statystyki

Niższe odsetki od zaległości także przy zaliczkach na podatek

autor: Patrycja Dudek29.11.2016, 07:26; Aktualizacja: 29.11.2016, 08:32
pieniądze, finanse, złotówki

Spór z fiskusem toczył się o stawkę odsetek za zwłokę od zaliczek na CIT.źródło: ShutterStock

Wykazanie w rocznej deklaracji CIT-8 skorygowanych zaliczek na podatek dochodowy nie pozbawia prawa do preferencyjnej stawki odsetek od zaległości podatkowych – orzekł NSA.

Spór z fiskusem toczył się o stawkę odsetek za zwłokę od zaliczek na CIT: czy ma być podstawowa, czy może być preferencyjna (wówczas było to 75 proc., obecnie jest 50 proc.). Ta ostatnia wynika z art. 56a par. 1 ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim obniżoną stawkę odsetek stosuje się w przypadku spełnienia łącznie dwóch warunków: złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji oraz zapłaty zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni.

Sprawa dotyczyła spółki, która ustalała zaliczki w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Jej problemy wzięły się z tego, że w trakcie roku renegocjowała warunki umowy z jednym z kontrahentów. W związku z tym obniżeniu uległy ceny kupionych już przez nią towarów. Kontrahent zwrócił jej kwotę wynikającą z obniżki, a ona skorygowała koszty wstecz (zgodnie z ówczesnymi wymogami fiskusa). Na skutek tego okazało się, że zaliczki powinny być wyższe i spółka musi dopłacić odsetki od zaległości podatkowej.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane