statystyki

Badania psychologiczne pracowników zwolnione z VAT

autor: Patrycja Dudek04.04.2017, 18:00
vat

Ośrodek zdrowia uważał, że skoro testy te stanowią element badań z zakresu medycyny pracy, to tym samym służą profilaktyce zdrowotnej.źródło: ShutterStock

Testy sprawności psychoruchowej kierowców, suwnicowych i operatorów wózków widłowych są zwolnione z podatku – wynika z wyroku NSA.

To kolejne orzeczenie potwierdzające, że testy psychologiczne realizowane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań medycyny pracy są zwolnione z VAT.

Wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny wypowiadał się w tej kwestii m.in. w wyrokach z 23 lipca 2013 r. (sygn. akt I FSK 1350/12) i z 20 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I FSK 2031/14).

Fiskus uparcie stoi jednak na stanowisku, że konsultacje z psychologiem nie realizują głównego celu przewidzianego przez ustawodawcę w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, czyli profilaktyki. Przepis ten odnosi się bowiem do usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie stanu zdrowia.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane