statystyki

Budowa placówki zdrowotnej z 8-proc. stawką

autor: Agnieszka Pokojska22.01.2015, 07:56; Aktualizacja: 22.01.2015, 10:30
W obiekcie mają być udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, inne niż szpitalne

W obiekcie mają być udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, inne niż szpitalneźródło: ShutterStock

Budynek przyszłego zakładu opiekuńczo-leczniczego spełnia definicję budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – stwierdził minister finansów.

Z tego powodu minister zmienił 8 stycznia 2015 r. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 grudnia 2014 r. (nr ILPP4/443-461/14-2/EWW).Poinformował o tym wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 30061/14).

Chodziło o przebudowę i rozbudowę istniejącego już budynku z przeznaczeniem na zakład opiekuńczo-leczniczy. W obiekcie mają być udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, inne niż szpitalne. Wykonawca robót budowlano-montażowych sądził, że może zastosować obniżoną stawkę VAT, właściwą dla budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12a ustawy o VAT). Dotyczy ona m.in. budynków instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Przedsiębiorca powołał się na interpretację dyrektora IS w Katowicach (nr IBPP2/443-136/12/WN), z której wynikało, że jeśli budynek zakładu opiekuńczo-leczniczego mieści się w klasie 1264 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych „Budynki szpitali i zakładów opieki medycznej”, to podatnik ma prawo do stawki 8-proc.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane