statystyki

Wizyta u psychologa zwolnione z VAT

autor: Jakub Pawłowski15.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 15.06.2016, 09:19

Usługi profilaktyczne są zwolnione z VAT, pod warunkiem że ich głównym celem jest ochrona zdrowia – orzekł WSA w Warszawie.

To już kolejny wyrok potwierdzający korzystną dla szpitali linię orzeczniczą w sprawie zwolnienia dla badań psychologicznych realizowanych w ramach badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. Fiskus stoi na stanowisku, że takie konsultacje z psychologiem nie realizują głównego celu przewidzianego przez ustawodawcę w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT, czyli profilaktyki. Już wcześniej NSA wypowiadał się w tej kwestii, uznając stanowisko organów za błędne, m.in. w wyrokach z 23 lipca 2013 r. (sygn. akt I FSK 1350/12) i z 20 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I FSK 2031/14).

Tym razem również chodziło o badania z zakresu medycyny pracy. Zainteresowanymi były osoby prywatne, które potrzebowały zaświadczenia o zdolności do podjęcia zatrudnienia w zawodzie m.in. kierowcy, operatora wózka widłowego czy ciężkiego sprzętu budowlanego. Po przeprowadzeniu testów sprawności psychomotorycznej psycholog przeprowadzał rozmowę z pacjentem, by zdiagnozować potencjalne przeciwwskazania do wykonywania danego zawodu.

Szpital był przekonany, że usługi psychologa są tak samo kluczowe dla profilaktyki, jak inne badania i w związku z tym są również zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. Przepis ten dotyczy usług służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie stanu zdrowia.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane