Podmioty gospodarcze zasadniczo mogą dowolnie kształtować ceny transakcyjne. W jakim momencie powstaje przychód w sytuacji, gdy na dzień zawarcia umowy jego wysokość nie jest jeszcze znana?
Podmioty gospodarcze zasadniczo mogą dowolnie kształtować ceny transakcyjne. W jakim momencie powstaje przychód w sytuacji, gdy na dzień zawarcia umowy jego wysokość nie jest jeszcze znana?
Cena nie musi być ustalona w konkretnej kwocie, wystarczy że umowa określa zasadę jej wyliczenia i termin płatności. Sytuacja podatkowa znacznie się jednak komplikuje, gdy przyjęte rozwiązanie powoduje, że w dniu zawarcia transakcji ostateczna wysokość ceny nie jest możliwa do ustalenia (nie są jeszcze znane wszystkie elementy, które na nią wpływają).
Przychodami z działalności gospodarczej są również przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Art. 12 ust. 3-3e ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851) różnie określa datę powstania przychodu. W przypadku usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych oraz dostawy energii elektrycznej, cieplnej i gazu jest to ostatni dzień okresu rozliczeniowego, nie rzadziej niż raz w roku. W razie wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania albo częściowego wykonania usługi jest to odpowiednio – dzień wydania, zbycia lub wykonania (częściowego wykonania) usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. W pozostałych przypadkach – dzień otrzymania zapłaty.
Jeżeli w dniu wydania rzeczy lub zbycia prawa majątkowego nie ma możliwości ustalenia ceny ostatecznej (bo np. ustalona została jako procent wartość innych transakcji w okresie, który się nie skończył), pojawia się pytanie, kiedy powstanie przychód do opodatkowania.
Przepisy nie definiują pojęcia „przychody należne”. Natomiast zgodnie z linią orzeczniczą sądów administracyjnych przychód z działalności gospodarczej, który nie został faktycznie otrzymany, staje się należny w chwili, od której można się go prawnie skutecznie domagać.
W związku z tym osiągnięcie przychodu z transakcji, w której cena znana będzie dopiero po upływie pewnego okresu, nie może nastąpić wcześniej niż w ostatnim dniu tego okresu. Od tego momentu ceny można się domagać, gdyż znana jest jej wysokość. Za datę powstania tego przychodu należy uznać dzień otrzymania zapłaty.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama