Jak rozliczyć paczki świąteczne dla załogi sfinansowane ze środków ZFŚS

autor: Marcin Szymankiewicz11.12.2016, 16:00
mikołaj-święta-prezent

Zakup ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych towarów (paczek świątecznych), które w ramach działalności socjalnej mają być przekazane pracownikom spółki ABC, nie podlega VAT.źródło: ShutterStock

ABC sp. z o.o. z okazji świąt Bożego Narodzenia zakupiła dla pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych paczki świąteczne (słodycze, owoce). Paczki będą rozdzielane według kryterium dochodowego (socjalnego). W zależności od dochodu na członka rodziny pracownika będą przyznawane paczki świąteczne o wartości 300 zł (20 pracownikom) i 200 zł (10 pracownikom). Pracownicy w trakcie 2016 r. nie otrzymali żadnych innych świadczeń z ZFŚS. Jakie są skutki podatkowe dla spółki zakupu i przekazania tych świadczeń pracownikom?

Zakup ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych towarów (paczek świątecznych), które w ramach działalności socjalnej mają być przekazane pracownikom spółki ABC, nie podlega VAT. Pracodawca z jednej strony nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów (paczek świątecznych), a z drugiej strony spółka nie musi wykazywać podatku należnego od przekazania tych paczek świątecznych pracownikom.

Oznacza to, że zakup i przekazanie przez spółkę paczek świątecznych pracownikom jest neutralne na gruncie VAT.

CIT

Stosownie do art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Zatem aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi:

– być poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztów uzyskania przychodów podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane