statystyki

Niejasny zakres podmiotowy regulacji CFC

autor: KaJ09.02.2015, 07:25; Aktualizacja: 09.02.2015, 08:33

Duże wątpliwości budzi to, jakich dokładnie jednostek dotyczą nowe przepisy wprowadzające opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych.

W pierwszej kolejności należy ustalić, czy podmiot powiązany z polskim rezydentem jest nie tyle zagraniczną spółką kontrolowaną, ile w ogóle zagraniczną spółką.

W myśl art. 24a ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT jest nią podmiot nieposiadający siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w którym podatnik (polski rezydent) posiada udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych bądź stanowiących lub prawo do uczestnictwa w zysku.

Należy zauważyć, że ustawodawca, ilekroć posługuje się pojęciem posiadania udziałów w kapitale, ma na myśli posiadanie bezpośrednie. Możliwość (warunek) pośredniego posiadania jest bowiem każdorazowo wyraźnie wskazywana (por. np. art. 11 ust. 5a czy art. 16 ust. 1 pkt 60–61). Konsekwentnie trzeba więc przyjąć, że za zagraniczną spółkę powinna być uznawana wyłącznie spółka córka polskiego podatnika (ale już nie spółka wnuczka).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane