statystyki

NSA znów zajmie się rozliczeniami w spółkach cywilnych

autor: Mariusz Szulc05.12.2016, 07:17; Aktualizacja: 05.12.2016, 08:43
Decyzja o skierowaniu sprawy pod uchwałę zapadła w ubiegłym tygodniu (sygn. akt II FSK 1962/16). To kolejne już pytanie prawne dotyczące rozliczeń podatkowych wspólników spółek cywilnych.

Decyzja o skierowaniu sprawy pod uchwałę zapadła w ubiegłym tygodniu (sygn. akt II FSK 1962/16). To kolejne już pytanie prawne dotyczące rozliczeń podatkowych wspólników spółek cywilnych.źródło: ShutterStock

Poszerzony skład sądu kasacyjnego rozstrzygnie w uchwale, czy podatek od nieruchomości powinna płacić spółka cywilna, czy jej wspólnicy.

Decyzja o skierowaniu sprawy pod uchwałę zapadła w ubiegłym tygodniu (sygn. akt II FSK 1962/16). To kolejne już pytanie prawne dotyczące rozliczeń podatkowych wspólników spółek cywilnych. Wcześniej, we wrześniu br. Naczelny Sąd Administracyjny skierował pod uchwałę pytanie o VAT w likwidowanej spółce cywilnej. Pytanie brzmiało: czy rozwiązanie spółki cywilnej po wniesieniu odwołania powoduje umorzenie postępowania odwoławczego, czy może uchylenie decyzji organu I instancji i umorzenie postępowania w sprawie VAT (sygn. akt I FSK 326/15).

Odpowiedź . będzie mieć duże znaczenie praktyczne, bo przesądzi, czy wspólnicy spółki cywilnej, zlikwidowanej po złożeniu odwołania od decyzji organu I instancji, będą mogli kwestionować wysokość podatku, który musieliby uregulować.

NSA rozstrzygnął już za to inny problem dotyczący rozliczeń w spółce cywilnej – związanych z podatkiem akcyzowym. W uchwale z 14 listopada 2015 r. (sygn. akt I GSK 1/15) uznał, że podatnikiem akcyzy jest spółka, a nie jej wspólnicy. To oznacza m.in., że to na nią, a nie na wspólników powinny być adresowane wszelkie decyzje fiskusa.

Podobne problemy jak w akcyzie ciągle dotyczą podatku od nieruchomości. Dowodzi tego sprawa, która stała się przyczyną skierowania pytania pod uchwałę NSA.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane