Budowa bloków więziennych jest z 23-proc. VAT - stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej
Budowa bloków więziennych jest z 23-proc. podatkiem od towarów i usług. Nie ma tu zastosowania 8-proc. stawka właściwa dla budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, bo bloki, w których przebywają więźniowie odbywający karę, nie służą stałemu zamieszkaniu.
Stwierdził tak szef Krajowej Administracji Skarbowej i zmienił interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 maja 2020 r. (sygn. 0112-KDIL1-2.4012.74.2020.2.PG).
Argumenty podatnika VAT...
O interpretację tę wystąpił przedsiębiorca (czynny podatnik VAT), który zawarł umowę na budowę budynków zakwaterowania w zakładzie karnym. Wyjaśnił, że cele, w których osadzeni będą odbywać karę, będą stanowiły ponad połowę powierzchni budynku. Tym samym – jak twierdził podatnik - ponad połowa powierzchni będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.
Dodał, że otrzymał odpowiedź z Urzędu Statystycznego w Łodzi potwierdzającą, że budynki zakwaterowania osadzonych mieszczą się w grupie 113, klasie 1130 „Budynki zbiorowego zamieszkania”.
Uważał więc, że może zastosować przy budowie stawkę 8 proc. VAT, zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT. Przepis ten dotyczy: dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.
Podatnik wskazał, że w dziale 11 tej klasyfikacji (PKOB) wymienione zostały w grupie 113 budynki zbiorowego zamieszkania, w tym „budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych”.
Dodatkowo – jak podkreślił - zgodnie z informacją zawartą w PKOB budynkami mieszkalnymi są „obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych”.
Ten warunek – jak tłumaczył podatnik – będą spełniały bloki więzienne, które ma wybudować.
Dyrektor KIS potwierdził jego stanowisko.
…nie przekonały szefa Krajowej Administracji Skarbowej
Innego zdania był jednak szef KAS. W interpretacji zmieniającej stwierdził, że choć wznoszone przez podatnika budynki zakładu karnego są sklasyfikowane w dziale 11 PKOB, to jednak nie są budynkami służącymi stałemu zamieszkaniu, a takie kryterium – jak podkreślił - wynika z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT.
Według szefa KAS budynki zakładu karnego służą czasowemu zakwaterowaniu w okresie wykonywania kary pozbawienia wolności, bo więźniowie nie przebywają w nich na stałe.
Zatem bloków więziennych nie można zaliczyć do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Ich budowa objęta jest 23-proc. podatkiem na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146ea pkt 1 i art. 146ef ust. 1 pkt 1 ustawy VAT - wyjaśnił szef KAS.
Interpretacja zmieniająca wydana 20 stycznia 2025 r. przez szefa KAS, sygn. DOP7.8101.13.2024.AWCH