Wymiana nieruchomości między samorządem a Skarbem Państwa jest opodatkowaną dostawą towarów – uznał dyrektor katowickiej izby skarbowej.
Pytanie w tej sprawie zadało miasto na prawach powiatu, które planowało zamienić posiadaną przez siebie nieruchomość na inną będącą własnością Skarbu Państwa. Taka transakcja jest dozwolona zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 518 ze zm.). Żadna ze stron nie musiałaby nic z tego tytułu dopłacać. Ponadto w imieniu obu występowałby prezydent miasta, który pełni zarówno funkcję starosty powiatowego, jak też organu reprezentującego Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami.
Miasto miało wątpliwości, jak rozliczyć transakcję na gruncie VAT. We wniosku o interpretację podatkową było zdanie, że wprawdzie będzie występować w charakterze podatnika VAT, ale sama transakcja nie będzie podlegać tej daninie. Nie dojdzie bowiem do dostawy towarów, a miasto w praktyce nadal będzie dysponować obiema nieruchomościami. Dodatkowo w obu przypadkach będzie występować w charakterze podatnika, gdyż Skarb Państwa nie może rozliczać się z VAT. Miasto powołało się na potwierdzający takie stanowisko wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FSK 1605/12).
Dyrektor izby skarbowej był jednak innego zdania. Wyjaśnił, że zamiana nieruchomości oznacza przejście prawa ich własności na inny podmiot, a to jest równoznaczne z dokonaniem dostawy towarów. Miasto dokonuje jej na podstawie umowy cywilnoprawnej, więc zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) musi rozliczyć ten podatek.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 grudnia 2014 r. (nr IBPP3/443-1345/14/EJ).