statystyki

NSA: Jak opodatkować usługi psychologów?

autor: Jakub Pawłowski14.02.2017, 07:28; Aktualizacja: 14.02.2017, 08:32
Usługi psycholog miały dwojaki charakter, a organ niesłusznie potraktował je jednakowo.

Usługi psycholog miały dwojaki charakter, a organ niesłusznie potraktował je jednakowo.źródło: ShutterStock

Jeśli psycholog pomaga radzić sobie ze stresem w pracy, to jego usługi są zwolnione z podatku, ponieważ służą profilaktyce i ochronie zdrowia. Gdy jednak ten sam specjalista doradza wybór ścieżki kariery, która pozwoli uniknąć stresu, musi doliczyć daninę.

To wniosek z wyroku NSA, dotyczącego psycholog specjalizującej się w psychologii pracy. Była ona jednocześnie doradcą zawodowym. Diagnozowała predyspozycje zawodowe młodzieży na etapie licealnym oraz dorosłych, którzy chcieli się przekwalifikować lub byli bezrobotni.

Przekonywała, że jej pomoc nie polega na zwykłym poradnictwie, które studia wybrać lub jak radzić sobie na rynku pracy. Tłumaczyła, że prawidłowy dobór kierunku kształcenia i zawodu ma dużo większe znaczenie, bo zapobiega zaburzeniom w sferze emocjonalnej i stresowi, które mogą prowadzić do wielu chorób somatycznych. Twierdziła zatem, że świadczone przez nią usługi są zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o VAT. Przepis ten wymienia – jako zwolnione – usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Zakwestionował to dyrektor izby skarbowej. Uznał, że usługi psycholog sprowadzają się w istocie do poradnictwo edukacyjno-zawodowego. Ich głównym celem nie jest bowiem leczenie ani profilaktyka, tylko wykształcenie umiejętności sprawnego poruszania się po rynku pracy – stwierdził.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane