NSA znów zajmie się rozliczeniami w spółkach cywilnych

autor: Mariusz Szulc05.12.2016, 07:17; Aktualizacja: 05.12.2016, 08:43
Decyzja o skierowaniu sprawy pod uchwałę zapadła w ubiegłym tygodniu (sygn. akt II FSK 1962/16). To kolejne już pytanie prawne dotyczące rozliczeń podatkowych wspólników spółek cywilnych.

Decyzja o skierowaniu sprawy pod uchwałę zapadła w ubiegłym tygodniu (sygn. akt II FSK 1962/16). To kolejne już pytanie prawne dotyczące rozliczeń podatkowych wspólników spółek cywilnych.źródło: ShutterStock

Poszerzony skład sądu kasacyjnego rozstrzygnie w uchwale, czy podatek od nieruchomości powinna płacić spółka cywilna, czy jej wspólnicy.

Decyzja o skierowaniu sprawy pod uchwałę zapadła w ubiegłym tygodniu (sygn. akt II FSK 1962/16). To kolejne już pytanie prawne dotyczące rozliczeń podatkowych wspólników spółek cywilnych. Wcześniej, we wrześniu br. Naczelny Sąd Administracyjny skierował pod uchwałę pytanie o VAT w likwidowanej spółce cywilnej. Pytanie brzmiało: czy rozwiązanie spółki cywilnej po wniesieniu odwołania powoduje umorzenie postępowania odwoławczego, czy może uchylenie decyzji organu I instancji i umorzenie postępowania w sprawie VAT (sygn. akt I FSK 326/15).

Odpowiedź . będzie mieć duże znaczenie praktyczne, bo przesądzi, czy wspólnicy spółki cywilnej, zlikwidowanej po złożeniu odwołania od decyzji organu I instancji, będą mogli kwestionować wysokość podatku, który musieliby uregulować.

NSA rozstrzygnął już za to inny problem dotyczący rozliczeń w spółce cywilnej – związanych z podatkiem akcyzowym. W uchwale z 14 listopada 2015 r. (sygn. akt I GSK 1/15) uznał, że podatnikiem akcyzy jest spółka, a nie jej wspólnicy. To oznacza m.in., że to na nią, a nie na wspólników powinny być adresowane wszelkie decyzje fiskusa.

Podobne problemy jak w akcyzie ciągle dotyczą podatku od nieruchomości. Dowodzi tego sprawa, która stała się przyczyną skierowania pytania pod uchwałę NSA.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane