Dziś, 11 maja, obchodzony jest Dzień Doradcy Podatkowego. Czy podatnicy odróżniają doradcę podatkowego od księgowego, czy dalej mają z tym problem?

Coraz więcej podatników widzi różnicę między tym, co może im zaoferować doradca podatkowy, a tym, co oferują osoby zajmujące się prostym prowadzeniem księgowości. Jednak w dalszym ciągu świadomość podatników co do tego, że doradca podatkowy może zaoferować o wiele więcej niż księgowy, nie jest jeszcze powszechna. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych miejscowości, gdzie doradcy podatkowi często postrzegani są po prostu jako tacy nieco inni księgowi. Podatnicy dostrzegają potrzebę pracy z doradcą, który nie tylko poprowadzi im księgi, ale także pomoże w zaplanowaniu transakcji, a w razie sporu z organem podatkowym będzie reprezentował swojego klienta także w sądzie. Z usług doradców podatkowych mogą korzystać wszyscy podatnicy – nie tylko podmioty gospodarcze, które są typowym klientem doradcy podatkowego, ale także osoby fizyczne i inne podmioty. Osoby fizyczne najczęściej korzystają z usług doradców podatkowych w sprawach związanych z rozliczeniem podatku dochodowego. Obserwujemy również zwiększenie zainteresowania usługami doradczymi w sprawach związanych z zadysponowaniem posiadanym majątkiem, także na wypadek śmierci.

W jakich innych sprawach mogą pomóc doradcy podatnikom?

We wszelkich związanych z podatkami: od planowania czynności, na skutek których powstaną zobowiązania podatkowe, po przygotowanie wszelkiego rodzaju umów, przez pomoc w rozliczeniu podatków w momencie, w którym te zobowiązania się pojawią. Doradcy oferują również pomoc w sporach z organami podatkowymi oraz w postępowaniach przed sądami administracyjnymi w sprawach podatkowych. Doradca podatkowy jest więc pomocny w każdym przypadku, gdy osoba lub firma ma do czynienia z podatkami lub fiskusem, a także przy planowaniu podatkowym.

W ostatnim roku doradcy podatkowi zyskali również nowe uprawnienia. Czy mogą pomóc w innych sprawach niż podatki?

Tak. Zakres usług, jakie doradcy mogą zaoferować klientom, poszerzył się o możliwość reprezentowania podatników przed sądem administracyjnym także w zakresie postępowań celnych i egzekucji administracyjnej.