statystyki

Skarbówka może zmusić podatnika do zmiany kwoty odliczenia

autor: Łukasz Zalewski14.07.2014, 07:30; Aktualizacja: 14.07.2014, 10:42
PIT

Ministerstwo proponuje, aby nowe zasady obowiązywały od 1 stycznia 2015 r.źródło: ShutterStock

Firma leasingowa nie może do proporcji VAT wliczyć całej sumy rat leasingowych wraz z odsetkami, jeśli spowoduje to zakłócenie w opodatkowaniu – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE

Spór dotyczył portugalskiego banku, który świadczył usługi leasingu finansowego samochodów. Prowadził więc działalność opodatkowaną i nieopodatkowaną VAT. Z tego powodu musiał ustalić proporcję sprzedaży pozwalającą mu określić, jaką część (jaki ułamek) podatku naliczonego może odliczyć. Do licznika i mianownika tego ułamka wliczył całe raty leasingu, obejmujące zarówno kwotę kapitału, jak i odsetek (wynagrodzenie dla leasingodawcy). W ten sposób wyliczył, że proporcja wynosi 39 proc.

Portugalskie organy podatkowe to zakwestionowały. Uznały, że zastosowany przez bank sposób liczenia proporcji jest błędny. Ich zdaniem do licznika i mianownika ułamka należy wliczyć jedynie odsetki uwzględnione w ratach leasingowych. To spowodowało, że proporcja okazała się znacznie niższa i bank musiał dopłacić VAT.

Portugalskie władze skorzystały z opcji przewidzianej w tamtejszej ustawie o VAT, którą pozwala wprowadzić do przepisów krajowych dyrektywa o VAT. Chodziło o art. 17 ust. 5 lit. c szóstej dyrektywy (przepis ten został przeniesiony do obecnie obowiązującej dyrektywy 112 – art. 173 ust. 2 lit. c. Pozwalał on państwom członkowskim (poza ogólną zasadą dotyczącą proporcji odliczenia VAT) zobowiązać podatników do odliczania VAT w zależności od wykorzystania całości lub części towarów i usług. Władze Portugalii z tej możliwości skorzystały.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane