statystyki

Przychód powstaje dopiero, gdy można określić wartość

autor: Not. MGM28.07.2014, 09:15; Aktualizacja: 28.07.2014, 09:16
Dr Janusz Marciniuk, doradca podatkowy, Marciniuk i Wspólnicy

Dr Janusz Marciniuk, doradca podatkowy, Marciniuk i Wspólnicyźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Górski

Podmioty gospodarcze zasadniczo mogą dowolnie kształtować ceny transakcyjne. W jakim momencie powstaje przychód w sytuacji, gdy na dzień zawarcia umowy jego wysokość nie jest jeszcze znana?

Cena nie musi być ustalona w konkretnej kwocie, wystarczy że umowa określa zasadę jej wyliczenia i termin płatności. Sytuacja podatkowa znacznie się jednak komplikuje, gdy przyjęte rozwiązanie powoduje, że w dniu zawarcia transakcji ostateczna wysokość ceny nie jest możliwa do ustalenia (nie są jeszcze znane wszystkie elementy, które na nią wpływają).

Przychodami z działalności gospodarczej są również przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Art. 12 ust. 3-3e ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851) różnie określa datę powstania przychodu. W przypadku usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych oraz dostawy energii elektrycznej, cieplnej i gazu jest to ostatni dzień okresu rozliczeniowego, nie rzadziej niż raz w roku. W razie wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania albo częściowego wykonania usługi jest to odpowiednio – dzień wydania, zbycia lub wykonania (częściowego wykonania) usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. W pozostałych przypadkach – dzień otrzymania zapłaty.

Jeżeli w dniu wydania rzeczy lub zbycia prawa majątkowego nie ma możliwości ustalenia ceny ostatecznej (bo np. ustalona została jako procent wartość innych transakcji w okresie, który się nie skończył), pojawia się pytanie, kiedy powstanie przychód do opodatkowania.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jurek wrocław(2014-07-28 22:39) Zgłoś naruszenie 00

    Czy można nie zapłacić opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku gdy gmina przez 1 miesiąc nie realizowała wywozu tych odpadów? Nie dostarczyła pojemnika tym samym nie mogła wywozić, a jej obowiązkiem zgodnie ze złożonym wnioskiem było dostarczenie takich pojemników. Okres za który nie wywożono odpadów był sierpień 2013 roku / 1 miesiąc nowej ustawy śmieciowej/

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane