25 lat temu wykreowano system opodatkowania transakcji wewnątrz Unii, który rodzi pewne konkretne trudności. Państwa członkowskie dojrzewają dziś do tego, by poprzez zacieśnioną współpracę regionalną administracji podatkowych wdrożyć modele, które ograniczą dotychczasowe problemy. Czas pokaże, na ile będą one skuteczne.
VAT na świecie święci triumfy. Kolejne państwa przystępują do tego modelu rozliczeń pomiędzy obywatelem a jego państwem. Możemy tu wyróżnić trzy typy jurysdykcji. Pierwszy to kraje rozwijające się, jak państwa afrykańskie, które dopiero wprowadzają VAT u siebie. Najbardziej zaskakujące jest to, że robią to w oparciu o najnowocześniejsze systemy informatyczne. Państwa afrykańskie wchodzą do tego systemu bez bagażu starej technologii, przyjmują od razu najnowocześniejsze rozwiązania, takie jak fakturowanie online i inne innowacyjne technologie zapewniające transparentność podatnika.
Druga grupa państw wprowadza VAT nieco na zasadzie hobbystycznej – one nie potrzebują tego podatku, ale chcą przybliżyć się do gospodarek rozwiniętych. Uważają, że taki pomysł pomoże im wspiąć się na wyższy poziom rozwoju gospodarczego i administracyjnego. Są to państwa Półwyspu Arabskiego, które wprowadzają od razu nowoczesne rozwiązania technologiczne, natomiast stawki podatku są u nich symboliczne, np. 5 proc.
Pozostało
92%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
-
Fiskus nie może faworyzować firm działających w Polsce Polski przedsiębiorca, który świadczy usługi budowlane w Szwecji, nie płaci w Polsce...
-
Bilans ćwierć wieku VAT. Co o podatku sądzi obecna szefowa MF i jej poprzednicy
-
Bilans 25 lat podatku VAT w Polsce: Może jednak lepszy byłby podatek obrotowy?
Reklama