istnieje współmierność między zakresem działalności prowadzonej przez zagraniczną spółkę kontrolowaną a faktycznie posiadanym przez tę spółkę lokalem, personelem lub wyposażeniem;4) zawierane porozumienia są zgodne z rzeczywistością gospodarczą, mają uzasadnienie gospodarcze i nie są w sposób oczywisty sprzeczne z ogólnymi interesami gospodarczymi tej spółki;5) zagraniczna spółka kontrolowana samodzielnie wykonuje swoje podstawowe funkcje gospodarcze przy wykorzystaniu zasobów własnych, w tym obecnych na miejscu osób zarządzających.19. Przepisy ust. 1–18 oraz art. 27 ust. 2a stosuje się odpowiednio do podatnika prowadzącego działalność gospodarczą przez położony poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, chyba że dochody tego zakładu zostały uwzględnione przez podatnika w podstawie opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18. Przepis wprowadza opodatkowanie spółek kontrolowanych.W określonych sytuacjach dochody uzyskiwane przez podatnika z udziału w zagranicznej spółce należy doliczyć do innych dochodów i opodatkować według 19-proc. stawki podatku. Dochody uzyskane z zagranicznej spółki podlegają opodatkowaniu wówczas, gdy spełnione są przesłanki dla uznania danej zagranicznej spółki za zagraniczną spółkę kontrolowaną w rozumieniu przepisów o CIT.Za zagraniczną spółkę kontrolowaną uważa się:● zagraniczną spółkę, która ma siedzibę lub zarząd na terytorium wymienionym na czarnej liście rajów podatkowych,● zagraniczną spółkę posiadającą siedzibę lub zarząd na terytorium państwa, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo z którym Unia Europejska nie zawarła umowy o wymianie informacji,● inną zagraniczną spółkę, w sytuacji gdy wystąpią łącznie trzy elementy dotyczące poziomu kontroli, rodzaju określonych dochodów oraz poziomu opodatkowania w państwie siedziby.Podatnik jest zobowiązany do opodatkowania zysków uzyskanych z zagranicznej spółki wówczas, gdy kontroluje dany podmiot. Warunek ten zostanie spełniony, gdy podatnik będący polskim rezydentem posiada nieprzerwanie przez okres co najmniej 30 dni (w danym roku podatkowym, o którym mowa w ust. 5), bezpośrednio lub pośrednio, nie mniej niż 25 proc. udziałów w spółce zagranicznej. Udział w spółce zagranicznej ustalany jest poprzez odwołanie do udziału w kapitale spółki zagranicznej, praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących spółki zagranicznej, jak również praw do uczestnictwa w zyskach tej spółki.Drugi warunek odnosi się do charakteru przychodów uzyskiwanych przez zagraniczną spółkę. Spółka taka zostanie uznana za zagraniczną spółkę kontrolowaną, jeżeli co najmniej 50 proc. jej przychodów pochodzi z dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, przychodów ze zbycia udziałów (akcji), wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, poręczeń i gwarancji, a także przychodów z praw autorskich, praw własności przemysłowej – w tym z tytułu zbycia tych praw, a także zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych (przychody o charakterze pasywnym). Spełnienie tego warunku nie oznacza jednak, że wyłącznie tego rodzaju przychody są uwzględniane przy ustalaniu podstawy obliczenia podatku.Trzecim warunkiem zastosowania przepisów o CFC jest zlokalizowanie zagranicznej spółki w państwie stosującym opodatkowanie niższe o co najmniej 25 proc. od nominalnej stawki, czyli 19 proc., bądź w państwie tym przychody, o których mowa w ust. 2 pkt 2 lit. b, są zwolnione albo wyłączone z opodatkowania.Podstawą opodatkowania jest dochód zagranicznej spółki kontrolowanej przypadający proporcjonalnie na okres, w którym spełniony został warunek kontroli CFC w takiej części, jaka odpowiada posiadanym udziałom związanym z prawem do uczestnictwa w zyskach tej spółki, po odliczeniu kwot dywidendy otrzymanej przez podatnika od zagranicznej spółki kontrolowanej oraz z odpłatnego zbycia przez podatnika udziału w zagranicznej spółce kontrolowanej. Dochodem jest uzyskana w roku podatkowym nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, ustalonymi zgodnie z przepisami ustawy o CIT, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, ustalona na ostatni dzień roku podatkowego kontrolowanej spółki zagranicznej. Dochód ustala się za rok podatkowy kontrolowanej spółki zagranicznej. Odliczeń kwot otrzymanych z dywidend oraz z odpłatnego zbycia udziałów CFC dokonuje się w kolejnych 5 latach podatkowych. W przypadku zagranicznych spółek kontrolowanych zlokalizowanych w rajach podatkowych przyjmuje się, że udział podatnika w zysku takiej spółki wynosił 100 proc. przez cały rok podatkowy.Podatnicy mają prawo do pomniejszenia udziału, który posiadają w zagranicznej spółce kontrolowanej, o udział przypadający ich jednostce zależnej w tej samej zagranicznej spółce kontrolowanej. Odliczenie udziałów może mieć miejsce na poziomie krajowym, gdy jednostka zależna jest polskim rezydentem, jak również na poziomie międzynarodowym, gdy jednostka zależna jest zagraniczną spółką niebędącą CFC. Warunkiem odliczenia udziałów w spółce zależnej jest posiadanie przez jednostkę zależną co najmniej 25 proc. udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w zyskach zagranicznej spółki kontrolowanej, której dochody jednostka zależna jest zobowiązana doliczać na podstawie przepisów dotyczących kontrolowanych spółek zagranicznych obowiązujących w państwie, w którym podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Dodatkowym warunkiem jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z ratyfikowanej umowy międzynarodowej do wymiany informacji z organami państwa tej spółki.Podatnicy mają obowiązek prowadzenia rejestru kontrolowanych spółek zagranicznych oraz zaprowadzenia ewidencji wszystkich zdarzeń gospodarczych zaistniałych w kontrolowanej spółce zagranicznej, koniecznych do ustalenia dochodu CFC. Ponadto podatnicy mają obowiązek udostępniania, w terminie 7 dni od dnia otrzymania żądania, zaprowadzonych ewidencji i rejestrów. W przypadku nieprzedstawienia ewidencji lub jej nierzetelności dochód CFC ustalany będzie w drodze oszacowania.Regulacji CFC nie stosuje się, jeżeli zagraniczna spółka kontrolowana, podlegająca opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzi w tym państwie rzeczywistą działalność gospodarczą.Z regulacji CFC zwolnieni są podatnicy, w przypadku gdy:● przychody zagranicznej spółki nie przekraczają w roku podatkowym kwoty 250 tys. euro, lub● dochody zagranicznej spółki kontrolowanej nie przekraczają 10 proc. przychodów osiągniętych z tytułu prowadzonej rzeczywistej działalności gospodarczej oraz istnieje podstawa prawna do uzyskania informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym zagraniczna spółka kontrolowana podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Jednak podatnicy, o których mowa powyżej, muszą prowadzić stosowne ewidencje.Niestety w przepisach brak jest konkretnej definicji prowadzenia działalności gospodarczej. Przepisy zawierają jedynie przykładowy wykaz kryteriów, które należy uwzględnić, ustalając, czy dana działalność prowadzona przez zagraniczną spółkę jest rzeczywista. Art. 24a dodany przez art. 1 pkt 22 ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Rozdział 6 Pobór podatku
Art. 25.Deklaracje i zaliczki 1. Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3–6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.(...) 1. Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3–6a, art. 21, art. 22 i art. 24a, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.(...) Zmiana wyłącza stosowanie art. 25 ust. 1 w odniesieniu do art. 24a. Oznacza to, że podatnicy osiągający dochody z zagranicznych spółek kontrolowanych nie są zobowiązani do składania zaliczek na podatek dochodowy. Art. 25 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 23 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.Na podstawie art. 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2015 r. i zakończy się po 31 grudnia 2014 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego art. 25 ust. 1 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.
13. Przepisy ust. 11 i 12 nie mają zastosowania do podatników:(...)4) utworzonych przez osoby prawne lub fizyczne lub spółki, o których mowa w art. 1 ust. 3, wnoszące – tytułem wkładów niepieniężnych na poczet ich kapitału – składniki majątku uzyskane przez te osoby lub spółki w wyniku likwidacji podatników, którzy skorzystali ze zwolnień określonych w ust. 11 i 12, o ile te osoby lub spółki posiadały udziały (akcje) tych zlikwidowanych podatników, albo 13. Przepisy ust. 11 i 12 nie mają zastosowania do podatników:(...)4) utworzonych przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki niemające osobowości prawnej, wnoszące – tytułem wkładów niepieniężnych na poczet ich kapitału – składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji podatników, którzy skorzystali ze zwolnień określonych w ust. 11 i 12, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych zlikwidowanych podatników, albo Celem zmiany jest rozszerzenie zakresu tych przepisów na jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Art. 25 ust. 13 pkt 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 23 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.Na podstawie art. 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2015 r. i zakończy się po 31 grudnia 2014 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego art. 25 ust. 13 pkt 4 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.
Art. 26.Płatnicy 1. Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a–1e. Jednakże od należności z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa i zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, zryczałtowany podatek dochodowy pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące te rachunki, jeżeli wypłata należności następuje za ich pośrednictwem. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.(...) 1. Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b i 2d, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a–1e. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.(...) Zmiana przepisu ma charakter porządkujący oraz związana jest z przeniesieniem części regulacji zawartych w zdaniu drugim do odrębnych jednostek redakcyjnych ust. 2c i 2d. Art. 26 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 24 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.Na podstawie art. 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2015 r. i zakończy się po 31 grudnia 2014 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego art. 26 ust. 1 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.
1i.* Jeżeli miejsce siedziby podatnika dla celów podatkowych zostało udokumentowane certyfikatem rezydencji niezawierającym okresu jego ważności, płatnik przy poborze podatku uwzględnia ten certyfikat przez okres kolejnych dwunastu miesięcy od dnia jego wydania. W przypadku przedłożenia płatnikowi certyfikatu rezydencji bez wskazanego okresu ważności przyjmuje się, że certyfikat ten dokumentuje miejsce siedziby podatnika przez okres kolejnych 12 miesięcy od dnia jego wydania. Przed upływem tego terminu, o ile stan faktyczny się nie zmienił, podatnik nie musi zatem dokonywać aktualizacji tego certyfikatu. Po upływie tego terminu jest natomiast obowiązany przedłożyć płatnikowi nowy certyfikat rezydencji.Dodatkowo od 2015 r. na podatników nałożono obowiązek aktualizacji przedłożonego certyfikatu rezydencji w sytuacji, gdy miejsce siedziby podatnika dla celów podatkowych uległo zmianie, a zatem przedłożony płatnikowi certyfikat utracił swoją aktualność w okresie 12 miesięcy od dnia jego wydania. Art. 26 ust. 1i dodany przez art. 1 pkt 24 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.*Zmiana weszła w życie 4 stycznia 2015 r.
1j.* Jeżeli w okresie dwunastu miesięcy od dnia wydania certyfikatu, o którym mowa w ust. 1i, miejsce siedziby podatnika dla celów podatkowych uległo zmianie, podatnik jest obowiązany do niezwłocznego udokumentowania miejsca siedziby dla celów podatkowych nowym certyfikatem rezydencji. Przepis ust. 1i stosuje się odpowiednio. Art. 26 ust. 1j dodany przez art. 1 pkt 24 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.*Zmiana weszła w życie 4 stycznia 2015 r.
