statystyki

Nieuczciwy podatnik też ma koszty

autor: Patrycja Dudek14.01.2015, 07:37; Aktualizacja: 14.01.2015, 07:51
2013-07-17 07:00

Problemy zaczęły się w momencie, gdy urząd kontroli skarbowej zakwestionował rozliczenia podatnika z urzędem skarbowym.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła podatnika, który w latach 2006–2007 zajmował się sprzedażą samochodów osobowych. Oferował auta luksusowe, stosunkowo nowe, ale ze śladami kolizji. Kupował je we Włoszech, a sprzedawał w Polsce i za granicą, bezpośrednio lub za pośrednictwem internetu. Czasem wystawiał je na portalu, a potem uzgadniał z kupującymi warunki umowy.

Szacując podstawę opodatkowania, organ określa nie tylko przychód, ale i wydatki, jeśli ich poniesienie wynika z dokumentów – orzekł NSA.

Problemy zaczęły się w momencie, gdy urząd kontroli skarbowej zakwestionował rozliczenia podatnika z urzędem skarbowym. Zarzucił mu brak ewidencjonowania zakupów i sprzedaży aut lub znaczne zaniżanie obu wartości. Z tego powodu urząd skorygował rozliczenia podatnika – tam, gdzie było to możliwe, uzupełnił dane wynikające z ksiąg podatkowych zeznaniami świadków, a jeśli sprzedaż nie była ewidencjonowana, oszacował podstawę opodatkowania.

Na potrzeby szacowania fiskus przyjął zasadę średniej marży w wysokości 126 proc. od wartości faktur przedstawionych przez włoskich kontrahentów. Na skutek tego znacznie się zwiększył przychód do opodatkowania – w 2006 r. o 400 tys. zł, a w 2007 r. o 2 mln zł. Natomiast koszty jego uzyskania urząd podwyższył tylko nieznacznie – w pierwszym roku o 400 zł, a w drugim o 1500 zł. Zrobił tak, pomimo że z faktur przedstawionych przez Włochów wynikały wyższe koszty nabycia aut.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane