statystyki

Trzeba czasu by przygotować się do zmian w podatkach. Czy politycy o tym wiedzą?

autor: Łukasz Zalewski28.11.2016, 09:43; Aktualizacja: 28.11.2016, 09:58
rozliczenia podatkowe

W przypadku zasadniczych zmian w podatkach vacatio legis powinno wynosić co najmniej 6 miesięcy. Przykładowo tak, jak w Wielkiej Brytanii.źródło: ShutterStock

Listopad to miesiąc, w którym zaczynamy się zastanawiać, czy parlament zdąży uchwalić wszystkie zmiany w ustawach podatkowych. Wielu przywołuje tu orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. Wynika z niego, że w podatkach dochodowych (rozliczanych rocznie) oraz gdy zmiany są na niekorzyść podatników, konieczne jest co najmniej miesięczne vacatio legis. Ustawodawca ma więc czas na zmiany w podatkach dochodowych do 30 listopada, ale jak podkreślają eksperci (patrz opinia prof. Adama Mariańskiego), takie vacatio legis powinno dotyczyć wszystkich podatków i co istotne, powinno być dłuższe niż miesiąc.

By przygotować się do zmian w podatkach, potrzeba czasu. Wiedzą o tym przedsiębiorcy, gorzej jest z politykami.

Zgodnie z wytycznymi Trybunału Konstytucyjnego, np. z 15 lutego 2005 r. (K 48/04), minimalne vacatio legis dla niekorzystnych dla podatników zmian w podatkach dochodowych powinno wynieść co najmniej miesiąc. Chodzi o okres między publikacją nowelizacji w Dzienniku Ustaw a jej wejściem w życie. – W efekcie rządzący rok w rok walczą jesienią z czasem i za wszelką cenę chcą zdążyć z przeprowadzeniem kolejnych kroków legislacyjnych do 30 listopada, tak by zmiany mogły wejść w życie od nowego roku – mówi Agnieszka Wnuk, menedżer w Crido Taxand.

W tym roku w ostatniej chwili zdecydują się losy m.in. zmian w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ). Senat rozpatrzy 29 listopada projekt zmian przyjęty wcześniej przez Sejm. Jeśli je zaakceptuje, prezydent będzie miał jeden dzień (30 listopada) na podpisanie nowelizacji. W tym samym dniu ustawa będzie musiała być opublikowana w Dzienniku Ustaw.

– Taki tryb działania parlamentu wywołał ogromne zamieszanie i niepewność na rynku funduszy. W konsekwencji naruszone zostało zaufanie obywateli do państwa – przyznaje Agnieszka Wnuk.

Wszystko wskazuje też na to, że w ostatniej chwili podatnicy dowiedzą się, jaka będzie kwota wolna od podatku w PIT w rozliczeniu za 2016 r. Jak mówi Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i dyrektor w Grant Thornton, projekt ustawy utrzymującej w mocy kwotę wolną na obecnym poziomie (3091 zł) wpłynął do Sejmu 31 października, jako projekt poselski, bez konsultacji społecznych, a Senat ma go rozpatrzyć 29 listopada. Dodatkowo z rządu płyną sprzeczne doniesienia o podwyższeniu kwoty wolnej. Niewykluczone, że w ostatniej chwili zdecyduje się na podniesienie jej dla osób najmniej zarabiających. Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował bowiem, że kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wyniesie 6,6 tys. zł a najlepiej zarabiający mogliby nie mieć jej w ogóle. Byłaby to zmiana korzystna dla podatników, a więc można by przeprowadzić taki projekt jeszcze w grudniu.

Zmian wprowadzanych w ostatniej chwili jest więcej. W efekcie podatnicy nie mają wystarczająco dużo czasu, aby się do nich właściwie przygotować. – W grudniu próbują poznać ich konsekwencje dla przyszłych rozliczeń, a czasem skorzystać w ostatniej chwili z możliwości, które od stycznia znikną z przepisów – mówi Agnieszka Wnuk.

– Zdecydowanie potrzebna byłaby regulacja, która wprowadziłaby obowiązek zachowania dłuższego vacatio legis w przypadku zmian w podatkach i to we wszystkich, nie tylko dochodowych. Najlepiej gdybyśmy zmienili konstytucję i wprowadzili zasadę, iż ustawy podatkowe wymagają co najmniej 6-miesięcznego vacatio legis – podsumowuje prof. Adam Mariański, doradca podatkowy, adwokat i partner w Mariański Group.

Wśród podatników króluje niepewność


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • krycha(2016-11-28 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    Zmiana kwoty wolnej od podatków dla lepiej zarabiających (de facto jej likwidacja) nie jest zmianą na korzyść i nie ma możliwości wprowadzenia jej w grudniu! Chyba, że #dobra zmiana zagina czasoprzestrzeń a logikę ma za nic...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane