statystyki

Egzekucję abonamentu RTV można zaskarżyć

autor: Przemysław Molik22.06.2012, 06:40; Aktualizacja: 22.06.2012, 12:14
Wnoszący zarzuty może kwestionować egzekucję zarówno ze względów formalnych, jak i merytorycznych.

Wnoszący zarzuty może kwestionować egzekucję zarówno ze względów formalnych, jak i merytorycznych. źródło: ShutterStock

Podatnik, który uważa, że nie miał obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego ma prawo wnieść zarzuty do postępowania egzekucyjnego.

reklama


reklama


Zaległości w opłacaniu abonamentu RTV mogą być egzekwowane przez urzędy skarbowe na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.). Oznacza to, że naczelnik urzędu skarbowego może dochodzić spłaty należności na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez Pocztę Polską. Konsekwencje tego są takie, że w przypadku gdy podatnik będzie uchylał się od uregulowania należności, mogą zostać zastosowane wobec niego środki egzekucyjne. Organ podatkowy może więc zająć środki pieniężne na rachunku bankowym podatnika, wynagrodzenie za pracę, emeryturę, rentę, papiery wartościowe oraz ruchomości i nieruchomości. Jednak gdy egzekucja jest przeprowadzana w sposób niezgodny z prawem, podatnik może ją zaskarżyć.

Łukasz Kupiec, ekspert podatkowy w KPMG, podkreśla, że wnoszący zarzuty może kwestionować egzekucję zarówno ze względów formalnych, jak i merytorycznych. Podstawą zarzutu może być m.in. nieistnienie egzekwowanego obowiązku czy niedopuszczalność egzekucji lub zastosowanego środka egzekucyjnego. Zarzuty wnosi się do organu egzekucyjnego, ostatecznie sprawę rozstrzygnąć może sąd.

– W praktyce spory będą zapewne dotyczyły głównie kwestii istnienia i prawidłowego stwierdzenia zobowiązania do opłacania abonamentu – dodaje Łukasz Kupiec.

Zanim jednak zostanie wystawiony tytuł wykonawczy, do abonentów zalegających z opłatami abonamentowymi wysyłane są upomnienia obejmujące okres i kwotę zadłużenia danego abonenta. Egzekucja może być wszczęta dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia.

Dochodzenie należności przez Pocztę Polskę w trybie egzekucji administracyjnej umożliwił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 marca 2010 r. (sygn. akt K 24/08).

Zbigniew Baranowski z Poczty Polskiej wyjaśnia, że przed wyrokiem trybunału do abonentów zalegających z opłatami były wysyłane zawiadomienia informujące o zadłużeniu w celu dobrowolnego ich uregulowania.

Trybunał zajął się sprawą ściągania zaległego abonamentu, ponieważ nie było jasne, czy Poczta Polska, która nie wydaje decyzji bądź postanowienia w zakresie należności pieniężnych, może prowadzić egzekucję administracyjną.

Krzysztof J. Musiał, senior partner w Kancelarii Musiał i Partnerzy, przypomina, że warunkiem egzekwowania obowiązku wynikającego z ustawy nie zawsze musi być jego indywidualizacja w formie decyzji. W podobnym tonie wypowiadał się również Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 23 czerwca 1997 r. (sygn. akt OPK 1/97), stwierdzając, że w przypadku gdy obowiązek uiszczania opłaty wynika wprost z ustawy, dokonanie jej obliczenia nie powinno następować w formie decyzji, lecz czynności materialno-technicznej.

Zbigniew Baranowski tłumaczy, że w przypadku braku rejestracji pobierana jest opłata w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej (5,94 zł – radio, 18,68 zł – TV albo TV i radio).

DGP przypomina

Zaległe zobowiązania z tytułu abonamentu RTV przedawniają się jak zobowiązania podatkowe, tzn. po pięciu latach licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin ich płatności.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • Michał(2012-06-22 08:57) Odpowiedz 10

    Niezależna Gazeta Polska? Hehe cóż... nie przepadam za GW czy Newsweekiem, ale określanie GP niezależną jest co najmniej naciągane. ;D

  • marco(2012-06-22 11:08) Odpowiedz 10

    abonament rtv ,jest komunistycznym wymysłem .
    opłata za posiadany odbiornik jest jakimś kretynizmem.
    chcą zeby im płacono, prosta sprawa.niech koduja sygnał.
    kto zechce ten badziew to kupi.

  • zyga(2012-06-22 10:19) Odpowiedz 10

    Niech Premier dotrzyma słowa i zniesie abonament. Chyba zdaje sobie sprawę, że nie otrzyma więcej głosów w następnych wyborach.

  • aga(2012-06-22 08:04) Odpowiedz 10

    Niech Tusk nie kupuje limuzyn za miliony tylko da na telewizję,azeby po raz kolejny emitować Pancernych.
    Brakło dla LISA ???
    ''

  • polak(2014-01-09 13:02) Odpowiedz 10

    Tusk to chan publiczny

  • ,mdm(2012-06-22 11:11) Odpowiedz 10

    Chyba zdaje sobie sprawę, że nie otrzyma więcej głosów w następnych wyborach

    on ma to w głębokim poważaniu... wybiera się do Brukseli, śladami swojego guru-Buzka...

  • gość(2013-10-23 13:28) Odpowiedz 10

    TO JA W TAKIM RAZIE Z INNEJ BECZKI.PROSZĘ WSZYSTKICH POLAKÓW KTÓRZY PŁACĄ TEN ABONAMENTOWY HARACZ ABY ZJEDNOCZYLI SIĘ I WSPÓLNIE ZŁOŻYLI POZEW O ODSZKODOWANIE PRZECIWKO TEJ ŚMIESZNEJ KRAJOWE RADZIE RADIOFONI I...TAK DALEJ ZA PRZYMUSOWE ZMUSZANIE NAS DO OGLĄDANIA NIECHCIANYCH REKLAM CZY PRZERYWANIA PROGRAMÓW KTÓRE AKURAT OGLĄDAMY.SKORO ONI CHCĄ ABY IM PŁACIĆ HARACZ TO JA TEŻ MAM PRAWO DO NIEOGLĄDANIA WCISKANYCH MI NA SIŁĘ REKLAM.JEST TO GRUBSZA SPRAWA LECZ DO WYGRANIA.PŁACĘ WIĘC ŻĄDAM.NIECH STWORZĄ SOBIE OSOBNY KANAŁ TYLKO Z REKLAMAMI I TAM "CHĘTNI" BĘDĄ JE SOBIE OGLĄDALI. A JAK NIE ZLIKWIDUJĄ NIECHCIANYCH PRZEZ NAS REKLAM TO MAMY PRAWO ŻĄDAĆ OD NICH OPŁATY DLA NAS ZA OGLĄDANIE NIECHCIANYCH REKLAM.SPRAWA DLA ZJEDNOCZONEJ GRUPY POLAKÓW I DOBREGO PRAWNIKA-A WYGRAĆ MOŻEMY MY WSZYSCY KTÓRYM KAŻĄ NA SIŁĘ PŁACIĆ ABONAMENT I JESZCZE OGLĄDAĆ NIECHCIANE BZDETY NA KTÓRYCH ONI ZARABIAJĄ KOKOSY..

  • szczepan(2013-11-14 08:19) Odpowiedz 10

    Płaciłem abonament puki nie wprowadzono reklam . Nie uśmiecha mi się płacić za kretyńskie reklamy i spoty wyborcze .Teraz niestety będę musiał. A co z programami oglądanymi ponoś dzięki firmą -sponsorom - oni mają reklamę a i tak jak za to mam płacić . Zakodować i niech płaci ten kto chce mieć . Kolejny podatek który nam zafundowano na siłę .

  • dziadek(2012-06-22 11:00) Odpowiedz 10

    Polak to złodziej lub potencjalny złodziej , wiec krótko go za pysk i niech wywiązuje się ze swoich powinności.

  • WOLNA EUROPA(2014-02-04 12:29) Odpowiedz 10

    DLACZEGO NIKT NIE POCIĄGNIE TUSKA DO ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ ZA PODSTĘPNE NAMAWIANIE DO POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA ?

  • ana(2012-06-22 10:58) Odpowiedz 10

    Medialny MATRIX - tak żyjecie otumaniani Polacy.

  • warszawianka(2012-06-22 11:28) Odpowiedz 10

    Opłata abonamentowa nie jest komunistycznym wymysłem tylko najprawdiwszym podatkiem!!! Niezgodnym zresztą z przepisami prawa. TV jest w części finansowana z budżetu, czyli z naszych podatków. A to jest dubel podatek. Totalny bałagan. Za co mamy płacić, za reklamy, za które i tak płacą firmy się rklamujące? TK trzebaby było zweryfikować, bo od pewnego czasu dba jedynie o interesy kasy państowej , a nie o obywateli. Nie wydaje bezstroonych wyroków!!!

  • polak(2013-02-05 18:11) Odpowiedz 10

    jezeli mam placic niech pokaza mi kopie umowy ktora podpisalem ze zgadzam sie placic ?jezeli jej nie ma to niech sie wala kazdy prawnik to placenie podwazy i jeszcze zaplaca mi odszkodowanie

  • Vala(2012-09-16 01:21) Odpowiedz 10

    czy ktoś może wyjaśnić .czy spółka akcyjna może ściągać zaległości za pomocą urzędu skarbowego?

  • Makita(2012-10-16 10:32) Odpowiedz 10

    Czy w Polsce funkcjonują odrębne prawo ??? Jeżeli następuje zmiana podmiotu z TVP na TVP Spółka S A to należy spisać nową umowę lub bynajmniej odnowić oraz podpisać !!! Tak się się postępuje w demokratycznych krajach a straszenie obywatela karami i urzędem skarbowym a zabieranie pieniędzy z rent i emerytur biednych ludzi to hańba rządzących naszym krajem !!! . Płacę abonament do Multimedii i mam rachunki a umowę przedłużam co 2 lata i zależy to tylko jeżeli podpiszę takową i wyrażę na to zgodę !!!.

  • GAZETA POLSKA , PL- Niezalezna(2012-06-22 08:30) Odpowiedz 10

    GAZETA POLSKA , PL wejdz teraz i zobacz filmowe zapisy wydarzen,ktorych nigdy nie pokaza media masowego razenia PO mozgach.

  • wojtek(2013-02-12 12:55) Odpowiedz 10

    Witam walczących z bezprawiem.wyrejestrowałem tv-rtv w 2004 ,bo tv uległ awarii .minęło 8 lat.po zmianie Poczta Polska na spólka akcyjna - ot rzymałem z pismo z rządaniem opłacenia abonamentu z odsetkami za ostatnie 5 lat.na moje pismo do spółki akcyjnej ,że za co mam płacić ,skoro 8 lat temu wyrejestrowałem tv .arogancka odpowiedz pachołka ze spółki akcyjnej brzmiała,że to ich nie obchodzi ,bo widnieje ,że mam zarejestrowany.Bezczelnie rzucił ,że trzeba ich było wcześnie poinformować ??? w międzyczasie w mieszkaniu przeprowadziliśmy remont ,a zbędne papiery w tym książeczkę rtv -wyrzuciłem na śmietnik . minęło kilka miesięcy.15 stycznia 2013r. Urząd Skarbowy przysłał mi pismo o blokowaniu konta na kwotę ok1400 zł.okazało się ,że US polecił mi zablokować wszystkie konta /w tym oszczędnościowe,dolarowe i wspólny z żoną ror na aż 1740 zl na każe konto. Zagotowało mnie to ,w ciągu 6 dni zgłosiłem ZARZUT do tych poczynań Poczty SA. Dzisiaj mamy 12 luty 2013r. cisza.na koncie są 3 blokady nadal,kasa wisi ,urząd milczy…………… dodam ,że nie zamierzam robić prezetów. Czekam.nastepnie złożę doniesienie do Prokuratury na Pocztę o możliwości wyłudzenia w/w kwoty i wspólnika US,skarga do rzecznika PO , doniesienie do KE W Strasburgu,Skarga do Komisji Praw Człowieka .

  • ktoś kto płaci na twoje koryto(2014-01-23 14:43) Odpowiedz 11

    @dziadek z IP: 91.232.175.* (2012-06-22 11:00)
    jak to mówi stare powiedzenie "każdy sądzie wg siebie" złodzieju. pewno jeszcze na rencie albo emeryturze

  • Poszkodowany(2013-12-27 21:19) Odpowiedz 10

    Witam wszystkich pokrzywdzonych przez zablokowania konta na rzecz spłaty abonamentu nikt z nas nie podpisywał umowy a musisz płacić.Prośba do prawnuków pomocy w walce z wyzysku.Pozdrawiam Pana premiera

  • koljan(2014-03-09 07:57) Odpowiedz 10

    W 1966 roku powstał tzw. obowiązek rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych . Teraz nazywa się TO ABONAMENT RTV . Bzdura ! Przestałem płacić za coś czego nie oglądam . Teraz ściga mnie URZĄD SKARBOWY . ALLLLEE JAJA ! Rodacy , pomóżcie URZĄD zajął mi całą pensję .