statystyki

Fiskus nie może faworyzować firm działających w Polsce

autor: Patrycja Dudek01.08.2018, 07:59; Aktualizacja: 01.08.2018, 09:44
biznes, firma, urządzenia mobilne

Spór toczył się o to, czy wolno pomniejszyć przychód o podatek rozliczony za granicąźródło: ShutterStock

Polski przedsiębiorca, który świadczy usługi budowlane w Szwecji, nie płaci w Polsce PIT od rozliczonego za granicą podatku od wartości dodanej, tak jak nie zapłaciłby go od krajowego VAT – orzekł NSA.

Uzasadniając wyrok, sędzia Marek Olejnik podkreślił, że państwa członkowskie Unii Europejskiej nie mogą ograniczać swobody przedsiębiorczości.

– Stałoby się tak, gdyby firmy działające w kraju mogły pomniejszać przychód tylko o krajowy podatek obrotowy, a nie zagraniczny – podkreślił sędzia. Dodał, że dochodziłoby w ten sposób do podwójnego opodatkowania, bo podatek zapłacony za granicą, byłby jednocześnie kwotą do opodatkowania w Polsce.

Chodziło o podatniczkę, która miała firmę budowlano-montażową. Wykonywała ona usługi w Szwecji i tam rozliczała podatek od wartości dodanej (według stawki 25 proc.). W Polsce płaciła podatek dochodowy od szwedzkich zarobków, bo tutaj na stałe mieszkała.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane