statystyki

Przychód powstaje dopiero, gdy można określić wartość

autor: Not. MGM28.07.2014, 09:15; Aktualizacja: 28.07.2014, 09:16
Dr Janusz Marciniuk, doradca podatkowy, Marciniuk i Wspólnicy

Dr Janusz Marciniuk, doradca podatkowy, Marciniuk i Wspólnicyźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Górski

Podmioty gospodarcze zasadniczo mogą dowolnie kształtować ceny transakcyjne. W jakim momencie powstaje przychód w sytuacji, gdy na dzień zawarcia umowy jego wysokość nie jest jeszcze znana?

Cena nie musi być ustalona w konkretnej kwocie, wystarczy że umowa określa zasadę jej wyliczenia i termin płatności. Sytuacja podatkowa znacznie się jednak komplikuje, gdy przyjęte rozwiązanie powoduje, że w dniu zawarcia transakcji ostateczna wysokość ceny nie jest możliwa do ustalenia (nie są jeszcze znane wszystkie elementy, które na nią wpływają).

Przychodami z działalności gospodarczej są również przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Art. 12 ust. 3-3e ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851) różnie określa datę powstania przychodu. W przypadku usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych oraz dostawy energii elektrycznej, cieplnej i gazu jest to ostatni dzień okresu rozliczeniowego, nie rzadziej niż raz w roku. W razie wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania albo częściowego wykonania usługi jest to odpowiednio – dzień wydania, zbycia lub wykonania (częściowego wykonania) usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. W pozostałych przypadkach – dzień otrzymania zapłaty.

Jeżeli w dniu wydania rzeczy lub zbycia prawa majątkowego nie ma możliwości ustalenia ceny ostatecznej (bo np. ustalona została jako procent wartość innych transakcji w okresie, który się nie skończył), pojawia się pytanie, kiedy powstanie przychód do opodatkowania.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jurek wrocław(2014-07-28 22:39) Zgłoś naruszenie 00

    Czy można nie zapłacić opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku gdy gmina przez 1 miesiąc nie realizowała wywozu tych odpadów? Nie dostarczyła pojemnika tym samym nie mogła wywozić, a jej obowiązkiem zgodnie ze złożonym wnioskiem było dostarczenie takich pojemników. Okres za który nie wywożono odpadów był sierpień 2013 roku / 1 miesiąc nowej ustawy śmieciowej/

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane