statystyki

Wizyta u psychologa zwolnione z VAT

autor: Jakub Pawłowski15.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 15.06.2016, 09:19

Usługi profilaktyczne są zwolnione z VAT, pod warunkiem że ich głównym celem jest ochrona zdrowia – orzekł WSA w Warszawie.

To już kolejny wyrok potwierdzający korzystną dla szpitali linię orzeczniczą w sprawie zwolnienia dla badań psychologicznych realizowanych w ramach badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. Fiskus stoi na stanowisku, że takie konsultacje z psychologiem nie realizują głównego celu przewidzianego przez ustawodawcę w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT, czyli profilaktyki. Już wcześniej NSA wypowiadał się w tej kwestii, uznając stanowisko organów za błędne, m.in. w wyrokach z 23 lipca 2013 r. (sygn. akt I FSK 1350/12) i z 20 kwietnia 2016 r. (sygn. akt I FSK 2031/14).

Tym razem również chodziło o badania z zakresu medycyny pracy. Zainteresowanymi były osoby prywatne, które potrzebowały zaświadczenia o zdolności do podjęcia zatrudnienia w zawodzie m.in. kierowcy, operatora wózka widłowego czy ciężkiego sprzętu budowlanego. Po przeprowadzeniu testów sprawności psychomotorycznej psycholog przeprowadzał rozmowę z pacjentem, by zdiagnozować potencjalne przeciwwskazania do wykonywania danego zawodu.

Szpital był przekonany, że usługi psychologa są tak samo kluczowe dla profilaktyki, jak inne badania i w związku z tym są również zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy. Przepis ten dotyczy usług służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie stanu zdrowia.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane