statystyki

Absurdy ustawy hazardowej: celnicy śledzą imprezy z losowaniem nagród

autor: Łukasz Zalewski11.07.2012, 07:00; Aktualizacja: 11.07.2012, 08:05
Odpowiedzialność za niezgłoszoną loterię

Odpowiedzialność za niezgłoszoną loterięźródło: DGP

Organizatorzy loterii, w których można wygrać rzeczy, mogą być ukarani. Funkcjonariusze grożą im grzywnami, a od zwycięzców żądają pieniędzy.

reklama


reklama


Ustawa o grach hazardowych prowadzi do absurdów. Organy celne i podatkowe ścigają organizatorów imprez sportowych z loteriami, którzy nie uzyskali wcześniej zezwolenia na ich organizację. Uczestnicy takich zawodów nie otrzymują nagród za zwycięstwo w imprezie, ale każdy losuje nagrodę. Celnicy lub inspektorzy wszczynają postępowanie wobec organizatora imprezy, który nie uzyskał zezwolenia, i grożą mu nałożeniem kar. Zdziwienie jest jeszcze większe, gdy takie same postępowania wszczynane są wobec uczestników, a więc osób, które wygrały nagrody w loterii. Organy celne każą im zwrócić nagrody lub ich równowartość w gotówce.

Zakazane zabawy

Takie postępowanie celnicy prowadzili m.in. wobec Wiesława Legierskiego, który organizuje imprezy kolarstwa szosowego na Podbeskidziu.

– Na początku kłopot miałem ja, ponieważ funkcjonariusze urzędu celnego wszczęli postępowanie. Myślałem, że wszystko się wyjaśni, bo nigdy nie organizowałem gier hazardowych – mówi Wiesław Legierski.

Celnicy go uspokajali, że prawdopodobnie sprawa zakończy się jakąś niewielką karą. Jednak – jak przyznaje nasz rozmówca – gdy otrzymał protokół kontroli, okazało się, że jest przestępcą, który uprawia hazard, rozdaje ludziom w drodze losowania nagrody i robi to bez zezwolenia.

– Zaznaczam, że nie przeprowadzałem i nigdy nie będę przeprowadzał loterii, nawet jeśli celnicy uważają inaczej. To, że dajemy ludziom nagrody, to jest rzecz oczywista. To, że je dajemy w drodze losowania, to jest nasz wybór. Ale fakt losowania nie oznacza, że organizujemy loterię – przekonuje Wiesław Legierski.

Jego sprawa ciągle jest w toku i właśnie otrzymał pismo, wzywające do stawienia się w urzędzie w charakterze osoby podejrzanej.

W gorszej sytuacji są jednak uczestnicy imprezy, którzy dostali nagrody. Urząd celny wszczyna wobec nich postępowania i żąda zwrotu wartości otrzymanej nagrody. Uzasadnienie? Uczestnik otrzymał nagrodę w loterii, na którą nie było zezwolenia.

– Część osób już oddała wartość nagród, a część chce iść do sądu. Nie chodzi o pieniądze, ale o zasadność kary. Osoby, które przyjeżdżają na imprezy, nie przyjeżdżają przecież dla nagród – wyjaśnia Wiesław Legierski.

Tylko powyższy przypadek dotyczy grupy 50 osób. Podobnych imprez na terenie kraju jest wiele. Inne przypadki, w których celnicy wszczynają postępowania, dotyczą gier fantowych. Przykładem może być loteria zorganizowana przez gospodynie domowe, które urządziły małą loterię fantową na festynie. Urzędnicy ukarali organizatorkę, która nie miała zezwolenia na urządzenie konkursu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • zoll(2012-07-12 16:59) Odpowiedz 00

    Tytuł artykułu brzmi: "Absurdy ustawy hazardowej". Takie są przepisy tej ustawy i to nie celnicy ją tworzyli. Nie wiem dlaczego za bzdurną ustawę dostaje się celnikom, a szczególnie poziomowi ich wiedzy. Yossarian, poczytaj coś więcej niż tylko komentarze w internecie. Pozdrawiam. Celnik.

  • zoll(2012-07-13 18:46) Odpowiedz 00

    Do raffi. Szkoda, że nie zrozumiałeś kolego co chciałem przekazać końcową częścią swojego komentarza nie mogąc napisać otwartym tekstem... ;) Owszem nasz Szef uczestniczył..., ale (powtórzę) on jest v-ce ministrem finansów w tym rządzie i w tej ustawie nie chodziło raczej o dobro Służby Celnej. Celnicy się nie liczą: http://celnicy.pl/showthread.php?9760-Zamach-na-Zwi%B1zki-Zawodowe-w-S%B3u%BFbie-Celnej!!!

  • obserwator(2012-07-19 15:03) Odpowiedz 00

    do normalny
    Celnicy robią z siebie idiotów bo muszą. Muszą wykonywać polecenia służbowe swoich przełożonych bo inaczej ci przełożeni podziękują swoim podwładnym za współpracę. A nową robotę raczej ciężko w dzisiejszych czasach znaleźć. A co do ustawy to nie broniąc szefa służby celnej i ministra finansów, decydującą rolę w przyjęciu ustawy ma w tym kraju o ile się nie mylę sejm senat i prezydent. Więc może do nich należy kierować pretensje a nie psy wieszać na szeregowych funkcjonariuszach służby celnej.

  • raffi(2012-07-11 22:46) Odpowiedz 00

    do prawnika-ale czy celnik ma prawo przeszukiwać przedszkole?

  • prawnik(2012-07-11 19:05) Odpowiedz 00

    do xxx - to nie wina celników, tylko ustawy
    celnicy muszą wykonywać swoje zadania, inaczej przelozony/kontrola wewnetrzna/prokurator dobierze sie do ich wychodzonych tylkow za odstapienie od kontroli celnej i raty za komputer dla ich dzieci bedzie splacala babcia ze swojej renty

    co do rekoczynow - ciesz sie, ze do nich nie doszlo, polskie sady bywaja bezwzgledne w przypadku napasci na funkcjonariusza, pomijajac, ze po wezwaniu wsparcia, to rodzice byliby poszkodowanymi

  • XXX(2012-07-11 16:21) Odpowiedz 00

    Mieliśmy pod koniec czerwca festyn pożegnalny w przedszkolu naszej córki. Tradycyjnie miała być tam organizowana loteria fantowa: każdy z rodziców przynosił coś na nagrodę, a dzieci za sympoliczną kwotę kupowały losy i wygrywały zabawki. Wiadomo było z góry, że każdy los wygrywa, różnica była tylko w nagrodach - jedne lepsze, inne gorsze... Nic niezwykłego. Kilka dni przed festynem do dyrektorki przedszkola przybył jakiś umundurowany baran i postraszył ją, jakie to kary czekają ją jako organizatora zakazanej loterii oraz rodziców jako jej uczestników (czemu nie dzieci? Przecież to one kupowały losy i korzystały z nagród...), więc loterię odwołano. Ale co tam - umundurowani celnicy mimo wszystko pojawili się na festynie i próbowali rozpocząć poszukiwania jaskini nielegalnego hazardu, jadnakże zdecydowana postawa rodziców (omal nie doszło do rękoczynów!) spowodowała, że barany zostały wyproszone z imprezy. Postali trochę przy ulicy, potem odjechali. Co tu więcej dodawać?
    Co tu więcej

  • normalny(2012-07-16 18:34) Odpowiedz 00

    do zolla p.9: Takie są przepisy ustawy, ale celnicy nie muszą robić z siebie IDIOTÓW i psuć dzieciom w przedszkolu zabawę!

  • Arti(2012-07-15 21:17) Odpowiedz 00

    W tym chorym kraju najlepiej nic nie robić, nic nie organizować, tylko wyciągać rękę po zasiłek.

  • zoll(2012-07-13 18:54) Odpowiedz 00

    http://celnicy.pl/content.php?1143-APEL-DO-PARLAMENTARZYST%D3W-I-ORGAN%D3W-PA%D1STWOWYCH-w-zwi%B1zku-z-%B3amaniem-praw-zwi%B1zkowych

  • Bogumił(2012-07-11 11:04) Odpowiedz 00

    Powtarzam, tak zwane "Państwo" jest znowu wrogiem swojego Narodu. Celowo tworzy przepisy, żeby każdy był przestępcą, "zrównanym" z tymi, którzy faktycznie nas ciemiężą i okradają na setki miliardów złotych. To, że mamy paszporty w szufladach, nie jest jeszcze wolnością i sprawiedliwością, to tylko powiększona klatką. Nic nie może być logiczne, zdroworozsądkowe, jeżeli nie jest "ubrane w przepis". Najgorsze, z naszych pieniędzy, zabranych nam pod przymusem, musimy utrzymywać naszych ciemiężców, podobno dla naszego dobra.

  • YOSSARIAN(2012-07-12 18:05) Odpowiedz 00

    do "zolla" - p.9
    Z szacunkiem, lecz twoje słowa "to nie celnicy ją tworzyli", w odniesieniu do ustawy hazardowej, nie są prawdziwe!
    Z pewnością, ty nie znalazłeś się w gronie "legislatorów".
    W zespole pracy twórczej nie byli też zapewne, mam nadzieje, twoi współpracownicy, reprezentowali przecież zbyt niski szczebel drabiny służbowej.
    Ale wiesz doskonale, że arcydzieło nie powstało poza strukturą administracji celnej.
    Twórcy nie tylko się nie wypierają, lecz są z niego niezmiernie dumni! I głoszą to publicznie.

    Zatem, po co ta ściema?

  • Gejzero(2012-07-11 10:03) Odpowiedz 00

    Jak czytam o tych durnych przepisach to aż krew w żyłach się gotuje. Szarego człowieczka wycisnąć jak cytrynę a na koniec wziąć łyżeczkę i wyskrobać cały miąższ. Tak nas traktuje nasze "ukochane" Państwo. Na każdym kroku ściągnąć podatki, dowalić akcyzę, uzyskać stosowne pozwolenia oczywiście za horrendalną opłatą. Ciekawe co jeszcze można opodatkować i oczywiście zatrudnić tabun urzędników aby to ścigali ?

  • YOSSARIAN(2012-07-12 11:23) Odpowiedz 00

    Jeżeli funkcjonariusze celni mają taki sam poziom wiedzy, jak komentujący niniejszy artykuł "prawnik" - pkt 6, to może i byloby bardzo dobrze, by zajmowali się głównie tropieniem imprez sportowych bądź szkolnych, gdzie dokonywane są haniebne czyny losowania nagród. Wysokiego stopnia zaangażowania w wyniku tychże czynności i jak największej liczby zatrzymanych i prawomocnie skazanych służbie celnej życzę!
    Skromnie informuję ( nagrody nie oczekuję), że akurat teraz, w okresie letnim, na wielu plażach krajowych młodzi po wodnych kąpielach rżną bezczelnie w pokera. Może zatem przydałyby się w tym przypadku jakieś szeroko zakrojone najazdy celnikow? A że młodzi na plażach często podochoceni alkoholem, niech chłopcy w mundurach nie zapomną zabrać ze sobą broni palnej. Konieczne jest również wyposażenie lotnych plażowych patroli w saperki do odkopywania chowanych przez przestępców talii karcianych, jako że nie nalezy zapomniec o zabezpieczeniu dowodów rzeczowych.

  • roaman(2012-07-12 10:50) Odpowiedz 00

    witamy w Polsce... czy jest jakis bardziej chory kraj na tej planecie? ;(

  • prawnik(2012-07-12 09:54) Odpowiedz 00

    funkcjonariusze wszystkich sluzb moga dokonywac przeszukan i rewizji oraz zatrzyman zarowno pomieszczen, srodkow transportu jak i osob w oparciu tylko i wylacznie o legitymacje sluzbowa.

  • raffi(2012-07-13 09:13) Odpowiedz 00

    Do zolla.Mija się Pan z prawdą.To wasz szef Kapica razem z Bonim aktywnie uczestniczyli w tworzeniu ustawy hazardowej.Nie pamięta juz Pan jak w Sejmie razem naciskali na posłów żeby szybko ją przepchnąć? A na marginesie poziom kwalifikacji zawodowych waszego szefa woła o pomstę do nieba!!!

  • PrawdziwyPolskijCelniczek(2012-07-14 00:25) Odpowiedz 00

    Nu wot takije przepisy, my dobrzy i sumienni urzędnicy są. Przepraszamy za ruskich przewoźników i miliony strat, ale to odrobim na przestępcach hazardowych. Nauczyciele, przedszkolanki, sportowcy i przedsiębiorcy to barachlo zaplaci, albo zagnajet do wiezien.

  • to_nie_ja-to_minister(2012-07-14 00:18) Odpowiedz 00

    Celnicy mają spore premie za te sprawy. Cały resort poprawia sobie statystyki niewinnymi ludźmi. Państwo czy jak już ludzie mówią APARAT PAŃSTWOWY ogłosi, że ukarał 10x więcej przestępców niż poprzednia ekipa. To dopiero skuteczność. Tylko jak takiemu celnikowi zachować twarz przed swoimi dziećmi? Proponuję kłamać i mówić, że to minister kazał.

  • zoll(2012-07-12 19:01) Odpowiedz 00

    Ministerstwo Finansów to wielka instytucja i ma dużo Departamentów od róóóżnych rzeczy... Służba Celna ma tylko egzekwować to co tam wymyślą, bo Szef Służby Celnej jest w randze wice-ministra. Narka.

  • Donald REFORMATOŁ(2013-02-11 09:40) Odpowiedz 00

    PO - by żyło się lepiej. To jest czubek góry teraz czas na stare auta...