Najbliższy poniedziałek, czyli 26 lutego mija ostateczny termin obowiązkowej wysyłki JPK_VAT za styczeń. Od tej pory już wszystkie firmy będą musiały raportować skarbówce pliki w ramach jednolitego pliku kontrolnego w terminie do 25. dnia każdego miesiąca. Zaniedbanie tego obowiązku czy nieprawidłowa interpretacja przepisów może skutkować dotkliwymi karami finansowymi. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów i sprawnie przesłać pliki JPK.
1
Jak przesłać JPK_VAT
Podatnik ma do wyboru: programy komercyjne, lub aplikacje Ministerstwa Finansów. Obok resortowej aplikacji e-mikrofirma, każdy może bezpłatnie skorzystać z narzędzia Klient JPK 2.0. Program ten służy do generowania i wysyłki plików JPK_VAT. W każdym przypadku, przesyłka plików JPK możliwa jest wyłącznie drogą elektroniczną.
Podatnik najpierw powinien pobrać arkusz kalkulacyjny (plik CSV.) dostępny na stronie MF. Jego uzupełnienie wymaga m.in. danych teleadresowych i tych z rejestru VAT przedsiębiorcy. Wypełniony plik CSV stanowi źródło JPK_VAT i jest gotowy do wysyłki przez aplikację Klient JPK 2.0. Można ją bezpłatnie pobrać ze strony internetowej MF. Aplikacja kliencka umożliwia przesłanie plików JPK w odpowiednim formacie xml.
Ostatnim krokiem jest wygenerowanie UPO_JPK czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru dla plików JPK, dzięki czemu podatnik może sprawdzić status przedłożonego dokumentu.
ShutterStock
2
Jak podpisać JPK?
Jedną z możliwości jest podpis kwalifikowany, a podstawą do posługiwania się nim jest tzw. kwalifikowany certyfikat zawierający dane umożliwiające identyfikację podmiotu. Można także skorzystać z tzw. Profilu Zaufanego (eGO). To bezpłatne narzędzie, które służy jako elektroniczny podpis. Do końca 2018 roku mikroprzedsiębiorcy mają także możliwość podpisu plików JPK za pomocą danych uwierzytelniających. Te obejmują m.in. NIP, dane identyfikujące podatnika czy kwotę przychodu.
MF zaznacza także, że wysyłka plików JPK jest możliwa także w czyimś imieniu. Wymaga jednak uprzedniego złożenia w urzędzie skarbowym pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1).
ShutterStock
3
Kiedy konieczna jest korekta?
Kiedy po złożeniu JPK_VAT otrzymasz fakturę korygującą od kontrahenta za zakupy dla firmy lub wystawisz fakturę korygującą za dokonaną sprzedaż nie wystarczy przesłać korekty faktury. Potrzebna jest wówczas korekta JPK_VAT. W zależności od wybranego programu księgowości elektronicznej, taka korekta wymaga odpowiedniego zaklasyfikowania pliku w formularzu. Istotnym jest, że korekta składa się nie tylko z poprawionych przez przedsiębiorcę danych, ale wszystkich informacji o zakupach i sprzedaży VAT. W przypadku przesyłki za pośrednictwem aplikacji MF, pierwotny plik JPK oznaczony jest cyfrą „0”. Każda kolejna korekta to odpowiednio „1”, „2”, „3” etc. Nie ma ograniczeń co do ilości przesyłanych korekt.
ShutterStock
4
Co grozi za nieprzesłanie JPK?
Spóźnialscy muszą liczyć się z sankcjami określonymi w kodeksie karnym skarbowym. Najsurowsze kary dotyczą całkowitego zaniedbania obowiązku wysyłki. Wysokość kary i jej rodzaj zależy od wysokości strat, jakie poniesie budżet państwa z tytułu zaniedbania obowiązku wysyłki JPK a także od tego, czy obowiązek raportowania danych wynika z żądania skarbówki. Nieprzekazanie plików JPK może być zatem kwalifikowane jako przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe. Nieprzekazania tych plików na wezwanie organów skarbowych może skutkować karą finansową nawet do 2800 zł.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję