statystyki

Bilans ćwierć wieku VAT. Co o podatku sądzi obecna szefowa MF i jej poprzednicy

autor: Krzysztof Jedlak19.07.2018, 07:41; Aktualizacja: 19.07.2018, 07:50
W tym roku obchodzimy 25 lat wprowadzenia VAT w Polsce. W debacie publicznej pojawia się wiele głosów na temat konstrukcji tego podatku. Czy faktycznie mamy co świętować, czy może po 25 latach należałoby zrezygnować z tego podatku?

W tym roku obchodzimy 25 lat wprowadzenia VAT w Polsce. W debacie publicznej pojawia się wiele głosów na temat konstrukcji tego podatku. Czy faktycznie mamy co świętować, czy może po 25 latach należałoby zrezygnować z tego podatku?źródło: ShutterStock

Po 25 latach przyszedł czas na podsumowanie oraz wskazanie kierunku zmian w VAT. Poprosiliśmy o to obecną minister finansów Teresę Czerwińską oraz pięciu jej poprzedników na tym stanowisku. Dyskusja toczyła się głównie wokół tego, na ile podatek od towarów i usług jest instrumentem polityki fiskalnej, na ile gospodarczej, a na ile społecznej

25 lat VAT

W tym roku obchodzimy 25 lat wprowadzenia VAT w Polsce. W debacie publicznej pojawia się wiele głosów na temat konstrukcji tego podatku. Czy faktycznie mamy co świętować, czy może po 25 latach należałoby zrezygnować z tego podatku?

Teresa Czerwińska, obecna minister finansów

Teresa Czerwińska, obecna minister finansów

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

teresa czerwińska: Patrząc na system podatkowy z perspektywy 25 lat, widzimy, że w tym okresie na świecie podwoiła się liczba krajów, które wprowadziły do swoich systemów podatkowych VAT lub inny podobny, zbliżony w swojej charakterystyce podatek. Obecnie zdecydowana większość międzynarodowego handlu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT lub równoważnym. Można to traktować jako argument, że jak na razie nie wynaleziono lepszej alternatywy dla VAT.

VAT, jako podatek konsumpcyjny o rozległej bazie opodatkowania, jest uznawany za jedną z najbardziej sprzyjających wzrostowi gospodarczemu form opodatkowania. Na tę chwilę trzeba przyznać, że jest najlepszym rozwiązaniem. Z jednej strony dostarcza znaczących dochodów podatkowych, z drugiej zaś jest przyjazny dla rozwoju gospodarczego. Rezultaty badań sygnowanych przez OECD pokazują, że podatki konsumpcyjne (zwłaszcza VAT) wywierają bardziej pozytywny wpływ na gospodarkę niż podatki bezpośrednie (np. PIT, CIT). Dzieje się tak dlatego, że podatki konsumpcyjne, które charakteryzują się szerszą bazą podatkową, powodują mniejsze zniekształcenia w gospodarce niż podatki bezpośrednie. Z punktu widzenia stabilności i pewności dochodów budżetu państwa konstrukcja podatku VAT zapewnia systematyczne wpływy. W wielu państwach na świecie, w tym w Polsce, wpływy z podatku VAT stanowią główne i rosnące źródło dochodów budżetu państwa. Dochody z VAT stanowią obecnie 7 proc. unijnego PKB, zaś w Polsce ok. 50 proc. dochodów podatkowych i 45 proc. dochodów budżetowych ogółem. Jest to więc najważniejsze źródło dochodów budżetowych. Oczywiście otwarte pozostaje pytanie, jak zmieniać system podatkowy, aby nadążał za zmianami we współczesnej gospodarce. Powinien on reagować na zachodzące w gospodarce zmiany i wraz z nimi ewoluować.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Warmiak60(2018-07-19 09:36) Zgłoś naruszenie 50

    Pani Minister chcę przypomnieć, że Polska i inne kraje funkcjonowały bez podatku VAT i nic się nie stało. a państwa EWG były 5 razy bogatsze niż dzisiaj,jeśli patrzeć na realny dochód społeczeństwa. Podatek VAT jest dużo bardziej niesprawiedliwy niż podatek obrotowy-prosty, jasne reguły, żadnych odliczeń, każdy płaci. Ale pozostaje problem co zrobić z tymi ponad 200-tysiącami urzędników wszelkich odmian firm skarbowych.Gdyby wszystko było proste to wystarczyło by 10% z tej ilości. A to z kolei wyborcy,a więc nie do ruszenia. I tak koło się toczy. Cały czas gonimy królika, którego tak naprawdę nikt złapać nie chce..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane