statystyki

Wkład do spółki osobowej nie jest kosztem w CIT

autor: Patrycja Dudek09.07.2014, 07:38; Aktualizacja: 09.07.2014, 09:09
kredyt gotówkowy-pieniądze-złoty

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Spółka z o.o. nie może odliczyć od przychodu wydatków, które poniosła w związku z aportem do spółki komandytowej – wynika z wczorajszego orzeczenia NSA.

Wyrok dotyczy spółki z o.o., która poniosła wydatki na usługi: wsparcia informatycznego i zapewnienia personelu. Następnie wniosła je jako wkład do spółki komandytowej, w której była komandytariuszem. Wydatki te zaliczyła do własnych kosztów uzyskania przychodu. Urząd skarbowy to zakwestionował.

Spór dotyczył wykładni art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Przepis ten mówi, że „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1”. Spółka uznała, że spełnia wszystkie przesłanki wymienione w tym przepisie.

Nie zgodziły się z tym organy podatkowe. Zarówno naczelnik urzędu, jak i dyrektor izby stwierdzili, że aby móc zaliczyć wydatek do kosztów, przychód musi powstać w ramach działalności własnej podatnika. W tym wypadku tak nie było, bo koszt poniosła spółka z o.o., a przychód osiągnęła spółka komandytowa.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane