Jeżeli dany przepis może prowadzić do różnych koncepcji, które da się uzasadnić, nie można mówić o rażącym naruszeniu prawa podatkowego.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne podatniczki, która domagała się stwierdzenia nieważności decyzji podatkowych dotyczących podatku dochodowego.
– Bez względu na to, jaką przyjęłoby się koncepcję opodatkowania wypłacanych pracownikom kwot z tytułu podróży, skargi kasacyjne nie zasługiwały na uwzględnienie – podkreślił sędzia NSA Jacek Brolik.
Zdaniem sądu nie można uznać, że w spornej sprawie przysługiwałoby zwolnienie. Jak podkreślił NSA, gdyby sporne kwoty były wypłacane w ramach normalnych obowiązków kierowców, to byłoby to wynagrodzenie za pracę. Nawet jeśli okazałoby się, że kierowcy odbywali podróże służbowe, to nie można ich było objąć zwolnieniem, bo nie zostały należycie udokumentowane. W takiej sytuacji nie doszło do rażącego naruszenia prawa, bo w obu przypadkach zastosowanie zwolnienia nie było możliwe.
Ponadto, jak podkreślił sąd kasacyjny, jeżeli są różne koncepcje, które da się uzasadnić, nie można mówić, że doszło do rażącego naruszenia prawa. Wyroki są prawomocne.
Sygn. akt II FSK 640-655/09.