statystyki

Jaki VAT z tytułu sprzedaży samochodu kupionego od osoby prywatnej

autor: Tomasz Krywan04.06.2017, 15:00
dokument

Z początkiem 2014 r. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT otrzymał jednak całkowicie nowe brzmienie. Obecnie przepis ten zwalnia od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.źródło: ShutterStock

EKSPERT RADZI | W 2015 r. podatnik prowadzący działalność opodatkowaną kupił na potrzeby tej działalności samochód osobowy od osoby prywatnej. Obecnie podatnik chce sprzedać ten samochód. Czy ma z tego tytułu obowiązek odprowadzić VAT należny?

Reklama


Do końca 2013 r. na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwolnione od podatku były dostawy towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Na użytek tego zwolnienia przez towary używane rozumiano ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (zob. art. 43 ust. 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r.).


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama