statystyki

Budowa placówki zdrowotnej z 8-proc. stawką

autor: Agnieszka Pokojska22.01.2015, 07:56; Aktualizacja: 22.01.2015, 10:30
W obiekcie mają być udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, inne niż szpitalne

W obiekcie mają być udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, inne niż szpitalneźródło: ShutterStock

Budynek przyszłego zakładu opiekuńczo-leczniczego spełnia definicję budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – stwierdził minister finansów.

Z tego powodu minister zmienił 8 stycznia 2015 r. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 grudnia 2014 r. (nr ILPP4/443-461/14-2/EWW).Poinformował o tym wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 30061/14).

Chodziło o przebudowę i rozbudowę istniejącego już budynku z przeznaczeniem na zakład opiekuńczo-leczniczy. W obiekcie mają być udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, inne niż szpitalne. Wykonawca robót budowlano-montażowych sądził, że może zastosować obniżoną stawkę VAT, właściwą dla budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12a ustawy o VAT). Dotyczy ona m.in. budynków instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Przedsiębiorca powołał się na interpretację dyrektora IS w Katowicach (nr IBPP2/443-136/12/WN), z której wynikało, że jeśli budynek zakładu opiekuńczo-leczniczego mieści się w klasie 1264 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych „Budynki szpitali i zakładów opieki medycznej”, to podatnik ma prawo do stawki 8-proc.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane