statystyki

Darowizny: To, co bezpłatne, nie może być kosztem

autor: Mariusz Szulc25.07.2014, 07:35; Aktualizacja: 25.07.2014, 08:39

Podatnik, który przed upływem pięciu lat sprzeda dom otrzymany w darowiźnie, zapłaci podatek od całego dochodu, a nie od samej tylko nadwyżki ponad wartość darowizny – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Chodziło o podatnika, któremu w marcu 2007 r. ojciec podarował pół domu. Obdarowany wydzielił następnie swoją część nieruchomości. W związku z tym prezydent miasta zobowiązał go do zapłaty opłaty adiacenckiej. Dotyczy ona właścicieli bądź użytkowników wieczystych nieruchomości, których wartość wzrosła m.in. na skutek ich podziału.

Podatnik uiścił opłatę, a następnie, w październiku 2007 r., sprzedał nieruchomość. Z uzyskanego dochodu rozliczył się z fiskusem. Jako przychód wykazał kwotę ze sprzedaży, a do kosztów zaliczył wartość darowizny i związane z nią opłaty oraz opłatę adiacencką.

Urząd skarbowy uznał w 2013 r., że podatnik zawyżył koszty sprzedaży i zobowiązał go do dopłaty PIT. Podatnik, chcąc uniknąć ewentualnych sankcji karnoskarbowych, złożył korektę zeznania rocznego i dopłacił podatek.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane