statystyki

Badania psychologiczne pracowników zwolnione z VAT

autor: Patrycja Dudek04.04.2017, 18:00
vat

Ośrodek zdrowia uważał, że skoro testy te stanowią element badań z zakresu medycyny pracy, to tym samym służą profilaktyce zdrowotnej.źródło: ShutterStock

Testy sprawności psychoruchowej kierowców, suwnicowych i operatorów wózków widłowych są zwolnione z podatku – wynika z wyroku NSA.

To kolejne orzeczenie potwierdzające, że testy psychologiczne realizowane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań medycyny pracy są zwolnione z VAT.

Wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny wypowiadał się w tej kwestii m.in. w wyrokach z 23 lipca 2013 r. (sygn. akt I FSK 1350/12) i z 20 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I FSK 2031/14).

Fiskus uparcie stoi jednak na stanowisku, że konsultacje z psychologiem nie realizują głównego celu przewidzianego przez ustawodawcę w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, czyli profilaktyki. Przepis ten odnosi się bowiem do usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie stanu zdrowia.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane