statystyki

Niższe odsetki od zaległości także przy zaliczkach na podatek

autor: Patrycja Dudek29.11.2016, 07:26; Aktualizacja: 29.11.2016, 08:32
pieniądze, finanse, złotówki

Spór z fiskusem toczył się o stawkę odsetek za zwłokę od zaliczek na CIT.źródło: ShutterStock

Wykazanie w rocznej deklaracji CIT-8 skorygowanych zaliczek na podatek dochodowy nie pozbawia prawa do preferencyjnej stawki odsetek od zaległości podatkowych – orzekł NSA.

Spór z fiskusem toczył się o stawkę odsetek za zwłokę od zaliczek na CIT: czy ma być podstawowa, czy może być preferencyjna (wówczas było to 75 proc., obecnie jest 50 proc.). Ta ostatnia wynika z art. 56a par. 1 ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim obniżoną stawkę odsetek stosuje się w przypadku spełnienia łącznie dwóch warunków: złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji oraz zapłaty zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni.

Sprawa dotyczyła spółki, która ustalała zaliczki w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Jej problemy wzięły się z tego, że w trakcie roku renegocjowała warunki umowy z jednym z kontrahentów. W związku z tym obniżeniu uległy ceny kupionych już przez nią towarów. Kontrahent zwrócił jej kwotę wynikającą z obniżki, a ona skorygowała koszty wstecz (zgodnie z ówczesnymi wymogami fiskusa). Na skutek tego okazało się, że zaliczki powinny być wyższe i spółka musi dopłacić odsetki od zaległości podatkowej.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane