statystyki

Zmiany w CIT: Opodatkowanie dochodów FIZ zahamuje inwestycje w nieruchomości

autor: Mariusz Szulc22.11.2016, 07:13; Aktualizacja: 22.11.2016, 08:26
blok mieszkanie nieruchomości

Fundusze zamknięte mogą zostać postawione w gorszej sytuacji wobec „spółek rynku wynajmu nieruchomości”.źródło: ShutterStock

Opodatkowanie części dochodów zamkniętych funduszy inwestycyjnych sprawi, że z rynku znikną polskie podmioty, które inwestują w nieruchomości – alarmują przedstawiciele branży.

Nie wszyscy podzielają ten pogląd. Zdaniem części ekspertów zmiany, nad którymi pracuje parlament, są absolutnie potrzebne. Wbrew obawom zgłaszanym przez przedstawicieli funduszy inwestycyjnych nie grozi nam też załamanie rynku nieruchomościowego (patrz ramka).

Chodzi o skutki najnowszej wersji projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT, którą za tydzień (29 listopada br.) ma rozpatrzyć Senat. Projekt nie przewiduje likwidacji zwolnienia z CIT dla funduszy otwartych, natomiast fundusze zamknięte (FIZ) zapłacą podatek od niektórych dochodów, np. z udziału w spółkach transparentnych podatkowo (osobowych).

To zdaniem Sejmu postawi tamę praktyce wykorzystywania FIZ do agresywnej optymalizacji podatkowej. Nie wszyscy jednak tak uważają.

Ucierpią inwestorzy


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane