Znakomita większość jednolitych plików kontrolnych za styczeń była prawidłowa. Wczoraj minął termin ich przesyłania. Pierwszy raz zrobili to również mikroprzedsiębiorcy.
Resort zdementował plotkę o tym, że system do przyjmowania plików JPK przestał wczoraj w pewnym momencie działać. Nic takiego nie miało miejsca – usłyszeliśmy w Ministerstwie Finansów.
W sumie JPK_VAT za styczeń przesłało ponad 1,55 mln przedsiębiorców (stan na 26 lutego, na godzinę 15). Na tyle Ministerstwo Finansów oszacowało liczbę wszystkich osób i firm, których dotyczy obowiązek elektronicznego przesyłania ewidencji VAT. Oznacza to, że niemal wszyscy wypełnili swój obowiązek na czas. Większość mikroprzedsiębiorców nie czekała zresztą na ostatnią chwilę, ponieważ już w piątek liczba przesłanych plików przekroczyła milion, a w sobotę – 1,3 mln.
Reklama
Tylko ok. 4 proc. plików zawierało błędy, które system odrzucił. Przykładowo w danych autoryzujących, służących do podpisu JPK, niektórzy podatnicy podawali niepełny przychód sprzed dwóch lat – poinformowało DGP Ministerstwo Finansów.
Możliwość podpisywania w ten sposób JPK_VAT resort finansów wprowadził na początku lutego br., by maksymalnie ułatwić składanie plików w 2018 r. Z tej możliwości skorzystało jednak stosunkowo niewielu podatników (ok. 7–8 proc.). Znakomita większość (ok. 87 proc.) wykorzystała podpis kwalifikowany. Pozostali założyli profil zaufany i w ten sposób potwierdzili swoją tożsamość.
Teraz Ministerstwo Finansów będzie analizowało otrzymane dane, przede wszystkim pod kątem tego, czy są one zgodne z danymi kontrahentów podatnika.