1k.* Jeżeli podatnik nie dopełnił obowiązku określonego w ust. 1j, odpowiedzialność za niepobranie podatku przez płatnika lub pobranie podatku w wysokości niższej od należnej ponosi podatnik. Przepis wprowadza zasadę, że to podatnik ponosi odpowiedzialność wówczas, gdy płatnik nie pobierze podatku lub pobierze w wysokości niższej niż należna, ponieważ nie został poinformowany przez podatnika o zmianie miejsca rezydencji. Jednocześnie powyższa zasada przenosząca odpowiedzialność za pobrany podatek z płatnika na podatnika nie znajduje zastosowania od momentu, od którego płatnik dowie się z dokumentu lub faktury o zmianie siedziby podatnika. Art. 26 ust. 1k dodany przez art. 1 pkt 24 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.*Zmiana weszła w życie 4 stycznia 2015 r.
1l.* Jeżeli z dokumentu posiadanego przez płatnika, w szczególności faktury lub umowy, wynika, że miejsce siedziby podatnika dla celów podatkowych uległo zmianie w okresie dwunastu miesięcy od dnia wydania certyfikatu, a podatnik nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w ust. 1j, przepisy ust. 1i i 1k nie mają zastosowania od dnia, w którym płatnik uzyskał ten dokument.(...) Art. 26 ust. 1l dodany przez art. 1 pkt 24 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.*Zmiana weszła w życie 4 stycznia 2015 r.
2b. W przypadku i w zakresie określonych w ust. 2a, a także w przypadku przychodów z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa i zapisanych na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, do poboru podatku obowiązane są podmioty prowadzące rachunki zbiorcze, za pośrednictwem których należność jest wypłacana. Podatek pobiera się w dniu przekazania należności z danego tytułu do dyspozycji posiadacza rachunku zbiorczego. 2b. W przypadku i w zakresie określonych w ust. 2a do poboru podatku są obowiązane podmioty prowadzące rachunki zbiorcze, za pośrednictwem których należność jest wypłacana. Podatek pobiera się w dniu przekazania należności z danego tytułu do dyspozycji posiadacza rachunku zbiorczego. Zmiana ma charakter porządkujący i związana jest z przeniesieniem regulacji dotyczącej odsetek od papierów wartościowych do odrębnych jednostek redakcyjnych ust. 2c i 2d. Art. 26 ust. 2b w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 24 lit. c ustawy z 29 sierpnia 2014 r.Na podstawie art. 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2015 r. i zakończy się po 31 grudnia 2014 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego art. 26 ust. 2b w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.
2c. W przypadku wypłat należności z tytułu:1) odsetek od papierów wartościowych zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2,2) dywidend oraz dochodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 3 i 5 uzyskanych z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych– obowiązek, o którym mowa w ust. 1, stosuje się do podmiotów prowadzących rachunki papierów wartościowych albo rachunki zbiorcze, jeżeli wypłata należności następuje za pośrednictwem tych podmiotów. W 2015 r. podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych występują w roli płatnika. Podmioty takie upoważnione są do poboru podatku od dywidend i niektórych innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych uzyskanych z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo rachunkach zbiorczych prowadzonych przez te podmioty. Obowiązek poboru podatku przez podmioty prowadzące rachunki papierów wartościowych albo rachunki zbiorcze rozciągnięty został również na przypadki pośredniczenia w wypłatach odsetek od wszystkich papierów wartościowych, a nie tylko wyemitowanych przez Skarb Państwa. Art. 26 ust. 2c dodany przez art. 1 pkt 24 lit. d ustawy z 29 sierpnia 2014 r.Na podstawie art. 8 ustawy z 29 sierpnia 2014 r., do wypłat należności, o których mowa w art. 26 ust. 2c pkt 1 z tytułu dłużnych papierów wartościowych wyemitowanych przed 1 stycznia 2015 r., stosuje się art. 26 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.
2d. Płatnicy, o których mowa w ust. 2c, pobierają zryczałtowany podatek dochodowy w dniu przekazania należności do dyspozycji posiadacza rachunku papierów wartościowych lub posiadacza rachunku zbiorczego. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Przepisy ust. 1c–1l stosuje się odpowiednio. W 2015 r. płatnik uprawniony jest do zastosowania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, pod warunkiem dysponowania certyfikatem rezydencji podatnika. Wprowadzono również obowiązek odpowiedniego stosowania ust. 1c–1l przez płatnika prowadzącego rachunki papierów wartościowych. Art. 26 ust. 2d dodany przez art. 1 pkt 24 lit. d ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
3. Płatnicy, o których mowa w ust. 1, przekazują kwoty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgodnie z ust. 1, 2–2b pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 oraz podatników będących osobami uprawnionymi z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie, o której mowa w art. 4a pkt 15 – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.(...) 3. Płatnicy, o których mowa w ust. 1, przekazują kwoty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgodnie z ust. 1, 2–2b i 2d pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 oraz podatników będących osobami uprawnionymi z papierów wartościowych zapisanych na rachunkach zbiorczych, których tożsamość nie została płatnikowi ujawniona w trybie przewidzianym w ustawie, o której mowa w art. 4a pkt 15 – na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.(...) Zmiana porządkowa uwzględniająca zmiany ust. 2d. Art. 26 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 24 lit. e ustawy z 29 sierpnia 2014 r.Na podstawie art. 12 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r., podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2015 r. i zakończy się po 31 grudnia 2014 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego art. 26 ust. 3 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.
7. Wypłata, o której mowa w ust. 1, 1c i 1d, oznacza wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez zapłatę, potrącenie lub kapitalizację odsetek. 7. Wypłata, o której mowa w ust. 1, 1c, 1d i 2c oznacza wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez zapłatę, potrącenie lub kapitalizację odsetek. Zmiana porządkowa uwzględniająca dodanie ust. 2c. Art. 26 ust. 7 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 24 lit. f) ustawy z 29 sierpnia 2014 r.Na podstawie art. 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2015 r. i zakończy się po 31 grudnia 2014 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego art. 26 ust. 7 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.
8. Informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku, o której mowa w ust. 3 pkt 2 oraz ust. 3b-3d, przesyła się urzędowi skarbowemu za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. W 2015 r. deklaracje na podatek dochodowy są składane do urzędu skarbowego drogą elektroniczną za pomocą interaktywnych formularzy. Art. 26 ust. 8 dodany przez art. 2 pkt 1 ustawy z 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1563; dalej: ustawa z 26 września 2014 r.).Zmiana ma zastosowanie do dochodów uzyskanych (poniesionych strat) począwszy od 1 stycznia 2014 r.
Art. 27.Zeznania podatkowe 1. Podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.(...) 1. Podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2a, składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym – do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.(...) Zmiana porządkowa związana z wprowadzeniem ust. 2a. Art. 27 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 25 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.Na podstawie art. 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2015 r. i zakończy się po 31 grudnia 2014 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego art. 27 ust. 1 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.
1c. Zeznanie, o którym mowa w ust. 1, składa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. W 2015 r. deklaracje na podatek dochodowy są składane do urzędu skarbowego drogą elektroniczną za pomocą interaktywnych formularzy. Art. 27 ust. 1c dodany przez art. 2 pkt 2 ustawy z 26 września 2014 r.Zmiana ma zastosowanie do dochodów uzyskanych (poniesionych strat) począwszy od 1 stycznia 2014 r.Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z 26 września 2014 r. podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy, stosują przepisy art. 27 ust. 1c do dochodów uzyskanych (poniesionych strat) od pierwszego dnia roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2013 r.
2a. Podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągający dochody z działalności prowadzonej przez zagraniczne spółki kontrolowane, na zasadach określonych w art. 24a, są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej osiągniętego w roku podatkowym, o którym mowa w art. 24a ust. 6, do końca dziewiątego miesiąca następnego roku podatkowego i w tym terminie wpłacić podatek należny. Jeżeli podatnik osiąga dochody z więcej niż jednej zagranicznej spółki kontrolowanej, składa odrębne zeznanie o dochodach z każdej z tych spółek.(...) W przypadku uzyskania dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych, podatnik ma obowiązek złożenia odrębnego zeznania. Organem właściwym do składania zeznań i sprawozdań jest naczelnik urzędu skarbowego do końca dziewiątego miesiąca następnego roku podatkowego. Jeżeli podatnik osiągnie dochody z więcej niż jednej zagranicznej spółki kontrolowanej, jest zobowiązany złożyć odrębne zeznanie o dochodach z każdej z tych spółek. Art. 27 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 25 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Art. 27a.Forma składania zeznania oraz informacji Zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, oraz informacja, o której mowa w art. 26 ust. 3 pkt 2 oraz ust. 3b-3d, mogą być składane w formie dokumentu pisemnego, jeżeli podmioty obowiązane do ich sporządzenia są zwolnione na podstawie art. 45ba ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z obowiązku składania za pomocą środków komunikacji elektronicznej deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku. Przepis wprowadza możliwość składania deklaracji w sposób tradycyjny, tzn. papierowy, dla podmiotów, które są zwolnione z obowiązku składania dokumentów do urzędu drogą elektroniczną. Art. 27a dodany przez art. 2 pkt 3 ustawy z 26 września 2014 r.Zmiana ma zastosowanie do dochodów uzyskanych (poniesionych strat), począwszy od 1 stycznia 2014 r.Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 26 września 2014 r. podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy, stosują przepisy art. 27a do dochodów uzyskanych (poniesionych strat) od pierwszego dnia roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2013 r.
Art. 28a.Delegacja Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory:1) deklaracji i informacji, o których mowa w art. 26 ust. 3 i 6 oraz w art. 26a,2) zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1,3) oświadczeń, o których mowa w art. 26 ust. 1a,4) informacji, o której mowa w art. 18 ust. 1f pkt 1– wraz z objaśnieniami co do sposobu ich wypełniania, terminu i miejsca składania. 1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory:1) deklaracji i informacji, o których mowa w art. 26 ust. 3 i 6 oraz w art. 26a,2) zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1,3) oświadczeń, o których mowa w art. 26 ust. 1a,4) informacji, o której mowa w art. 18 ust. 1f pkt 1– wraz z objaśnieniami co do sposobu ich wypełniania, terminu i miejsca składania oraz niezbędnymi pouczeniami, mając na uwadze umożliwienie identyfikacji urzędu skarbowego, do którego jest kierowany formularz, i odpowiednio podatnika lub płatnika oraz poprawne obliczenie podatku i zaliczek na podatek przez podatnika lub płatnika. Nowy przepis uzupełnia delegację ustawową do wydania przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych rozporządzenia o wytyczną. Art. 28a ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 26 lit. a ustawy z 29 sierpnia 2014 r.Na podstawie art. 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2015 r. i zakończy się po 31 grudnia 2014 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego art. 28a ust. 1 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2014 r.
2. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór zeznania podatkowego, o którym mowa w art. 27 ust. 2a, wraz z objaśnieniami co do sposobu jego wypełniania oraz terminu i miejsca składania, mając na uwadze umożliwienie identyfikacji podatnika, zagranicznej spółki kontrolowanej i urzędu skarbowego, do którego jest kierowane zeznanie, oraz poprawne obliczenie podatku przez podatnika. Przepis zawiera delegację ustawową do wydania rozporządzenia, w którym określony zostanie wzór zeznania podatkowego, które obowiązek składać mają podatnicy uzyskujący dochody z zagranicznej spółki kontrolowane. Art. 28a ust. 2 dodany przez art. 1 pkt 26 lit. b ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Załącznik nr 4 Lista podmiotów, do których ma zastosowanie art. 20 ust. 14 i art. 22 ust. 6 ustawy W załączniku nr 4 zaktualizowana została lista podmiotów, do których znajdują zastosowanie przepisy dyrektywy, poprzez dodanie w poz. 5 spółki prawa szwedzkiego, tj. w brzmieniu nadanym dyrektywą Rady 2011/96/UE z 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich (Dz.Urz. UE z 2011 r. L 345, s. 8) Załącznik nr 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 27 ustawy z 29 sierpnia 2014 r.
Tabelę przygotowały: