Duże wątpliwości budzi to, jakich dokładnie jednostek dotyczą nowe przepisy wprowadzające opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych.
Duże wątpliwości budzi to, jakich dokładnie jednostek dotyczą nowe przepisy wprowadzające opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych.
W pierwszej kolejności należy ustalić, czy podmiot powiązany z polskim rezydentem jest nie tyle zagraniczną spółką kontrolowaną, ile w ogóle zagraniczną spółką.
W myśl art. 24a ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT jest nią podmiot nieposiadający siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w którym podatnik (polski rezydent) posiada udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych bądź stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku.
Należy zauważyć, że ustawodawca, ilekroć posługuje się pojęciem posiadania udziałów w kapitale, ma na myśli posiadanie bezpośrednie. Możliwość (warunek) pośredniego posiadania jest bowiem każdorazowo wyraźnie wskazywana (por. np. art. 11 ust. 5a czy art. 16 ust. 1 pkt 60–61). Konsekwentnie trzeba więc przyjąć, że za zagraniczną spółkę powinna być uznawana wyłącznie spółka córka polskiego podatnika (ale już nie spółka wnuczka).
Tymczasem, zgodnie z ust. 3 pkt 3 art. 24a ustawy o CIT, zagraniczną spółką kontrolowaną może być taka, w której kapitale polski rezydent podatkowy posiada także pośrednio co najmniej 25 proc. .
Wspólny zbiór (spółek zagranicznych oraz zagranicznych spółek kontrolowanych, w których polski rezydent posiada udziały w sposób pośredni) jest zbiorem pustym. Innymi słowy nie może istnieć spółka, w której podatnik posiada udziały w sposób pośredni, a która będzie jednocześnie spółką zagraniczną w rozumieniu nowych przepisów.
Przyjmując taką interpretację, spółki pośrednio kontrolowane przez polskich podatników nigdy nie będą podlegały regulacjom CFC.
Z jednej strony powstaje więc pytanie, czy taka interpretacja odpowiada celom Ministerstwa Finansów. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę, że przepisy nie regulują także przypadków, w których mogłoby mieć miejsce kaskadowe (wielokrotne) opodatkowanie dochodów spółek zależnych, można przyjąć, że nieuwzględnienie pośrednich powiązań w definicji spółki zagranicznej ma właśnie na celu wyeliminowanie takich sytuacji.
Niezależnie od tego z całą pewnością pojawią się liczne spory na gruncie tego problemu.
Rafał Ciołek doradca podatkowy, partner w firmie doradczej KPMG
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama