statystyki

Nieuczciwy podatnik też ma koszty

autor: Patrycja Dudek14.01.2015, 07:37; Aktualizacja: 14.01.2015, 07:51
2013-07-17 07:00

Problemy zaczęły się w momencie, gdy urząd kontroli skarbowej zakwestionował rozliczenia podatnika z urzędem skarbowym.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła podatnika, który w latach 2006–2007 zajmował się sprzedażą samochodów osobowych. Oferował auta luksusowe, stosunkowo nowe, ale ze śladami kolizji. Kupował je we Włoszech, a sprzedawał w Polsce i za granicą, bezpośrednio lub za pośrednictwem internetu. Czasem wystawiał je na portalu, a potem uzgadniał z kupującymi warunki umowy.

Szacując podstawę opodatkowania, organ określa nie tylko przychód, ale i wydatki, jeśli ich poniesienie wynika z dokumentów – orzekł NSA.

Problemy zaczęły się w momencie, gdy urząd kontroli skarbowej zakwestionował rozliczenia podatnika z urzędem skarbowym. Zarzucił mu brak ewidencjonowania zakupów i sprzedaży aut lub znaczne zaniżanie obu wartości. Z tego powodu urząd skorygował rozliczenia podatnika – tam, gdzie było to możliwe, uzupełnił dane wynikające z ksiąg podatkowych zeznaniami świadków, a jeśli sprzedaż nie była ewidencjonowana, oszacował podstawę opodatkowania.

Na potrzeby szacowania fiskus przyjął zasadę średniej marży w wysokości 126 proc. od wartości faktur przedstawionych przez włoskich kontrahentów. Na skutek tego znacznie się zwiększył przychód do opodatkowania – w 2006 r. o 400 tys. zł, a w 2007 r. o 2 mln zł. Natomiast koszty jego uzyskania urząd podwyższył tylko nieznacznie – w pierwszym roku o 400 zł, a w drugim o 1500 zł. Zrobił tak, pomimo że z faktur przedstawionych przez Włochów wynikały wyższe koszty nabycia aut.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane